انصراف علاوی از تشکیل کابینه عراق؛ از فشار خارجی تا کارشکنی سیاسی

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: شب گذشته بود که محمد توفیق علاوی نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه عراق در نامه ای خطاب به رئیس جمهور عراق رسماً از تشکیل کابینه جدید عراق انصراف داد. علاوی در این خصوص گفت: زمانی که مأمور تشکیل کابینه شدم به ملت عراق وعده داده بودم در صورتی که تحت فشارهای سیاسی قرار بگیرم از مأموریت تشکیل کابینه کنار خواهم کشید.

انصراف علاوی از تشکیل کابینه عراق؛ از فشار خارجی تا کارشکنی سیاسی

وی شرح داد: گروه هایی که غرق در فساد هستند و با طائفه گرایی تجارت می کنند، اولین متضررین این فرایند سیاسی خواهند بود. علاوی همچنین در سخنانش گفت: در انجام مذاکرات (برای تشکیل کابینه) برخی گروه ها در تلاش برای تحقق منافع تنگ نظرانه و محدود خود بودند بدون اینکه اهمیتی برای خون شهدا قائل شوند. وی با اشاره به عدم تشکیل نشست مجلس برای رأی اعتماد به کابینه وی گفت: گروههای سیاسی با تهمت و افترازنی و از حدنصاب انداختن نشست های مجلس در ایجاد اصلاح جدی نبودند.

از سوی دیگر برهم صالح رئیس جمهوری عراق ضمن تشکر از تلاش های علاوی برای تشکیل دولت با درخواست وی برای انصراف از تشکیل کابینه موافقت و گفت که رایزنی ها برای جایگزین نامزدی به جای وی را طی 15 روز آغاز خواهد کرد.

رئیس جمهوری عراق در بیانیه ای ضمن پذیرش درخواست انصراف علاوی گفت که به استناد بند 76 قانون اساسی عراق گفتگوهای خود را با گروه های سیاسی برای انتخاب نخست وزیر جدید از امروز دوشنبه آغاز خواهد کرد. بر اساس قانون اساسی، رئیس جمهور موظف است تا 15 روز آینده نخست وزیر جدید را معرفی کند. بر اساس قانون، رئیس جمهور تا زمان انتخاب نخست وزیر جدید اداره امور کشور را به عهده می گیرد و یا یکی از معاونان عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی را مأمور موقت اداره کشور خواهد کرد.

استعفای محمد توفیق علاوی از تشکیل کابینه جدید عراق پس از آن رخ داد که شمار کنندگان عراقی در جلسه ویژه رسیدگی به صلاحیت کابینه به حد نصاب نرسید. همین مسأله موجب شد تا محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق، جلسات ویژه بررسی صلاحیت کابینه علاوی را یکی پس از دیگری به تعویق بیندازد و آن را به زمان دیگری موکول کند. به نظر می رسد که انصراف علاوی از تشکیل کابینه عراق در نتیجه سلسله فشارهای خارجی و همچنین برخی کارشکنی های داخلی و البته علنی اجرا شده است.

درهمین ارتباط، برخی از منابع از تحت فشار قرار دریافت محمد توفیق علاوی از سوی طرف های خارجی و به ویژه از سوی سردمداران تروریست ایالات متحده آمریکا خبر داده اند. سعد الکعبی تحلیلگر سیاسی عراق معتقد است که دولت آمریکا با توسل به تهدید و ارعاب به دنبال ابقای نیروهای خود در عراق است و در همین زمینه نیز پیام های تهدیدآمیزی را برای محمد توفیق علاوی ارسال کرده است.

این تحلیلگر سیاسی عراق با اشاره به تماس تلفنی مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با محمد توفیق علاوی تأکید کرد: تماس وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه، پیش از ارائه برنامه دولت او، سوالات زیادی به همراه دارد. این کارشناس عراقی همچنین گفت: از آنجایی که علاوی گمان می کرد فاش کردن محتوای گفتگویش با پمپئو ممکن است به پیچیده تر شدن فضای سیاسی در عراق منجر شود، هیچگاه اشاره ای به مباحث رد و بدل شده با وزیر خارجه آمریکا نکرد.

در این میان اما، رایزنی های مقامات ایالات متحده آمریکا با مسئولان اقلیم کردستان نمی تواند در فرایند انصراف علاوی از تشکیل کابینه عراق بی تأثیر بوده باشد. علیرغم اینکه سردمداران تروریست آمریکایی بارها اعلام کرده اند که حامی ثبات عراق بوده و خواستار تشکیل هرچه سریع تر دولت جدید هستند، اما در عین حال، متحدان خود در اقلیم کردستان را به ایستادن در برابر دولت علاوی تحریک کردند.

تقریباً 2 هفته پیش بود که خرسند بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق سلسله دیدارهایی را با مقامات مختلف ایالات متحده آمریکا برگزار کرد. مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا پس از دیدار با خرسند بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق تأکید کرد که اربیل از متحدان مهم واشنگتن محسوب می شود. کما اینکه بارزانی با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز دیدار کرد و در آن دیدار نیز مقام آمریکایی به تعریف و تمجید از اقلیم کردستان پرداخت.

بر همین اساس، پر واضح است که مقامات آمریکایی از تمامی نفوذ خود بر مسئولان اقلیم کردستان برای تحریک آنها به مانع تراشی و سنگ اندازی در راستا تشکیل کابینه محمد توفیق علاوی بهره برداری کرده اند. هدف اصلی و اساسی آمریکایی ها از این اقدام ایجاد خلأ سیاسی و به تبع آن، خلأ قانونی در عراق است. آمریکایی ها تلاش می کنند از این رهگذر، برخلاف آنچه که ادعا می کنند، زمینه برای ظهور و بروز تنش و هرج و مرج در عراق را فراهم سازند.

کارشکنی های داخلی تا جایی پیش رفت که حتی برخی در داخل عراق اقدام به سر دادن شعارهای آمریکایی می کنند و در کمال تعجب خواستار سرنگونی دولتِ تشکیل نشده علاوی شدند. در همین ارتباط، ائتلاف القوی العراقیه از تلاش خود برای سقوط دولت محمد توفیق علاوی خبر داده بود. فالح العیساوی سخنگوی این ائتلاف گفته بود که ما خواستار سرنگونی دولت علاوی هستیم!

اما با این حال، به نظر نمی رسد که آمریکایی ها و برخی جریان های سیاسی داخلی در عراق بتوانند هدف خود مبنی بر ایجاد خلأ سیاسی در کشور و به تبع آن ترویج هرج و مرج را محقق سازند. رئیس جمهوری عراق بر اساس قانون اساسی 2 هفته زمان دارد تا فرد مورد نظر خود برای تشکیل کابینه را معرفی نماید. با توجه به تأکیدات مکرر مرجعیت عالی شیعیان عراق به نظر نمی رسد که معرفی فرد جدید و همچنین فرایند تشکیل کابینه با طولانی شود.

آنچه که واضح به نظر می رسد آن است که ایالات متحده آمریکا تمام تلاش خود را به کار بسته از شرایط ایجاد شده کنونی در عراق نهایت بهره برداری را بُرده تا از این رهگذر بتواند نوعی خلأ سیاسی و خلأ قانونی را بر عراق حاکم سازد. هدف اصلی و اساسی آمریکایی ها از این حربه، تلاش برای ابقای نیروهای نظامی تروریست خود در عراق برای یک مدت زمان طولانی تر، است.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5003

به "انصراف علاوی از تشکیل کابینه عراق؛ از فشار خارجی تا کارشکنی سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انصراف علاوی از تشکیل کابینه عراق؛ از فشار خارجی تا کارشکنی سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید