انگلیس تحریم های آمریکا علیه ایران را دور زد، بعیدی نژاد:غرامت 1.2 میلیارد پوندی دولت انگلیس به بانک ملت پرداخت شد

به گزارش جعبه مهر، خبرگزاری صدا و سیما نوشت: انگلیس با پرداخت خسارت به بانک ملت ایران توسط دولت سوم، تحریم های آمریکا علیه ایران را دور زد.

انگلیس تحریم های آمریکا علیه ایران را دور زد، بعیدی نژاد:غرامت 1.2 میلیارد پوندی دولت انگلیس به بانک ملت پرداخت شد

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

روزنامه تایمز امروز نوشت دولت انگلیس با استفاده از کشور سوم، یک میلیارد و دویست و پنجاه هزار پوند، به بانک ملت ایران پرداخت تا از ادامه دادرسی پرونده اقدام غیر قانونی دولت این کشور علیه این بانک ایرانی، پیشگیری کند.

به نوشته روزنامه تایمز، بانک ملت که 17 درصد از سهامش متعلق به دولت ایران است، به خاطر تحریم هایی که دولت انگلیس در سال 2009 میلادی اعمال کرد، از فعالیت مالی در انگلیس منع شده بود.

این روزنامه نوشت وکلای بانک ملت، درخواست نموده بودند بابت خسارات و بهره آن زیان ها، 3 میلیارد و دویست هزار پوند دریافت نمایند اما وزارت خزانه داری انگلیس دیروز گفت بر مبلغ یک میلیارد و دویست و پنجاه هزار پوند توافق شد تا در خارج از دادگاه، پرونده خاتمه یابد.

وزارت خزانه داری انگلیس در سال 2009 بانک ملت را به خاطر آنچه مشارکت در برنامه هسته ای ایران نامید، در فهرست تحریم های خود قرار داده بود. بانک ملت از وزارت خزانه داری انگلیس به دلیل ممنوع کردن فعالیت های بانکی شکایت نموده بود که در نهایت در سال 2013 دیوانعالی انگلیس، پس از 5 روز رسیدگی به شکایت، به نفع این بانک حکم صادر و گفت که تحریم انگلیس، غیرقانونی بوده است.

انگلیس در خرداد ماه سال جاری برای پیشگیری از ادامه پرونده شکایت بانک ملت ایران، با پرداخت غرامت به این بانک ایرانی موافقت کرد که در ماه های اخیر سازوکار قانونی وصول این خسارت طی شد تا اینکه بانک ملت این هفته در نامه ای به طور رسمی، وصول این خسارت را گفت.

همچنین حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن نیز با انتشار توئیتی نوشت: غرامت دولت انگلیس به بانک ملت که بر اساس رأی چهار ماه پیش دادگاه می باید به آن بانک پرداخت میشد، پرداخت شده است. این غرامت بر مبنای رأی دادگاه بریتانیا و بعلت غیر قانونی بودن تحریمهایی میباشد که خزانه داری انگلیس از سال 2009 میلادی برای چند سال بر علیه بانک ملت اعمال نموده بود.

وی در توئیت دیگری نوشت: نتیجه دادگاه بریتانیا و الزام خزانه داری آن کشور به پرداخت غرامت به بانک ملت یک موفقیت مهم حقوقی برای ایران محسوب میشود.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 2982

به "انگلیس تحریم های آمریکا علیه ایران را دور زد، بعیدی نژاد:غرامت 1.2 میلیارد پوندی دولت انگلیس به بانک ملت پرداخت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس تحریم های آمریکا علیه ایران را دور زد، بعیدی نژاد:غرامت 1.2 میلیارد پوندی دولت انگلیس به بانک ملت پرداخت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید