افشای اسناد کشتار غیرنظامیان در افغانستان به دست نظامیان انگلیسی

به گزارش جعبه مهر، یک دادگاه در انگلیس به وزارت دفاع دستور داد درخصوص مخفی نگه داشتن اسناد کشتار شبانه غیرنظامیان در افغانستان توسط یکی از واحدهای ارتش انگلیس توضیح ارائه دهد.

افشای اسناد کشتار غیرنظامیان در افغانستان به دست نظامیان انگلیسی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دادگاهی در انگلیس به بن والاس وزیر دفاع این کشور دستور داد درخصوص مخفی کردن پرونده کشتار 33 غیرنظامی در افغانستان توضیح دهد.

به نوشته روزنامه گاردین، والاس تا فصل پاییز فرصت دارد توضیح دهد چرا ایمیل ها و اسناد مهمی که افشا می کنند سرویس ویژه نیروی هوایی انگلیس تنها در یک شب، چهار مرد عضو یک خانواده را به قتل رسانده اند، تا کنون مخفی نگه داشته است.

اسناد مربوط به این جنایات جنگی برای اولین بار توسط روزنامه ساندی تایمز و برنامه پانوراما شبکه بی بی سی منتشر شد. طبق این اسناد یکی از مقامان سرویس ویژه نیروی هوایی انگلیس در ایمیلی به وزارت دفاع، قتل چهار عضو یک خانواده با عنوان جدیدترین کشتار یاد کرده است.

یکی دیگر از این اسناد نشان می دهد که بازبینی محرمانه ای بر روی چند قتل مشکوک توسط این بخش از نیروی هوای انگلیس انجام شده است. در این بررسی ها آمده است این نیروهای ویژه تنها در سه عملیات، 23 نفر را کشته اند. در گزارش بازبینی این پرونده آمده است: از دید من، [شواهد] به قدر کافی در اینجا وجود دارد که مرا متقاعد کند یه جای کار اشتباه است.

اسناد دیگری از این پرونده نشان می دهد که یکی از فرماندهان بخش ویژه نیروی دریایی در گزارشی به مافوق خود در لندن درخصوص سیاست عامدانه احتمالی داده است که طبق آن نیروهای ویژه رفتار غیرقابل دفاعی را پیش گرفته اند که می توانند جنایت کارانه قلمداد شوند.

تنها در یکی از این تخلفات، شماری از سربازان نیروی هوایی انگلیس به خانه صدام یار مظنون به عملیات تروریستی یورش برده و پدر، پسرعمو و دو برادر وی را به قتل می رسانند. در گزارش مربوط به این عملیات آمده است که افراد این خانواده قصد داشتند با نارنجک و مسلسل به سربازان حمله کنند اما به گفته اعضای این خانواده، چنین سلاح هایی در خانه آن ها وجود نداشته است.

وکلای دولت انگلیس مدعی هستند که وزارت دفاع تا سال 2013 که خانواده یار اولین شکایت قانونی خود را تنظیم کردند، از این پرونده اطلاعی نداشته است. اما ادعای این وکلا، کاملاً با اسنادی که اخیراً افشا شده اند در تناقض کامل است.

پلیس نظامی انگلیس در سال 2014 تحقیقاتی را در ارتباط با شکایت خانواده یار انجام دادند اما نهایتاً هیچ فردی در این ارتباط مورد بازداشت قرار نگرفت.

استوارت مک دونالد سخنگوی امور دفاعی حزب ملی اسکاتلند در این باره گفت، والاس باید درخصوص اتخاذ سیاست عامدانه کشتار غیرنظامیان افغان در حملات شبانه از سوی واحد ویژه نیروی هوایی انگلیس توضیح دهد.

مک دونالد افزود: اکنون تعیین است که چرا زمانی که وزرای دولت مرتب به مجلس می گفتند شواهد موثقی در این باره وجود ندارد، این شواهد موثق وجود داشته اند اما در وزارت دفاع مخفی نگه داشته می شدند.

سخنگوی وزارت دفاع انگلیس در این باره پاسخ داد این ها شواهد جدیدی نیستند و از سوی مقامات دادستانی ارتش و پلیس نظامی انگلیس، کافی و موثق شناخته نشده اند. با این حال وزارت دفاع از هرگونه شواهد جدید در این زمینه استقبال می کند.

در حال حاضر وزرای دولت انگلیس در حال تدوین لایحه ای هستند که به کهنه سربازانی که در افغانستان و عراق و هر جنگ دیگری تا پنج سال پیش از آن حضور داشته اند، مصونیت قضایی اعطا کنند.

م

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6958

به "افشای اسناد کشتار غیرنظامیان در افغانستان به دست نظامیان انگلیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای اسناد کشتار غیرنظامیان در افغانستان به دست نظامیان انگلیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید