احساس تبعیض، در بین مراکز آموزش عالی باید از بین برده گردد

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران/خراسان رضوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: احساس تبعیض و تفوق در بین مراکز آموزش عالی باید از بین برده گردد و بپذیریم که به عنوان واحدهای متعدد از مراکز آموزش عالی با هم کار کنیم و با توجه به ظرفیت های هر منطقه این وظایف را پیش ببریم.

احساس تبعیض، در بین مراکز آموزش عالی باید از بین برده گردد

منصور غلامی در نشست با اساتید و اعضای هیئت علمی مرکز آموزش عالی کاشمر مطرح نمود: مرکز آموزش عالی جزء مکان هایی است که در تمام کشور و مناطق مختلف مورد اقبال و توجه ویژه قرار گرفته است، معمولا هر مرکز آموزش عالی جوان روزی رشد و توسعه پیدا نموده و بزرگ می گردد، به همین دلیل باید آینده ای را برایشان پیش رو داشته باشیم تا بتوانند به آن مراحل بزرگ تر نیز برسند.

وی ادامه داد: کثرت مراکز آموزش عالی در کشور موجب شده این فرآیند نه تنها با کندی بلکه گاهی با تردید پیش برود، آمار منتشر شده سال های گذشته درخصوص مراکز آموزش عالی کشور بسیاری مواقع نگران نماینده بود و گفته می شد بیش از کشور چین در ایران مراکز آموزش عالی داریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: این آمار بالا موجب می شد در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها تردید ایجاد گردد، حتی در خاتمه سال 94 شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای را تصویب کرد و در سال بعد آن به عنوان مبنای ساماندهی آموزش عالی کشور ابلاغ شد که در آن از عبارت هایی مانند ادغام، تجمیع و انحلال اسم برده شد بنابراین به همین دلیل طی دو سال گذشته تمام کوشش خود را برای ساماندهی آموزش عالی کشور به کار گرفتیم.

غلامی ادامه داد: آموزش هنوز هم محور اصلی فعالیت مراکز آموزش عالی است و نمی توان فقط به دنبال انجام کارهای پژوهشی رفت، بنابراین آموزش باید به عنوان بستری برای تربیت نیروی انسانی و حتی نسل بعد محققان و مدرسان و اساتید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید نمود: بدنه کارشناسی کشور نیازمند نیروی انسانی تحصیل نموده است و همه نیازهای کارشناسی کشور از انواع رشته ها و تخصص ها را دانشگاه تربیت می نماید.

غلامی اضافه نمود: اگر شبکه علمی در کشور راه اندازی گردد علاوه بر اینکه از ظرفیت های اساتید و از امکانات و تجهیزات هم می توان استفاده نمود، شاهد کیفی سازی نیز خواهیم بود، به طوری که هر دانشجویی که به مرکز آموزش عالی در هر شهری وارد گردد باید به گونه ای آموزش ببیند که تفاوت معناداری نسبت به دانشگاه های بزرگ وجود نداشته باشد.

وی گفت: به دلیل کاهش تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه بعضی ظرفیت ها خالی مانده به طوری که بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد و پیغام نور به تعداد کافی دانشجو ندارند، به همین دلیل در طرح شبکه علمی شاهد برطرف بعضی مسائل خواهیم بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان نمود: اکنون که در همه کشور سرفصل ها و رئوس مطالب یکی هستند باید کوشش خود را به کار بگیریم تا دانشجویان در سطح همدیگر آموزش ببیند.

غلامی گفت: معتقدم در مراکز جوان اعضای هیئت علمی جوان به روزتر هستند و بهتر تدریس می نمایند، اطلاعات علمی خوب و به روزی دارند و دسترسی به منابع علمی اطلاعاتی را به سرعت انجام می دهند و این فرصتی برای مراکز علمی کوچک است.

وی ماموریت گرا کردن را از اهداف دیگر راه اندازی شبکه علمی کشور ذکر کرد و اضافه نمود: باید نیازهای منطقه را شناسایی نموده و بر روی آن ها تمرکز نمود، همه نباید به دنبال مدل واحدی در دانشگاه و مراکز آموزش عالی باشند، همچنین از نظر وسعت، کثرت و تنوع رشته ها نباید همه همانند دانشگاه تهران باشند.

غلامی توضیح داد: در دانشگاه های صنعتی که یک نوع ماموریت گرایی در آن ها رخ داده موفقیت های بسیاری داریم، به همین دلیل برای مرکز آموزش عالی کاشمر نیز باید تصمیم گرفت که کدام رشته ها و مزیت ها مورد توجه قرار بگیرد تا آینده خوبی را برای این مجموعه به دنبال داشته باشد.

وی بیان نمود: بدون شک اگر این اقدامات صورت گیرد دانشجویان امیدوارتر، خلاق تر و حتی کاراتر در دانشگاه خود منطقه تحصیل می نمایند، بنابراین انتظار داریم این برنامه را خود مسئولان و ریاست مرکز آموزش عالی کاشمر پیش ببرند.

این مقام مسئول ادامه داد: اگرچه اغلب، آمار آموزش عالی بالغ بر 3800 دانشگاه اعلام می گردد اما باید به درستی تعریف گردد؛ اکنون در وزارت علوم 85 دانشگاه، مجتمع و مرکز آموزش عالی دولتی داریم که ذیل این ها بعضی از دانشگاه ها چند دانشکده وابسته دارند که با این شرایط 125 ردیف بودجه داریم.

وی بیان نمود: همچنین سه دانشگاه جامع علمی کاربردی داریم که تعداد مراکز آنها 1300 مرکز اعلام شده بود، البته طی دو سال گذشته توسط یک مصوبه، بخش دولتی تعطیل شد و اکنون 600 مرکز غیر وابسته به دولت، مرکز علمی کاربردی داریم.

غلامی مطرح نمود: اگرچه دانشگاه پیغام نور در گذشته بالغ بر 800 مرکز داشت اما اکنون به 500 مرکز کاهش یافته و دانشگاه علمی کاربردی نیز 178 مرکز، دانشکده و موسسه دارد؛ به رغم اینکه آمار دانشگاه آزاد هم در گذشته بسیار افزایش داشت اما به دلیل کاهش جمعیت داوطلب ورود به دانشگاه، آمار تعداد واحدهای آن ها نیز کاهش یافت.

وی با بیان اینکه همه مراکز و واحدهایی که در دانشگاه های بزرگ سراسری کشور وجود دارند باید استانداردها را رعایت نمایند، ادامه داد: در حوزه پژوهش نیز از صندلی خوبی برخوردار هستیم به طوری که سال جاری در رتبه بندی های جهانی صندلی علمی دانشگاههای ایران از شرایط خوبی برخوردارند حتی یک رتبه هم بهتر شده ایم.

وی اظهار کرد: در حوزه فناوری طی 15 سال اخیر که مراکز رشد و پارک های علم و فناوری فعالیت خود را شروع نموده اند اقدامات خوبی اجرا شده است، شرکت های جوان شکل گرفته و تعداد مراکز دانش بنیان رو به افزایش است.

غلامی مطرح نمود: در مورد آیین نامه ارتقاء، تغییراتی در دست اجراست، به رغم اینکه امتیازات طرح های کاربردی را افزایش دادیم ولی آموزش سهم خود را دارد و توجه جدی به آن شده است.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر در این مراسم طی سخنانی با اشاره به افزایش چشمگیر دانشجویان این مرکز و فعالیت های پرشمار این مجموعه دانشگاهی در راستای ماموریت این واحد برای دستیابی به توسعه پایدار گفت: در حال حاضر حدود 800 دانشجو در شش رشته تحصیلی در مرکز آموزش عالی کاشمر مشغول تحصیل هستند.

معماریان اضافه نمود: در عصر جدید و در کشاکش رقابت میان جوامع، کشورها در کوشش هستند تا نقش آموزش و به ویژه آموزش عالی را در توسعه ملی و ارتقاء دانش و تکنولوژی مورد توجه قرار دهند.

وی اظهار کرد: از این رو نقش آموزش عالی در توسعه اجتناب ناپذیر است و در واقع می توان گفت که یکی از پرارزش ترین منابعی که جامعه در اختیار دارد دانشگاه است.

به گزارش خبرنگاران؛ در کاشمر پنج مرکز آموزش عالی وجود دارد که در آن با حدود سه هزار دانشجو در حال تحصیل هستند.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4143

به "احساس تبعیض، در بین مراکز آموزش عالی باید از بین برده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احساس تبعیض، در بین مراکز آموزش عالی باید از بین برده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید