انفعال بانک مرکزی دلیل اصلی اثرگذاری تحریم های آمریکا

به گزارش جعبه مهر، مینو کیانی راد معاون ارزی سابق بانک مرکزی ضمن تاکید بر اینکه انفعال بانک مرکزی دلیل اصلی اثرگذاری تحریم های آمریکا بر مبادلات بانکی ایران بوده است، گفت: بانک مرکزی باید به عنوان رهبر برطرف مسائل مبادلات بانکی ایران، به شناسایی شرایط نظام بانکی کشور های هدف بپردازد.

انفعال بانک مرکزی دلیل اصلی اثرگذاری تحریم های آمریکا

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، مینو کیانی راد معاون ارزی سابق بانک مرکزی ضمن تاکید بر اینکه انفعال بانک مرکزی دلیل اصلی اثرگذاری تحریم های آمریکا بر مبادلات بانکی ایران بوده است، گفت: بانک مرکزی باید به عنوان رهبر برطرف مسائل مبادلات بانکی ایران، به شناسایی شرایط نظام بانکی کشور های هدف بپردازد و شرایط را برای تسهیل روابط تجاری تحریم ناپذیر فراهم نماید. ایران کشوری است که تحت تحریم های آمریکا قرار گرفته است و به همین دلیل باید فعالانه در جهت ایجاد و استفاده از نظام های بانکی مستقل از دلار حرکت نماید. درحالیکه ایران حتی به عنوان یک کشور منفعل هم به سمت کاهش وابستگی به دلار حرکت نکرده است و درحال حاضر بیشترین وابستگی را به نظام دلاری دارد.

به گزارش راستا اقتصاد هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان تجارت منطقه ای؛ اولویت راهبردی امروز در دانشگاه علم و صنعت برگزار گردید. در نشست دوم همایش، مینو کیانی راد معاون ارزی اسبق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ضمن بیان اینکه بانک مرکزی باید نقش فعال تری در مقابله با تحریم های آمریکا داشته باشد، گفت:، اما در طول سال های اخیر مسئولین بانک مرکزی تنها منتظر برطرف تحریم ها بوده اند و هیچ اقدامی برای کاهش اثرگذاری تحریم ها انجام نداده اند.

انفعال بانک مرکزی دلیل اصلی اثرگذاری تحریم های آمریکا

وی با بیان اینکه انفعال بانک مرکزی دلیل اصلی اثرگذاری تحریم های آمریکا بر مبادلات بانکی ایران بوده است، گفت: برای بهبود تجارت خارجی ایران ابتدا باید یک اولویت بندی اصلی از شرکای تجاری تدوین گردد، گفت: وقتی کشور های هدف برای توسعه تجارت تعیین گردد، بانک مرکزی میتواند به عنوان رهبر برطرف مسائل مبادلات بانکی ایران، باید به شناسایی شرایط نظام بانکی کشور های هدف بپردازد و شرایط را برای تسهیل روابط تجاری تحریم ناپذیر فراهم نماید.

وی با تاکید بر اینکه ایران باید یک الگوی فعال پیروز را در مقابله با تحریم ها در پیش بگیرد، گفت: ایران کشوری است که تحت تحریم های آمریکا قرار گرفته است و به همین دلیل باید فعالانه در جهت ایجاد و استفاده از نظام های بانکی مستقل از دلار حرکت نماید؛ درحالیکه عملکرد مسئولین بانک مرکزی در سال های اخیر نشان دهنده این است که ایران حتی به عنوان یک کشور منفعل هم به سمت کاهش وابستگی به دلار حرکت نکرده است و درحال حاضر بیشترین وابستگی را به نظام دلاری دارد.

وقتی کره شاقتصادی می تواند با چین مبادله اقتصادی داشته باشد، ایران نیز می تواند

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی اضافه کرد: نقش بانک مرکزی چین در رهبری سیاست های اقتصادی چین بسیار مشهود است. اگر چین توانست با کره شاقتصادی که در ذیل فهرست تحریم آمریکا و غرب مراودلات اقتصادی داشته باشد پس به طریق اولی ایران هم می تواند به این مهم دست یابد.

وی ادامه داد: ابتدا باید منظومه تجاری تعیین و مدونی را برای کشور تعریف نمود و سپس بعد از شناسایی بانک ها و ظرفیت های بانکی و اقتصادی کشور های منتخب که از اصلی ترین وظایف اصلی بانک مرکزی است، سیاست های کلان اقتصادی و بانکی طولانی مدت و تحریم ناپذیر را عملی کرد.

مذاکره نباید منجر به گنار گذاردن اقدامات قبلی گردد

کیانی راد در ادامه بیان داشت: زمانی که در خلال سال های 90 و 91، تحریم های همه جانبه علیه ایران اعمال شد، ستادی تحت عنوان تدابیر اقتصادی در شورای عالی امنیت کشور تشکیل شد که عملکرد آن تا حدودی پیروزیت آمیز بود.

وی اضافه کرد: مذاکره و هرگونه حصول توافقی نباید منجر به کنارگذاردن کوشش های قبلی در زمینه مقابله با تحریم ها گردد. اگر اینچنین به مذاکره و توافق نامه نگاه گردد، اشتباه است.

اروپایی ها شکل دهی به سازوکار های اقتصادی مستقل از دلار را شروع کردند

کیانی راد ادامه داد: کشور های اروپایی از سال 1960 به فکر استقلال نظامی اقتصادی خود از دلار افتادند و نظریه منطقه بهینه پولی را عملی نمودند. منشا تمام این اقدامات اروپا را می توان ناشی از همگرایی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور های اروپایی ارزیابی کرد که چنین پیروزیتی را برای اروپا در حوزه استقلال از دلار رقم بزند.

وی درخصوص استفاده از پول واحد منطقه ای در غرب آسیا گفت: زمانی می توان از پول واحد منطقه ای استفاد کرد و بدین سمت حرکت کرد که همگرایی و اتحاد عمیقی میان کشور های منتخب حاصل شده باشد؛ درغیر اینصورت استمرار نخواهد داشت و مثمر ثمر واقع نخواهد شد؛ لذا اولین پیش احتیاج این مهم، همگرایی اقتصادی کشور ها می باشد. همچنین حساب سپرده طلا قبل از تحریم یکی از شیوه های بانک مرکزی برای سپرده گذاری در کشور های خارجی بود. اما قابل ذکر است به حساب های طلا هیچگونه سود و بهره ای داده نمی گردد و بعضا بابت نگهداری از چنین حساب هایی، کارمزد هم گرفته می گردد که ممکن است حتی چنین حساب هایی دچار انسداد یا محدودیت از جانب کشور نگهدارنده شوند.

حفظ امنیت اطلاعات اقتصادی کشور پیش احتیاج استفاده از انواع پیغام رسان

معاون سابق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانکداری سایه باید شفاف برای خودمان و تاریک و خاکستری برای قدرت های جهانی باشد گفت: ایران باید تا جای ممکن از ظرفیت همه پیغام رسان های موجود مانند سپام یا پیغام رسان های منطقه ای برای انجام انواع تبادلات استفاده کند و به حفظ امنیت اطلاعات اقتصادی حساس خود بپردازد.

همچنین وی در انتها تصریح داشت: کشور احتیاجی به ورود ارز به داخل ندارد. ارز پول خارجی است که باید در خارج از کشور و برای تجار و تجارت بین المللی نگهداری و استفاده گردد؛ لذا هر سامانه ای که طراحی می گردد باید به دنبال رصد ارز باشد نه ورود و بازگشت آن به ایران که با ایجاد یک پنجره واحد ارزی قابل تحقق است.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9286

به "انفعال بانک مرکزی دلیل اصلی اثرگذاری تحریم های آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انفعال بانک مرکزی دلیل اصلی اثرگذاری تحریم های آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید