انواع اقامتگاه در سفر ، کدام مورد برای شما مناسب هست؟

به گزارش جعبه مهر، یکی از مهمترین مواردی که گردشگران قبل از آغاز سفر به آن توجه نموده و برای آن برنامه ریزی می نمایند، اقامتگاه است. وقتی به مقصد رسیدید، باید مکانی را داشته باشید تا بتوانید وسایل خود را در آن قرار داده و کمی استراحت کنید. به دست آوردن آرامش و برطرف خستگی در طول روزهایی که در سفر هستید، یکی از احتیاجهای شماست که معمولا این کار را در مکانی که در آن اقامت دارید، انجام می دهید. از این رو، یک اقامتگاه مناسب می تواند حس و حال خوبی به شما داده و سفر را برای شما راحت تر و لذت بخش تر سازد. با توجه به نوع سفر، احتیاج مسافران و بودجه ای که برای اقامت در نظر گرفته می گردد، اقامتگاه های مختلفی وجود دارند. هرکدام از انواع اقامتگاه مسافرتی، امکانات رفاهی و شرایط خاصی را در اختیار مسافران خود قرار می دهند. در این بخش قصد داریم انواع اقامتگاه در سفر را به شما معرفی نموده و در خصوص امکانات و ویژگی های هریک از آن ها اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. آشنایی با اقامتگاه های مختلف به شما یاری می نماید تا انتخاب درست تری داشته و سفر خاطره انگیزتری را تجربه نمایید.

انواع اقامتگاه در سفر ، کدام مورد برای شما مناسب هست؟

هتل (Hotel)

یکی از انواع اقامتگاه مسافرتی که می توان گفت همه با آن آشنایی دارید، هتل ها هستند. هتل ها با توجه به امکاناتی که در اختیار مسافران خود قرار می دهند، رتبه های مختلفی داشته و کیفیتشان براساس تعداد ستاره هایی که به آن ها داده می گردد، فرق دارد. مکان هتل در شهر، سایز اتاق ها، منظره اتاق، خدمات تفریحی و ورزشی، رستوران ها، منوی غذایی، سرویس اتاق از جمله مواردی هستند که در درجه بندی اتاق تاثیر داشته و تعداد ستاره های آن را معین می کنند.

استراحتگاه (Resort hotel)

استراحتگاه یا ریزورت هتل، به هتل های لوکسی گفته می گردد که در نزدیکی مکان های توریستی چون سواحل، چشمه های آب گرم، جنگل ها، طبیعت بکر، صحرا، پیست اسکی ساخته می شوند. این هتل ها به علت موقعیت مکانی خود، فضای بزرگتری نسبت به هتل های معمولی داشته و تفریحات و تفریح های متنوع تری را برای میهمانان خود آماده می کنند. استخر روباز، زمین بازی گلف، پارک آبی، میدان تنیس از جمله امکانات ریزورت هتل ها که یکی از انواع اقامتگاه مسافرتی بوده، هستند. این نوع هتل ها برای افرادی که قصد دارند برای استراحت و برطرف خستگی سفر کنند، بسیار مناسب است.

هتل خاص (Exotic Hotel)

افراد ماجراجویی که در پی سفرهایی منحصر بفرد و متفاوت هستند، می توانند یکی از هتل های خاص را برای اقامت خود انتخاب کنند. این هتل ها در منطقه ها عجیبی چون جزایر خاص، بالای درختان، زیر دریا یا حتی غارها ساخته می شوند و فضایی متفاوت و هیجان انگیز را برای مسافران ایجاد می کنند.

هتل کپسولی (Capsule Hotel)

اگر در پی مکان هایی با حداقل هزینه در بین انواع اقامتگاه در سفر هستید، اتاق های کپسولی انتخاب خوبی هستند. هتل کپسولی نوعی هتل بوده که از تعداد زیادی اتاق در کنار هم تشکیل شده اند. این اتاق ها بدنه ای از جنس پلاستیک یا فایبرگلاس داشته و فقط فضای خواب به مقدار یک نفر را دارند. در هریک از این اتاق ها علاوه بر رختخواب، یک تلویزیون نیز برای سرگرم کردن مسافران قرار داده شده است. ایده هتل های کپسولی برای اولین بار از طریق فردی با نام کیشو کوروکاوا مطرح شد و اولین هتل نیز در سال 1979 در شهر اوساکای ژاپن تاسیس شد. پس از آن کشورهایی چون چین و سنگاپور نیز از این نوع از انواع اقامتگاه مسافرتی استقبال کرده و آغاز به طراحی و ساخت آن نمودند. با توجه به هزینه پایین کرایه این اتاق ها، هتل کپسولی برای توریستان و افرادی که قصد اقامت کوتاه را دارند، مناسب است.

متل (Motel)

واژه متل (Motel) از دو واژه موتور (Motor) و هتل (Hotel) به دست آمده و علت آن استفاده مسافران بین راهی و رانندگان از این نوع اقامتگاه هاست. متل ها معمولا در خارج از شهر قرار دارند و در واقع نوعی هتل بین راهی هستند. در اینجا اتاق ها در کنار هم و در یک راستا واقع شده اند، به گونه ای که با یکدیگر دیوار به دیوار هستند. در متل هیچ مکانی با عنوان لابی دیده نمی گردد و مسافران می توانند با اتومبیل شخصی یا وسیله نقلیه خود تا جلوی درب اتاقشان بروند. متل ها قیمت مناسب تری در بین انواع اقامتگاه در سفر نسبت به هتل ها دارند.

هاستل (Hostel)

هاستل ها نوعی دیگری از انواع اقامتگاه مسافرتی، مقرون به صرفه قیمت هستند که در اختیار توریستان قرار می گیرند. این نوع اقامتگاه ها معمولا دارای اتاق هایی با ظرفیت های مختلف هستند. در هاستل می توانید اتاق های تک نفره، دونفره، چهار نفره تا 40 نفره را پیدا کرده و با توجه به احتیاج خود یکی از آن ها را انتخاب کنید. بدیهی است که هرچه اتاق مورد نظر شما خصوصی تر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. امکاناتی چون سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه برای همه اتاق ها مشترک بوده و در فضای بیرون از اتاق قرار گرفته است. بعضی از هاستل ها نیز علاوه بر اتاق، سرویس صبحانه، ناهار و شام نیز برای میهمانان خود در نظر می گیرند. هاستل ها با توجه به امکاناتی که در اختیار مسافران خود قرار می دهند، قیمت های متفاوتی دارند و به توریستان این فرصت را می دهند که با توجه به بودجه خود، گزینه مورد نظر را انتخاب کنند.

مهمانسرا (Guest House)

مهمانسرا که در بعضی کشورها به آن کاروانسرا نیز گفته می گردد، معانی متفاوتی دارد. در بعضی منطقه ها مهمانسراها شبیه به خوابگاه ها هستند، یعنی یک اتاق بزرگ که دارای تختخواب های زیادی بوده و مسافران می توانند تخت خود را اجاره کرده و به همراه آن صبحانه نیز دریافت کنند. در جاهایی نیز مهمانسراها طراحی شبیه به هتل ها دارند. بعضی دیگر از کشورها نیز خانه های اجاره ای را با عنوان مهمانسرا به مسافران کرایه می دهند. در این حالت، مالک در خارج از خانه و در مکانی نزدیک به آن قرار گرفته است. مهمانسراها قیمت هایی کمتر از هتل ها دارند.

ویلاهای مشترک (Timeshares)

وقتی چند نفر باهم تصمیم می گیرند تا ملکی را به طور مشترک خریداری کرده یا اجاره کنند، به آن ویلای مشترک گفته می گردد. در واقع شما با شراکت افرادی دیگر یک خانه خریداری کرده یا اجاره می کنید. آنگاه طبق یک توافق، در یک بازه زمانی از سال به نوبت حق استفاده از این ویلا که یکی از انواع اقامتگاه در سفر هست را دارید. نگهداری و حفظ ملک در مدت زمان مشخص شده نیز بر عهده شما خواهد بود.

کلبه یا ویلا (Cottages/Villas)

افرادی که دوست دارند در مکان های چون جنگل یا دریا اقامت داشته و سفر آرامی را تجربه کنند، می توانند کلبه یا ویلا را برای اقامت خود انتخاب کنند. این اقامتگاه ها معمولا فضای بزرگتری نسبت به هتل ها داشته و از امکاناتی چون آشپزخانه، اتاق های خواب و ناهارخوری برخوردارند. این نوع اقامتگاه ها برای خانواده ها بسیار مناسب هستند.

اجاره آپارتمان یا خانه ویلایی (Vacation Rentals)

اگر با خانواده و دوستان خود به صورت گروهی به سفر می روید، می توانید یک آپارتمان یا خانه را برای اقامت خود اجاره نمایید. اجاره خانه به صورت گروهی می تواند انتخاب مناسبی برای گذراندن یک تعطیلات کوتاه مدت باشد.

تبادل توریست (Hospitality Exchange)

برای توریستان و افرادی که دائما در سفر هستند، این نوع اقامت بسیار مناسب است، زیرا هزینه این نوع از انواع اقامتگاه مسافرتی بسیار پایین بوده و با بودجه کم سازگار است. در اینجا بعضی از افراد بومی که تمایل دارند تا توریستان را در خانه خود بپذیرند، اطلاعات خود را در اختیار سازمان یا نهاد مربوطه قرار می دهند. توریستان نیز می توانند با هماهنگی همان سازمان به خانه شخصی افراد بومی رفته و از یک تا چند شب در آن سکونت داشته باشند.

تخت خواب و صبحانه (Bed and Breakfast)

بعضی از خانواده ها تمایل دارند یک اتاق از خانه خود را به مسافران اجاره دهند. این اتاق معمولا اتاق یکی از بچه ها آن ها بوده که به دلایلی مانند ازدواج از آن خانه رفته و اتاق فعلا خالی است. صاحب خانه اتاق را مانند اتاق یک هتل آماده کرده و امکانات لازم برای مسافران را فراهم می نماید. مسافران می توانند صبحانه خود را نیز در خانه و در کنار صاحب خانه میل کنند و در حین صرف غذا باهم تبادل نظر داشته باشند. این نوع اقامتگاه ها معمولا در کشورهای غربی بسیار متداول است.

اقامت در منزل (House Sitting)

در این نوع اقامت، مسافر در خانه شخصی بومیان و محلی های منطقه اقامت داشته و از امکاناتی چون جای خواب و غذا برخوردار است. تفاوت این نوع اقامت با دیگر انواع اقامتگاه در سفر در رایگان بودن آن بوده و در اینجا مسافر با صاحب خانه توافقاتی را انجام داده و در ازای دریافت جای خواب و غذا، کارهایی مانند نظافت منزل، باغبانی، مزرعه داری، نگهداری از حیوانات خانگی و را برعهده می گیرد. این کارها معمولا 5 تا 6 ساعت در روز به طول می انجامند و توریست می تواند ساعات دیگر روز را برای انجام کارهای مورد علاقه خود برنامه ریزی نماید.

اقامتگاه های فصلی در مراتع و مزرعه ها

این نوع از انواع اقامتگاه مسافرتی برای ماجراجویانی که دوست دارند تا با فرهنگ قدیمی آمریکایی آشنا شده و حس آن را تجربه کنند، توصیه می گردد. توریستان می توانند در مزرعه ها و مراتع این کشور اقامت داشته و کارهایی مانند اسب سواری و شکار را با یاری راهنماهای محلی انجام دهند. البته توجه داشته باشید که این نوع اقامتگاه ها فصلی هستند و فقط در زمان های خاصی می توان برای آن برنامه ریزی نمود.

کاروان (Caravanning)

کاروان، یک اتاقک کوچک بوده که امکان اتصال از طریق نقلیه را دارد. این اتاقک کلیه لوازم مورد احتیاج برای سفر را داشته و امکان حرکت و اتراق را به صورت هم زمان برای مسافران ایجاد می نماید. اگر به صورت چند نفره سفر می کنید، می توانید کاروانی با ظرفیت بالاتر را انتخاب نمایید تا برای همه افراد جای کافی داشته باشد.

چادر (Camping)

کمپینگ یا چادر، مقرون به صرفه ترین نوع اقامت بوده که اغلب در بین جوانان و افرادی که علاقمند به ماجراجویی هستند، رواج دارد. برای این نوع اقامت، توریست یک چادر و کیسه خواب را به همراه دیگر لوازم ضروری در کوله پشتی خود قرار داده و به سفر می رود.

منبع: همگردی
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11292

به "انواع اقامتگاه در سفر ، کدام مورد برای شما مناسب هست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع اقامتگاه در سفر ، کدام مورد برای شما مناسب هست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید