امروز اولین پیامک تاییدشدگان طرح اقدام ملی مسکن ارسال می گردد، اقساط ماهیانه مسکن ملی چقدر است؟

به گزارش جعبه مهر، متقاضیان تایید شده فردا اولین پیامک را دریافت می نمایند و پس از طی مراحل ثبت نام باید 30 تا40 میلیون تومان آورده اولیه را بایدواریز نمایند.

امروز اولین پیامک تاییدشدگان طرح اقدام ملی مسکن ارسال می گردد، اقساط ماهیانه مسکن ملی چقدر است؟

جهت دریافت خدمات بازسازی آشپزخانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگار ، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان یکی از مهم ترین پروژه های عمرانی کشور به شمار می رود که در این طرح قرار است بخش عمده ای از متقاضیان مسکن به ویژه اقشار ضعیف و متوسط جامعه خانه دار شوند.

در حال حاضر یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم طی چند سال گذشته خانه دار شدن است، چرا که طبق آنالیز های انجام شده از سال 96 نرخ مسکن رشد بالای صد در صد داشته که همین موضوع باعث ایجاد نوسانات بسیار زیاد در حوزه ساخت و ساز شده است، به همین دلیل از شهریور سال گذشته دولت به دستور رئیس جمهور طرح اقدام ملی مسکن را کلید زد و در این طرح ساخت 400 هزار واحد مسکونی در شهر های مختلف و بافت های فرسوده را اعلام کرد.

درطرح اقدام ملی مسکن ثبت نام 100 هزار واحد طرح اقدام ملی در بافت فرسوده و مابقی در سایر اراضی پیش بینی شده که با مشارکت مردم احداث می گردد و در این زمینه وزارت راه و شهرسازی تنها کار نظارت بر ساخت این واحد ها را بر عهده دارد.

همچنین بر اساس تفاهم نامه ای که بین وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن منعقد نموده حدود 100 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی در شهر های زیر 100 هزار نفر اجرایی می گردد.

یکی از تفاوت هایی که بین طرح اقدام ملی مسکن و مسکن مهر وجود دارد، آن است که در این طرح مردم سازنده اصلی مسکن هستند و دولت در آن تنها کار های نظارتی و پشتیبانی را انجام می دهد، اما در مسکن مهر دولت به عنوان سازنده حضور داشته و همین موضوع باعث ایجاد مسائل تحویل و ساخت آن شده است.

ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن از 18 آبان ماه در 10 استان کشور شروع شد که آخرین شهر استان تهران و شهر های جدید این استان بود که طبق برآورد های انجام شده در همان 15 دقیقه ابتدایی تمامی 70 هزار سهمیه استان تهران بلافاصله تکمیل شد.

طبق اعلام وزیر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی 42 درصد از ثبت نام نمایندگان در طرح اقدام ملی مسکن به دلیل نداشتن شرایط حذف و 58 درصد از ثبت نام نمایندگان پذیرفته شده اند که پیامک تأیید ثبت نام آن ها فردا به آن ها ارسال می گردد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی در طی یکی دو ماه گذشته تمامی کارشناسان وزارت راه و شهرسازی به صورت کامل اطلاعات متقاضیان را پالایش و کنترل نموده اند و در این زمینه 58 درصد از ثبت نام نمایندگان که معادل 140 خانوار می گردد پذیرفته شده اند و بعد از دریافت پیامک می توانند مدارک خود را به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها ارائه نمایند.

در طرح اقدام ملی مسکن اولویت برای ساخت واحد مسکونی برای کسانی است که زمین در اختیار دارند، اما توان ساخت این واحد ها را ندارند به همین دلیل دولت برای این افراد تسهیلات 75 تا 100 میلیون تومان با سود 18 درصد و بازپرداخت 10 ساله در نظر گرفته است.

لازم به ذکر است اقساط این تسهیلات ماهانه حدود یک ونیم میلیون تومان است که پس از تنفس 2 ساله پرداخت آن ها شروع می گردد که به گفته بسیاری از متقاضیان این طرح توانایی پرداخت این میزان اقساط برای آن ها وجود ندارد.

همچنین افرادی که زمین ندارند می توانند از اراضی دولتی استفاده نمایند، اما به دلیل آنکه این اراضی محدود است بنابراین اولویت با زمین داران است و می توانند قیمت تمام شده واحد مسکونی را بپردازند که برای هر متر 2 تا 2 ونیم میلیون تومان باید پرداخت نمایند. در نتیجه یک واحد 200 متری در طرح اقدام ملی مسکن حدود 200 میلیون تومان تمام می گردد.

در زمان اعلام شرایط طرح اقدام ملی مسکن قیمت هر متر مربع این واحد مسکونی حدود یک و نیم تا 2 ونیم میلیون تومان برای هر متقاضی تمام می شد که به گفته محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی متناسب با طبقه منطقه و نوع ساخت واحد مسکونی قیمت ها تغییر می نماید و ممکن است در بعضی از مناطق قیمت هر متر مربع 2 ونیم میلیون تومان باشد و در یک منطقه قیمت ها یک میلیون تومان باشد بنابراین متقاضیان می توانند با انتخاب خود قیمت تمام شده ساخت را تغییر دهند.

در طرح اقدام ملی مسکن شرایط بسیار متفاوت تر از مسکن مهر بود و اولین شهر برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن سبز بودن فرم (ج) آن ها است و طبق اعلامی که در سامانه آباد بنیاد مسکن اعلام شده متقاضیان نباید تا کنون از امکانات دولتی و نهاد های عمومی در حوزه مسکن استفاده نموده باشند و اگر تسهیلات و یا زمینی از دولت دریافت نموده باشند به طور قطع در این طرح حذف شده اند، همچنین متقاضیان برای ثبت نام در این طرح باید حتما متأهل یا سرپرست خانوار باشند و اگر بانوان مجرد خودسرپرست ثبت نام نموده باشند. در صورتی که سن آن ها بالای 35 سال باشد پذیرفته خواهند شد، همچنین سکونت 5 سال در شهر مورد نظر و توانایی بازپرداخت اقساط تسهیلات از مهم ترین شرایط این طرح به شمار می رود، این در حالی است که در طرح مسکن مهر بعضی از این شرایط برای متقاضیان وجود نداشت.

طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی از فردا پیامک تأیید ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن به متقاضیان ارسال می گردد و بعد از آن مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در بعضی از شهر ها از جمله تهران تا پیش از سرانجام سال شروع می گردد.

در همین رابطه وطن خواهی مدیر عامل شرکت عمران پرند در گفت وگو با خبرنگار ، با بیان اینکه سهمیه ما برای طرح اقدام ملی مسکن در پرند 20 هزار واحد بوده است، گفت: از این تعداد 4 هزار و 300 واحد آماده سازی شده و حدود 3 هزار واحد هم در مرحله انعقاد قرارداد قرار گرفته است. همچنین حدود 12 هزار واحد هم از این تعداد در مرحله انتخاب زمین است و 7 هزار واحد مسکونی هم در این طرح پیشرفت 30 درصدی داشته است.

او با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی مسکن به عنوان یک پروژه ملی در راستای کنترل قیمت های مسکن به ویژه در کلان شهر ها به شمار می رود، اضافه نمود: ساخت واحد مسکونی در شهر های جدید نقش مؤثری در کنترل قیمت ها و کاهش مهاجرت پذیری از شهر های جدید به کلان شهر ها را دارد، بنابراین سعی نموده ایم با دریافت سهمیه در طرح اقدام ملی مسکن بتوانیم مسائل متقاضیان در شهر تهران را رفع کنیم.

وطن خواهی تأکید کرد: سعی خواهی کرد تا سرانجام سال ساخت 3 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن را شروع کنیم.

مهدی راهنمایی مدیر عامل شرکت عمران پردیس در گفت وگو با خبرنگار ، درباره آخرین شرایط طرح اقدام ملی مسکن در پردیس گفت: حدود 8 هزار واحد زمین به تعاونی های واحد شرایط واگذار شده و حدود 3 هزار واحد مسکونی هم در این طرح ثبت نام شده است.

او با اشاره به اینکه هم اکنون در حال آماده سازی زمین های طرح اقدام ملی مسکن هستیم، گفت: تا پیش از شروع سال 99 پیمانکاران واجد شرایط اقدامات لازم را برای ساخت واحد های طرح اقدام ملی مسکن انجام می دهند.

راهنمایی با اشاره به اینکه تا پیش از سرانجام سال ثبت نام دور دوم طرح اقدام ملی مسکن شروع می گردد، گفت: طبق دستور وزیر راه و شهرسازی سهمیه متقاضیان در دور دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن افزایش می یابد.

مدیر عامل شرکت عمران پردیس اعلام کرد: قیمت واحد های مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن هیج تفاوتی با سایر پروژه ها ندارد و قیمت این واحد ها یک و نیم تا 3 و نیم میلیون تومان برای متقاضیان تمام می گردد.

او با اشاره به اینکه در طرح اقدام ملی مسکن سعی بر خانه دار شدن مردم به ویژه اقشار و دهک های ضعیف جامعه دیده شده است، گفت: با افزایش ساخت و ساز به ویژه در طرح اقدام ملی مسکن علاوه بر ایجاد اشتغال در بین متقاضیان شاهد کنترل و کاهش قیمت در بسیاری از بخش ها به ویژه اجاره و خرید و فروش مسکن خواهیم بود.

راهنمایی با اشاره به اینکه دهک های اول تا سوم جامعه در صورتی که طرح اقدام ملی مسکن کلید نمی خورد به هیچ عنوان قادر به خانه دار بودن نبودند، گفت: در صورتی که دولت این طرح را کلید نمی زد هم اکنون شرایط بازار مسکن به ویژه در شهر های جدید بسیار پرنوسان بود.

در ادامه محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با خبرنگار ، با بیان اینکه پیامک از فردا برای تمامی متقاضیان واجد شرایط در طرح اقدام ملی مسکن ارسال می گردد، گفت: طبق تاریخی که در سامانه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن منتشر می گردد متقاضیان با کد رهگیری به شهر و آدرس مورد نظر مراجعه می نمایند.

او اضافه نمود: تمامی متقاضیان واجد شرایط مدارک خود را همراه با اسکن و کد رهگیری برای تکمیل مراحل ثبت نام باید به همراه داشته باشند.

محمودزاده گفت: کسانی که پیامک تایید ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن را دریافت می نمایند می توانند برای طرح شکایت و آنالیز دوباره به ادارات کل راه و شهرسازی مراجعه نمایند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: بازرسان و کارشناسانی که در ادارات کل راه و شهرسازی حضور دارند پس از آنالیز تمام شروط متقاضیان به ویژه شرط سابقه سکونت 5 ساله پرونده را تکمیل و متقاضیان را برای افتتاح حساب به بانک مسکن معرفی می نمایند.

او یادآور شد: البته متقاضیانی که در شهر های جدید سکونت دارند لازم نیست سابقه سکونت 5 ساله را داشته باشند.

محمودزاده با اشاره به اینکه اگر متقاضی بعد از اعلام شکایت و آنالیز های دوباره شرایط لازم را برای طرح اقدام ملی مسکن داشته باشد بلافاصله به ادارات کل راه و شهرسازی برای ادامه ثبت نام معرفی و دعوت می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برای مراجعه کمتر متقاضیان تمامی دستگاه های ادارات کل راه و شهرسازی شهر های جدید و شعب بنیاد مسکن در شهر ها و مناطق مختلف به صورت آماده باش هستند تا متقاضیان هر شهر مراجعه می نمایند و اقدامات لازم را برای ثبت نام در سطح کل کشور انجام می دهند.

محمودزاده یادآور شد: در سامانه آدرس تمام شعبات بر اساس حروف الفبا وجود دارد تا متقاضیان برای تکمیل تمامی مراحل کمتر اذیت شوند.

او گفت: زمان و یا روز مشخصی برای ثبت نام وجود ندارد و ممکن است در بعضی از شهر ها متناسب با ظرفیت و سهمیه هایی که در نظر گرفته شده ظرف یکی دو روز ثبت نام به اتمام برسد و ممکن است در بعضی از شهر ها با توجه به سهمیه و ظرفیت بالا تا یک هفته تا ده روز به طول بیانجامد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: تا سرانجام سال ثبت نام برای دور دوم طرح اقدام ملی مسکن انجام می گردد و ما امیدواریم تا سال 1400 طرح اقدام ملی مسکن که شامل 400 هزار واحد مسکونی می گردد را به اتمام برسانیم.

او با اشاره به اینکه متقاضیان بعد از تکمیل ثبت نام 30 تا 40 میلیون تومان واریزی اولیه را باید داشته باشند، گفت: بعد از واریز اولیه طرح اقدام ملی مسکن متقاضیان به شهر های جدید و مناطق جهت معین زمین و واحد خود مراجعه می نمایند.

بر اساس این گزارش طرح اقدام ملی مسکن به عنوان مهم ترین طرح مسکنی کشور به شمار می رود که دولت سعی دارد با ساخت 400 هزار واحد مسکونی که حدود 200 هزار واحد از آن ها در شهر های جدید ساخته می شوند پروژه بهبود بازار مسکن را رقم بزند که این اقدام خود نقش بسیار موثری در حذف دلالان و کاهش قیمت مسکن دارد و ما امیدواریم در مرحله دوم ثبت نام علاوه بر افزایش ظرفیت ها بتوانیم متقاضیان بیشتری را به ویژه دهک های اول تا سوم را ثبت نام کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4508

به "امروز اولین پیامک تاییدشدگان طرح اقدام ملی مسکن ارسال می گردد، اقساط ماهیانه مسکن ملی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امروز اولین پیامک تاییدشدگان طرح اقدام ملی مسکن ارسال می گردد، اقساط ماهیانه مسکن ملی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید