استقبال ایران از اقدام اخیر دولت نیجریه در خصوص شیخ زکزاکی

به گزارش جعبه مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام دولت نیجریه در خصوص اجازه ملاقات و معاینه یک تیم پزشکی از شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش را مثبت ارزیابی و از آن استقبال کرد.

استقبال ایران از اقدام اخیر دولت نیجریه در خصوص شیخ زکزاکی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام دولت نیجریه در خصوص اجازه ملاقات و معاینه یک تیم پزشکی از شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه و همسرش را مثبت ارزیابی و از آن استقبال کرد.

سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد با درمان کامل شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش در داخل و یا خارج از نیجریه روند تعامل و گفت وگوی سازنده بین مسئولان جنبش اسلامی و دولت نیجریه منجر به حل مسائل و آزادی کامل ایشان شود.

به گزارش فارس، یک تیم پزشکی وابسته به کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن، دیروز (جمعه) برای اولین بار پیروز شد با شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش زینت ابراهیم در محل اسارتشان دیدار کرده و شرایط جسمانی آن ها را بررسی کند.

شیخ ابراهیم زَکزاکی (زاده 1332ش)، روحانی شیعه و رهبر شیعیان نیجریه با تأسیس جنبش اسلامی نیجریه، 300 مدرسه اسلامی در نیجریه و کشورهای همسایه آن تأسیس کرده است. او همچنین مؤسسات خیریه ای برای ارائه خدمات مالی درمانی و آموزشی به شیعیان راه اندازی کرده است.

وی از اواخر دهه 1970 میلادی، همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، تبلیغ دینی در نیجریه را با جذب ده ها نفر آغاز کرده و تعداد پیروان مکتب اهل بیت در نیجریه، در دهه 1390 شمسی، با تلاش های وی به میلیون ها تَن رسیده است.

سه فرزند زکزاکی، در حمله نیروهای نظامی نیجریه به راهپیمایی روز قدس در سال 1393 به شهادت رسیدند. همچنین زکزاکی، در جریان حمله نیروهای ارتش نیجریه به حسینیه بقیه الله در شهر زاریا در سال 1394 بازداشت و زندانی شد.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 1606

به "استقبال ایران از اقدام اخیر دولت نیجریه در خصوص شیخ زکزاکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال ایران از اقدام اخیر دولت نیجریه در خصوص شیخ زکزاکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید