اختراع پارچه ای نو برای لباس مسافران ماه

به گزارش جعبه مهر، مهر نوشت: نوع جدیدی از پارچه مخصوص لباس فضانوردی در ماه ابداع طراحی شده که می تواند برحسب احتیاج گرد و غبار ماه را دفع کند.

اختراع پارچه ای نو برای لباس مسافران ماه

نمونه اولیه پارچه انعطاف پذیر و ارتجاعی ماه در دانشگاه پاسیفیک هاوایی (HPU)در حال توسعه است و اکنون گرنتی 50 هزاردلاری از ناسا دریافت نموده است. پارچه مذکور از نیروهای الکترواستاتیکی استفاده می نماید که قادر به دفع کردن غبار فاسد نماینده ماه است و به این ترتیب اجازه نمی دهد ذرات تیز به لباس فضانوردی آسیب برسانند.

فناوری نو LiqMEST نام دارد و هدف آن غلبه بر مشکلاتی است که فضانوردان ماموریت های آپولو ناسا در دهه های 1960 و 1970 میلادی با آن دست و پنجه نرم می کردند. گرد و غبار تیز به سرعت سطوحی مانند سپرهای گرد و غبار مریخ نورد را خورده کرد، لباس فضایی فضانوردان را به هم چسباند و به طور کلی به همه چیز می چسبید.

  • پر مرغ ارزشمند شد!

  • قدرتمندترین زیردریایی های هسته ای دنیا/ از بوری تا باراکودا/ عکس

بنابراین احتیاج به لباس فضانوردی نوین بسیار حیاتی است. ناسا تصمیم دارد با اجرای برنامه آرتمیس در 2025 یا 2026 میلادی، فضانوردان را دوباره به سطح ماه بفرستد. این جدول زمانی نه تنها به پیشرفت پروژه سرنشین دار آرتمیس 2 در 2024 میلادی بستگی دارد، بلکه برای توسعه لندر و لباس فضانوردی ماموریت آرتمیس 3 اهمیت دارد.

پارچه فناورانه نو نه تنها غبار را از لباس فضانوردی دور نگه می دهد بلکه به فضانوردان اجازه می دهد در شرایط سخت با انعطاف پذیری بیشتری فعالیت نمایند اما مهمترین مانع این روند ویژگی های دفع نماینده ماده بود.

عارف رحمان که رهبری پروژه گرنت را برعهده دارد این باره می نویسد: هنگامیکه پارچه فعال گردد، میدان مغناطیسی ایجاد می نماید و غبار ماه را دفع می نماید و اجازه نمی دهد این ذرات به لباس بچسبند. چنین استراتژی را می توان برای لباس های فضانوردی و پوشش تجهیزات ماه طی ماموریت ها به این سیاره به کار برد.

رحمان تصمیم دارد نمونه اولیه چنین پارچه ای را با گرنت دریافت شده از ناسا بسازد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 مهر 1402 بروزرسانی: 29 مهر 1402 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11389

به "اختراع پارچه ای نو برای لباس مسافران ماه" امتیاز دهید

1 کاربر به "اختراع پارچه ای نو برای لباس مسافران ماه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراع پارچه ای نو برای لباس مسافران ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید