اجرای 15 پروژه در بازرگانی داخلی، زیان انباشته 80 هزار میلیارد تومانی دو خودرو ساز عظیم کشور

به گزارش جعبه مهر، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که زیان انباشته 80 هزار میلیارد تومانی در دو خودرو سازی عظیم کشور نتیجه آمیختگی وظایف حاکمیتی و غیر حاکمیتی است، گفت: ستاد راهبردی شرکت ها و موسسات غیرحاکمیتی به ریاست دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل خواهد شد.

اجرای 15 پروژه در بازرگانی داخلی، زیان انباشته 80 هزار میلیارد تومانی دو خودرو ساز عظیم کشور

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، معدن و تجارت، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تغییر و اصلاح بخشی ساختار های وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تحقق اهداف و برنامه های اقتصادی دولت، آمیختگی کسب و کار با حاکمیت را یکی از آفت های سازوکار های دولتی دانست و از تشکیل ستاد راهبردی شرکت ها و موسسات غیرحاکمیتی در راستای حل این موضوع اطلاع داد.

وی در جلسه تکریم و معارفه تعدادی از معاونان و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت که همزمان با جلسه شورای معاونین این وزارتخانه برگزار گردید، با بیان اینکه تمرکز معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه بر هماهنگی و یکپارچه سازی است و گفت: با اصلاحاتی که در سازوکار ها و فرآیند ها و مأموریت های بخش های مختلف در حال اجرا است، این معاونت بیشتر نقش هماهنگ نماینده و یکپارچه سازی خواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاکیدات رئیس جمهور بر توسعه تجارت، تغییر ساختار در این بخش را هم ضروری دانست و بر داشتن اختیارات کافی سازمان توسعه و تجارت در راستای تحقق اهداف و اجرای برنامه های مربوط به تجارت بین المللی تاکید نمود.

فاطمی امین در ادامه به تغییر و اصلاح ماموریت ها در حوزه بازرگانی داخلی اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه تنظیم بازار در حوزه های تخصصی به بخش مربوطه بر می شود، تمرکز معاونت بازرگانی داخلی بر نظام توزیع و از حلقه فراوری تا مصرف خواهد بود.

وی با یادآوری کار های مطالعاتی صورت گرفته در حوزه بازرگانی داخلی، از نهایی شدن 15 پروژه در این حوزه در روز های آینده اطلاع داد.

ضرورت تفکیک کسب و کار از حکمرانی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگر این جلسه، با تاکید بر ضرورت تفکیک کسب و کار از حکمرانی، آمیختگی این دو را یک آفت در سازوکار دولتی توصیف کرد و اضافه کرد: این آمیختگی موجب شده که بعضی وزارتخانه ها هم حکمرانی و هم بنگاه داری نمایند که هم به ضرر بنگاه و هم بخش حاکمیت است.

بر اساس توضیحات فاطمی امین، زیان انباشته 80 هزار میلیارد تومانی در دو خودرو سازی عظیم کشور نتیجه این آمیختگی است و به همین دلیل ستاد راهبردی شرکت ها و موسسات غیرحاکمیتی به ریاست دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل خواهد شد و امور مربوط به ماموریت حاکمیتی شرکت های مذکور در زیر مجموعه این ستاد قرار خواهد گرفت.

وی در سرانجام با تاکید بر ظرفیت بالای وزارت صمت از تعامل، همدلی بین بخش ها و وزارتخانه های مختلف کشور اطلاع داد و ضمن تشکر از زحمات همه معاونین و مدیران پیشین وزارتخانه، چرخش مدیریتی را گامی در جهت ایجاد نوآوری در حوزه مدیریت دانست.

در این جلسه فاطمی امین در احکام جداگانه ای سید مهدی نیازی را به اسم معاون طرح و برنامه، علیرضا پیمان پاک را به اسم معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران، علی نبوی به اسم دستیار ویژه و رئیس ستاد راهبری شرکت ها و موسسات غیرحاکمیتی تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت، صدیف بیگ زاده به اسم سرپرست معاونت بازرگانی داخلی و یونس سلمانی به اسم مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری معرفی کرد.

سید مهدی نیازی از مدیران باسابقه وزارت صنعت، معدن و تجارت است که پیش از این در مناصب مختلف مدیریتی حوزه برنامه ریزی، صنعت و تجارت خارجی فعالیت داشته است؛ معاون دفتر ماشین سازی و نیرو محرکه، مدیرکل دفتر آمار و فرآوری داده ها، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات، دستیار ارشد معاونت امور صنایع و دبیر ستاد تسهیل و برطرف موانع فراوری از جمله سوابق معاون طرح و برنامه وزارت صمت است.

علیرضا پیمان پاک هم سابقه مشاور بین الملل و بازرگانی سازمان اقتصادی رضوی، مدیرعامل شرکت مدیریت زنجیره تأمین رضوی، دبیر هیئت عامل راهبر تجارت آستان قدس و مدیریت نفت و گاز مرکز همکاری های فناوری ریاست جمهوری در دولت دهم و نماینده سازمان اقتصادی رضوی در حوزه تامین کالا های اساسی را در کارنامه خود دارد.

بعلاوه علی نبوی در کنار سوابقی همانند مدیر بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی، دبیر کمیته اعتباری و سرمایه گذاری این صندوق، مدیر سرمایه گذاری داخلی و سرپرست فناوری اطلاعات صندوق توسعه ملی، در دولت دهم مدیر برنامه انرژی ستاد تحول صنایع و معادن و دبیر کارگروه اقتصادی وزارت صمت بوده است.

دربخش دیگر این جلسه از زحمات سعید زرندی (معاون پیشین طرح و برنامه)، حمید زادبوم (رئیس پیشین سازمان توسعه و تجارت ایران)، عباس قبادی (معاون پیشین بازرگانی داخلی) و احمد تشکینی (مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری) قدردانی شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10890

به "اجرای 15 پروژه در بازرگانی داخلی، زیان انباشته 80 هزار میلیارد تومانی دو خودرو ساز عظیم کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 15 پروژه در بازرگانی داخلی، زیان انباشته 80 هزار میلیارد تومانی دو خودرو ساز عظیم کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید