استفاده از نانوذرات طلا برای شکار سلول های بنیادی

به گزارش جعبه مهر، محققان از نانوذرات طلا برای جستجوی سلول های بنیادی استخوان استفاده می کنند و در این راستا نانوذرات را با رشته های DNA پوشش دادند.

استفاده از نانوذرات طلا برای شکار سلول های بنیادی

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، محققان دانشگاه ساوتهمپتون روش جدیدی برای استفاده از نانومواد برای شناسایی و غنی سازی سلول های بنیادی اسکلتی ارائه کرده اند. این کشف می تواند در نهایت منجر به درمان های جدید برای شکستگی های استخوان و ترمیم استخوان از دست رفته یا آسیب دیده شود.

محققان این پروژه از نانوذرات طلا مهندسی شده برای جستجوی سلول های بنیادی استخوان انسان استفاده کردند. در این نانوذرات، آن ها با ایجاد درخشش فلورسنت، وجود سلول های بنیادی استخوان را در میان سلول های دیگر نشان دادند و با این ابزار محققان توانستند این سلول ها را از دیگر سلول ها تفکیک کرده و جداسازی کنند.

محققان نتیجه دریافتد که روش جدید آن ها ساده تر و سریع تر از سایر روش ها بوده و 50 تا500 برابر موثرتر در غنی سازی سلول های بنیادی است.

این مطالعه به سرپرستی استاد علوم اسکلتی عضلانی، ریچارد اورفو و پروفسور آنتونیوس کاناراس از گروه کوانتوم، نور و ماده در دانشکده فیزیک و نجوم انجام شده و نتایج آن در مجله ACS Nano منتشر شده است.

در بررسی های آزمایشگاهی، محققان از نانوذرات طلا که با الیگونوکلئوتید ها (رشته های DNA) پوشانده شده اند، استفاده کردند تا به صورت اپتیکی گروه های RNA (mRNA) پیام رسان سلول های بنیادی اسکلتی را در مغز استخوان تشخیص دهند.

هنگام تشخیص با میکروسکوپ، نانوذرات رنگ فلورسنت منتشر می کنند و سلول های بنیادی را از سایر سلول های اطراف قابل تشخیص می کنند. سپس می توان سلول های بنیادی را با استفاده از یک فرآیند مرتب سازی پیچیده جدا کرد.

سلول های بنیادی سلول هایی هستند که هنوز تخصصی نیستند و می توانند برای انجام عملکرد های مختلف توسعه یابند. شناسایی سلول های بنیادی اسکلتی به دانشمندان اجازه می دهد تا این سلول ها را در شرایط معین رشد داده و تشکیل بافت استخوان و غضروف را برای ترمیم استخوان های شکسته امکان پذیر کنند.

با افزایش جمعیت افراد کهنسال در جهان، نیاز به رویکرد های جدید و مقرون به صرفه برای ترمیم استخوان احساس می شود. با در نظر دریافت شکستگی و پوکی استخوان در سراسر جهان، هزینه های درمان این مسائل پزشکی قابل توجه است، فقط شکستگی استخوان برای اقتصاد اروپا 17 میلیارد یورو و اقتصاد آمریکا سالانه 20 میلیارد دلار هزینه دارد.

در دانشگاه ساوتهمپتون، پروفسور ریچارد اورفو و تیم وی بیش از 15 سال است که برای درک رشد بافت استخوان و تولید استخوان و غضروف، درمان های مبتنی بر سلول های بنیادی استخوان را بررسی می کنند.

پروفسور کاناراس می گوید: طراحی مناسب مواد برای کاربرد آن ها در سیستم های پیچیده ضروری است. با استفاده از شیمی نانوذرات، ما می توانیم راهکاری برای طراحی مواد مناسب ارائه کنیم.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9740

به "استفاده از نانوذرات طلا برای شکار سلول های بنیادی" امتیاز دهید

1 کاربر به "استفاده از نانوذرات طلا برای شکار سلول های بنیادی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از نانوذرات طلا برای شکار سلول های بنیادی"

1 دیدگاه

زهرا 5 آبان 1400

خیلی مطالبتون عالی بود

پاسخ به زهرا
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید