احتمال بازگشت محدودیت کرونایی در بعضی نقاط کشور ، از سوداگری در سهام عدالت جلوگیری کردیم

به گزارش جعبه مهر، سخنگوی دولت گفت: روزهای ابتدایی، بعضی با پول حداقلی رفتند و سهام عدالت را خریدند اما با اطلاع رسانی و اعلام رقم تقریبی، تمهیداتی انجام شد و با ساده کردن شیوه فروش توانستیم با سوداگری مقابله کنیم.

احتمال بازگشت محدودیت کرونایی در بعضی نقاط کشور ، از سوداگری در سهام عدالت جلوگیری کردیم

به گزارش خبرنگاران از فارس، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران، گفت: مردم مطمئن باشند دولت با تمام توان برای دو مسأله درآمد مردم و جان مردم کوشش می نماید. در شرایط بد مالی جهان و شرایط اقتصاد تحریمی هم از جان و سلامتی و هم از کار مردم برابر بیماری محافظت کنیم دولت شبانه روزی برای عبور از این شرایط حیاتی پای کار است.

ربیعی توضیح داد: آخرین آنالیز ها در ستاد ملی مقابله با کرونا نشان می دهد با فاصله گذاری هوشمند شاهد کاهش مرگ و میر، ولی افزایش بیماریابی در کشور هستیم. دو منحنی با شیب آرام روبه پایین در حال حرکت هستند. کیس های سرپایی رو به افزایش است ولی این براساس برنامه وزرات بهداشت است.

افراد شناسایی شده فرایند افزایشی داشته اما افراد فوت شده کاهش یافته است

وی ادامه داد: طبق گزارشات در ستاد ملی مبارزه با کرونا، افراد شناسایی شده فرایند افزایشی داشته اما افراد فوت شده کاهش یافته است. ما روزانه 30 هزار تست می گیریم که برای تکمیل غربالگری به یک و نیم میلیون تست احتیاج داریم تا برنامه غربالگری ما کامل گردد.

ربیعی توضیح داد: در ابتدا پنج سناریو در پیشروی ما قرار داشت. ما باید یک سناریو را انتخاب می کردیم یک سناریو بدون مداخله بود که اساسا ما آن را دنبال نکردیم. بعضی از کشورها هم که آن را دنبال کردند، منصرف شدند. یک سناریو مداخله حداقلی بود. سناریو دیگر، مداخله متوسط به سمت خوب بود. سناریو دیگر، مداخله سنگین و سخت گیری حداکثری. سناریو آخر هم سناریو قرنطینه بود.

وی با بیان اینکه اگر انتخاب ما، سناریو اول بود براساس گزارشی که در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شد، با 11 هزار فوتی روبه رو می شدیم، توضیح داد: در سناریو دوم، تعداد فوتی ها 33 هزار نفر بود. سناریو سوم 18 هزار فوتی. در سناریو چهارم، تعداد فوتی ها 11 هزار نفر بود و در سناریو پنجم، عدد کمتری. ما بین سناریو چهارم و پنجم را انتخاب کردیم.

ربیعی با بیان اینکه در روزهایی به سمت سخت گیری های حداکثری حرکت کردیم، گفت: انتخاب سناریو مناسب، آماده بودن نظام بهداشت و درمان، بیمارستان ها و به موقع آماده شدن تجهیزات پزشکی مان موجب شد تا تعدادی فوتی ها ما حتی از نرم های جهانی هم رو به پایین باشد. هم اکنون هم حول و حوش سناریو چهارم باید حرکت کنیم و در شهرها به سمت سناریوهای پایین تر برویم.

وی افزود: در جاهایی که احساس می کنیم در چند روز متوالی عدد ما، عدد مناسبی است، باید به سمت سناریوهای پایین تر برویم. البته این مسئله به معنای آن نیست که در این سناریوها در آن شهرها ثابت بمانیم. کماکان رصدها ادامه دارد؛ از مردم می خواهیم پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند. رمز موفقیت ما در کنترل بیماری و پیشگیری از به خطر افتادن جامعه از یک طرف و از طرف دیگر، نیفتادن آنها به ورطه فقر و بیکاری، رعایت کامل پروتکل ها است.

ربیعی در مورد بازگشایی بعضی مراکز همچون باشگاه های ورزشی گفت: وزارت ورزش مامور شد ورزش های غیرتجمعی را آنالیز کند و به ستاد بیاورد. محدودیت های مکان های تجمعی کماکان ادامه دارد و ممنوع است. مدارس و آکادمی های ما هیچ گاه تعطیل نشدند. ستاد ملی کرونا به گسترش زیرساخت های موجود و تداوم فعالیت های آموزشی را مورد تاکید قرار داد.

وی بیان داشت: نباید زیرساخت به وجود آمده را کنار بگذاریم بلکه باید آن را تقویت کنیم. به لحاظ اینکه بعضی از دانش آموزان به امکانات اینترنتی یا وسایل لازم، دسترسی نداشتند و امکان عقب ماندن آنها از آموزش وجود داشت، باید برای آنها فکری می شد.

خوزستان زیر 50 درصد رعایت فاصله گذاری اجتماعی دارد

سخنگوی دولت توضیح داد: در استان خوزستان فرایند ما در ابتلا و آمار مرگ و میر در اثر کرونا افزایش داشته که در سه روز گذشته هم ادامه داشته است. استان خوزستان زیر 50 درصد رعایت فاصله گذاری اجتماعی دارد که باعث فرایند افزایشی در این استان شده است.

وی با تاکید بر اینکه آموزش ما تعطیل نشده بلکه بصورت مجازی و تصویری با یاری صدا و سیما اجرا شده، گفت: از 27 اردیبهشت مدارس با معلمان باز هستند اما حضور در مدارس بصورت اختیاری است. برای دانشگاه ها به تصمیمی نرسیدیم، به نظر الگوی آموزش و پرورش برای آموزش عالی هم میتواند مورد نظر باشد اما خوابگاه ها باید فکری برایش گردد.

برای مراسم های شب های قدر با همکاری وزارت خانه های کشور و بهداشت تصمیماتی گرفته می گردد

سخنگوی دولت با اشاره به حضور رهبر انقلاب در ستاد ملی مبارزه با کرونا به صورت ویدئویی گفت: معنویت جامعه و اتکا به خداوند در افزایش روحیه ملی برای مبارزه با کرونا تاثیر دارد. برای شب های قدر با همکاری وزارت کشور و بهداشت تصمیماتی گرفته می گردد تا در بعضی مراکز با حداقل جمعیت این مراسم برگزار گردد و در جلسه بعدی ستاد تصمیماتی در این زمینه گرفته می گردد.

وی بیان داشت: در ستاد مقرر شد تمام مساجد و اماکن مذهبی و هیات ها از یک طرف و صنوف و رستوران ها آرایشگاه و بعد از ماه مبارک رمضان و با رعایت پروتکل های بهداشتی و به صورت تدریجی بازگشایی می گردد؛ البته در بعضی مناطق سفید با رعایت دستور العمل های بهداشتی این بازگشایی ها اجرا شده است.

از سوداگری در موضوع سهام عدالت جلوگیری کردیم

ربیعی در مورد فرایند سهام عدالت گفت: روزهای ابتدایی، بعضی با پول حداقلی رفتند و سهام عدالت را خریدند اما با اطلاع رسانی و اعلام رقم تقریبی تمهیداتی انجام شد و با ساده کردن شیوه فروش توانستیم با سوداگری مقابله کنیم.

ربیعی افزود: عدد تقریبی اعلام شد و یاری کرد افراد از ارزش سهام خود آگاه شوند. مردم به سادگی می توانند مراجعه نمایند. افرادی که احتیاج به فروش دارند می توانند با تدابیر اندیشیده شده این کار را انجام دهند. 36 شرکت بورسی درجه یک انتخاب شدند و مشمولین می توانند براساس ضوابط اعلامی به اینها مراجعه نمایند.

سخنگوی دولت تاکید نمود: تنها 30 درصد سهام قابل فروش است و به صورت تدریجی در آینده می توانند مابقی را بفروشند که به توان بازار بستگی دارد. اطلاع رسانی بیشتر ادامه خواهد داشت.

وی در مورد اظهارات اخیرش در باب تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا گفت: این سخن ناظر به صحبت های چند سال پیش آقای ظریف بود؛ اگر عزم و اراده برای آن باشد به وسیله دفتر حافظ منافع صورت می گیرد و بحث دیگری نیست.

ربیعی درباره اتفاقات مرزی رخ داده شده در مرز افغانستان و ادعای برخورد نیروی مرزبانی ایران با این افراد توضیح داد: این حادثه و تصاویر آن موجب دلشکستگی ما شد. ما پذیرای سه میلیون از مردم افغانستان در کشورمان هستیم. ما علی رغم وجود بیکاری در کشور هیچ گاه ممنوعیتی برای اتباع مجاز قائل نشدیم، معلوم نیست این حادثه چگونه رخ داده؟ و مسولین کشور نیز این مسائل را تکذیب کردند اما آماده تشکیل کمیته مشترک برای حل این مشکل داریم.

احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی در بعضی نقاط کشور

وی در مورد احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی همچون اتفاقی که در خوزستان افتاده است برای دیگر مناطق کشور، گفت: این سوال خوبی است، باز هم تاکید می کنیم تصمیمات بیان شده ثابت نیست، متاسفانه در استان خوزستان بخاطر آداب و رسوم موجود تعدادی مراسم عزاداری جمعی و عروسی برگزار شده است.

ربیعی ادامه داد: ما بطور طبیعی و برای حفظ جان افراد سخت گیری ها و سناریو های دیگر را در آنجا انجام خواهیم داد. اگر آمارها چیز دیگری نشان دهد تصمیمات دیگری خواهیم گرفت این موضوع برای دیگر نقاط کشور ساری و جاری است.

دولت دخالتی در عملکرد مجلس ندارد

وی در پاسخ به این پرسش که اعضای هیئت تحقیق و تفحص از قاچاق کالا و ارز مجلس می گویند دست پنهانی اجازه انتشار گزارش تحقیق و تفحص را در صحن علنی مجلس نمی دهد چون به مذاق دستگاه ها و مسئولان دولتی خوش نیامده است؛ گفت: دولت تمام اختیارات و وظایف مجلس را به رسمیت می شناسند. یکی از اختیارات مجلس تحقیق و تفحص است که یکی از ابزارهای نظارتی مجلس است و براساس قانون و آیین نامه داخلی مجلس طی فرآیندی صورت می گیرد.

وی افزود: مجلس در اعمال اختیارات خود از استقلال برخوردار است و مایل هستم اعلام نمایند چه کسی مانع این گزارش شده است و هر زمان مجلس بخواهد قرائت کند من به عنوان نماینده دولت می گویم هیچ مانعی برای این کار نداریم و دولت اصلا در اموری که چه چیزی قرائت گردد یا نگردد دخالت ندارد و اساسا چنین چیزی صحت ندارد و دولت نقشی در دستورات کار هفتگی مجلس ندارد. ما در مورد وزارت بازرگانی تمایل به تصویب داشتیم و مجلس تصویب نکرد پس آنجا بگوییم مخالفین دولت؟

ربیعی افزود: اصلا چنین چیزی نداریم و اصلا اینگونه برداشت که نماینده حامی دولت نگذاشت و.. درست نیست. مجلس هویت یکپارچه دارد و گرایش های سیاسی مختلف در آن هستند و قوه مجریه به هیچ عنوان دخالتی در معین دستور کار برای مجلس ندارد. حتی تغییر دستور کار هفتگی مجلس به موجب قانون و آیین نامه مجلس طی فرآیندی است که 50 نماینده باید درخواست نمایند.

وی افزود: اینکه بنا بود این هفته در دستور باشد یا نه مربوط به خود مجلس است و اساسا دولت قدرت جلوگیری از قرائت گزارش تحقیق و تفحص مجلس را ندارد. از تعابیری مانند دست پنهان و ... اجتناب کنیم. خوشبختانه در شرایط فعلی گردش اطلاعات به گونه ای بوده و آنقدر زیاد شده است که هیچ دست پنهانی پنهان نمی ماند.

دولت ناچار است با ساختارهای فعلی نبود وزارت بازرگانی را جبران کند

ربیعی در مورد رأی منفی نمایندگان مجلس به تشکیل وزارت بازرگانی گفت: بارها اعلام کردیم تشکیل وزارت بازرگانی برای ما مهم است، در شرایط تحریم و شرایطی که کرونا برای ما به وجود آورده آرایش و ساختار متناسب با شرایط فعلی قطعا اجتناب ناپذیر است. ما باید شرایط را به سمتی می بردیم که امر بازرگانی یعنی خرید و فروش در جایی متمرکز می شد. دولت برای اینکه بازار را در کنترل قیمت و عرضه به موقع دربیاورد، احتیاجمند این وزارتخانه بود.

وی ادامه داد: مدیریت متمرکز بخش بازرگانی در وزارت بازرگانی قطعا ازمشکلات موجود می کاست اما با تصمیم مجلس دولت ناچار است با ساختارهای فعلی نبود وزارت بازرگانی را جبران کند. به همین دلیل در وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلاح ساختار و ارتباط با سایر وزارتخانه ها را برای پیشبرد اهداف مان ادامه خواهیم داد تا بتوایم احتیاجمندی ها را رفع کنیم اگرچه این اقدامات نمی تواند جای وزارت بازرگانی را بگیرد. ما به نظر نمایندگان احترام می گذاریم و اگرچه احساس خلا می کنیم اما رای نمایندگان برای ما محترم است.

تعداد بازدید : 1

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

مجله کامپیوتر: مجله کامپیوتر: هر چی در مورد تکنولوژی و کامپیوتر بخوای بدونی اینجا هست

تایلند: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6116

به "احتمال بازگشت محدودیت کرونایی در بعضی نقاط کشور ، از سوداگری در سهام عدالت جلوگیری کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال بازگشت محدودیت کرونایی در بعضی نقاط کشور ، از سوداگری در سهام عدالت جلوگیری کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید