اوزون تراپی یا اوزون درمانی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

به گزارش جعبه مهر، مفاصل ما حرکات بدن ما را به خوبی کنترل می کنند و بنابراین زمانی که آسیب دیدگی یا بیماری باعث اختلال در عملکرد آن ها می شود، این موضوع تاثیرات مخربی بر زندگی ما خواهد داشت. مسائل مفصلی معمولا با بروز علائمی مانند احساس خشکی و بی حرکتی در مفصل، حساسیت به لمس و کاهش انعطاف پذیری مفصل آغاز می شوند. در صورتی که این علائم نادیده گرفته شوند، ممکن است در ادامه فرد به درد مفصلی دچار شود. درمان هایی که در این مورد به طور معمول برای بیماران تجویز می شود، دارو های مسکن و ضد التهاب، تزریق کورتیزون، فیزیوتراپی و حتی جراحی است. با این حال پیشرفت علم سبب شده است تا راهکار های جدید و کارآمدی پا به عرصه ظهور نهند که می توانند ما را از درد های همیشگی مفاصل برهاند. یکی از این روش ها اوزون تراپی یا اوزون درمانی است که قصد داریم در این نوشته به معرفی آن بپردازیم.

اوزون تراپی یا اوزون درمانی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

اوزون تراپی یا اوزون درمانی چیست؟

اوزون تراپی، یک درمان تزریقی و یکی از شیوه های جراحی بسته عضلات و مفاصل است که با افزایش جریان خون در مفصل و مهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده، باعث درمان می شود. این تزریق ترکیبی است از پروکائین برای کاهش درد، هورمون های استروئید برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن، مهیا کردن مواد لازم برای بهبودی بافت ها، مواد ضدالتهاب هومیوپاتی (همسان درمانی)، گاز ازن و اکسیژن است که باعث بازسازی سلول ها می شود.

اوزون فرم مولکولی از اکسیژن است که در آن سه اتم اکسیژن به هم متصلند. این حالت از اکسیژن که ناپایدار و غیر فعال می باشد اخیراً مورد توجه علم پزشکی قرار گرفته و در درمان های گوناگون به ویژه درد های مفصلی کاربرد های بسکمک پیدا کرده است. در واقع ویژگی خاص این ساختار یعنی داشتن یک اتم اضافی باعث شده است تا این گاز به به قوی ترین اکسید کننده و ضد عفونی کننده تبدیل شود. بعضی بر این باورند که استفاده از اوزون پزشکی برای ضدعفونی و همچنین درمان بیماری ها قدمتی 150 ساله دارد و تاثیر آن در درمان عفونت، زخم و بیماری های متعدد با وجود اسناد پزشکی مشخص شده است. این روش به عنوان یک روش سازگار با بدن به همراه عوارض جانبی کم خود را ثابت کرده است. با اینکه اولین استفاده ها از اوزون به ضدعفونی کردن آب آشامیدنی محدود می شد، این ماده امروزه برای درمان بیش از 100 بیماری استفاده می شود.

اوزون تراپی چه کاربرد هایی دارد؟

همان طور که گفتیم بیش از 150 سال از اولین مورد استفاده درمانی از اوزون می گذرد. در اوایل امر، استفاده از آن صرفا محدود به عفونت زدایی و درمان بعضی از بیماری ها می شد. در دوران جنگ جهانی اول از گاز اوزون برای بهبود زخم و جراحات سربازان آسیب دیده استفاده می شد. در آن زمان پزشکان و متخصصان به این نتیجه رسیدند که اوزون علاوه بر خاصیت عفونت زدایی به بهبود جریان خون هم کمک می کند و باعث کاهش التهاب می شود. محققان بعد ها و پیش از آنکه بتوانند برای کنترل ایدز دارو تولید کنند، به خواص درمانی اوزون تراپی برای مبتلایان به این بیماری پی بردند. این راه چاره درمانی امروزه کاربرد های متعددی پیدا کرده است و از آن برای درمان بعضی از بیماری ها و اختلالات استفاده می شود. از جمله بیماری های که با اوزون تراپی درمان می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. مسائل تنفسی: افرادی که از مسائل تنفسی رنج می برند، می توانند تحت اوزون تراپی قرار بگیرند. در چنین شرایطی، با رسیدن اکسیژن بیشتر به خون، فشار وارده به ریه ها کم می شود و فرد راحت تر قادر به تنفس خواهد بود. به همین خاطر، از اوزون تراپی در درمان آسم و بیماری های ریوی استفاده می شود.

2. دیابت: از آن جایی که فرایند بهبود زخم به خصوص زخم پا، در افراد دیابتی به آهستگی صورت می گیرد، اوزون تراپی با رساندن اکسیژن تازه به بافت ها، به تسریع فرایند بهبود زخم و تولید بافت جدید کمک می کند.

3. اختلالات سیستم ایمنی: افرادی که از اختلالات و نقص سیستم ایمنی رنج می برند نیز می توانند از اوزون تراپی استفاده کنند. مانند افراد مبتلا به ایدز.

علاوه بر موارد گفته شده، از اوزون تراپی در درمان موارد زیر استفاده می شود:

زخم های عفونی

اختلالات و نارسایی های مرتبط با دستگاه گردش خون

اختلالات و نارسایی های مرتبط با کهولت سن

تباهی لکه زرد (شایع ترین علت کوری در سنین بالا است و در آن لکه زرد چشم از بین می رود)

بیماری های ویروسی

روماتیسم و آرتروز

سرطان

سارس (سندرم حاد تنفسی)

اوزون تراپی چگونه عمل می کند؟

گاز اوزون ترکیب ناپایداریست که ظرف هشت دقیقه از ورود به بدن به اکسیژن معمول تبدیل می شود. در طی این تبدیل مقادیری انرژی و اشعه گاما تولید می شود که فرایند ترمیم سلول های آسیب دیده را سرعت می بخشد. در طی این فرایند و با تحریک آنزیم دی فسفوگلیسرات، ورود اکسیژن به داخل سلول ها و تولید ATP توسط میتوکندری ها تسهیل و تحریک می شود که دو عامل مهم در ترمیم سلول های آسیب دیده می باشند. همچنین در طی فرایند اوزون تراپی، با تحریک ماکروفاژها، فرایند برداشته شدن سلول های التهابی مرده از محل التهاب و آسیب سرعت می گیرد. به این ترتیب و با مجموعه این مکانیسم ها فرایند التهاب در منطقه مورد آسیب شروع به کاهش می کند و فرایند ترمیم سرعت می گیرد.

روش های بکار گیری گاز اوزون در درمان

همان طور که گفتیم اوزون نوعی گاز است. برای اینکه بتوان از خواصِ درمانی این گاز استفاده کرد، به تکنیک های ویژه ای نیاز است. خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی این امکان را برای ما فراهم کرده و امروزه به اشکال مختلفی از گاز اوزون برای درمان استفاده می شود. شایع ترین روش های استفاده از گاز اوزون برای درمان عبارتند از:

روغن زیتون را اوزونه می کنند و آن را به طور موضعی روی قسمت آسیب دیده می زنند

آب را اوزونه می کنند و بیمار آن را می نوشد

اتوهموتراپی (Autohemotherapy) یا خون درمانی؛ در این روش از بیمار کمی خون می گیرند، آن را با اوزون ترکیب می کنند و مجددا به رگ تزریق می کنند

دمیدن اوزون به قسمت انتهایی روده بزرگ (رکتوم یا راست روده)؛ این روش درمانی تا حدودی پرمخاطره است

حمام یا سونا با گاز اوزون

تزریق که به سه شکل انجام می شود؛

1. مستقیم به بافت: در صورتی که هدف از انجام اوزون تراپی، درمان زخم باشد، گاز اوزون مستقیما به بافت ناحیه هدف تزریق می شود.

2. داخل وریدی: در درمان اختلالات داخلی مانند ایدز، گاز اکسیژن در خون حل می شود و به همین خاطر، اکسیژن با خون فرد ترکیب و به صورت داخل وریدی به فرد تزریق خواهد شد.

3. عضلانی: اوزون تراپی معمولا به صورت عضلانی تزریق می شود. به این صورت که ابتدا گاز اوزون با خون و یا آب استریل ترکیب و سپس تزریق انجام می شود.

اوزون تراپی چه مزایایی دارد؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، اوزون تراپی به روش های مختلفی می تواند به بهبود عملکرد بدن کمک کند و برای سلامتی مفید باشد. این روش ها عبارتند از:

1. تنظیم سیستم ایمنی بدن: برای مثال در بیماری های خودایمنی که سیستم ایمنی بیش از حد طبیعی فعالیت می کند، اوزون سیستم ایمنی را خاموش می کند؛ اما در موارد وجود سرطان و عفونت های مزمن که نیاز به فعالیت سیستم ایمنی وجود دارد، اوزون سیستم ایمنی را فعال می کند. اوزون روی پوشش سلولی گلبول های سفید خون اثر می گذارد.

2. باعث افزایش اکسیژن رسانی می شود: اوزن هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز را قادر می سازد که اکسیژن خود را آزاد کنند.

3. جریان خون را افزایش می دهد: اوزون عبور خون از رگ های باریک را راحت تر می کند و کمک می کند سلول ها اکسیژن کافی را از هموگلوبین هایی که اکسیژن را به مویرگ ها حمل می کنند دریافت کنند.

4. تأثیر آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهد: بیشتر افراد مبتلا به بیماری های مزمن دارای نقص خط دفاعی آنتی اکسیدان هستند. رادیکال های آزاد اتم های تک الکترونی هستند که با بعضی قسمت های سلول مثل DNA و غشای سلولی واکنش نشان می دهند و باعث تخریب عمل سلول یا حتی مرگ آن ها می شود. برای جلوگیری از عمل این اتم ها، بدن باید دارای یک سد دفاعی از آنتی اکسیدان ها باشد. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که جلوی عمل رادیکال های آزاد را می گیرند و مانع از تخریب سلول های حیاتی بدن می شوند.

5. اوزون محرک قدرتمند میتوکندری است: کاهش تولید انرژی در میتوکندری، علت بنیادین بسکمک از بیماری ها است؛ اوزون با اصلاح چرخه کربس (چرخه تولید انرژی در بدن) این مشکل را برطرف می کند.

آیا اوزون تراپی ایمن است؟

یک بازبینی از یک گزارش نشان می دهد که اثرات اوزون درمانی پایدار و ایمن است. با این حال، خود اوزون دارای اثرات خطرناکی است. قرار دریافت در معرض اوزون با افزایش قابل توجهی از خطر مرگ ناشی از یک بیماری تنفسی همراه است، و در صورت وجود دی اکسید نیتروژن در هوای آلوده و مه آلود، اثرات سمی شناخته شده ای روی ریه های افراد دارد. حتی مقدار کمی از اوزون، می تواند ریه ها و گلو را تحریک کند و موجب سرفه، تنفس کوتاه و آسیب رساندن به بافت های ریه شود که بیشتر به عفونت ها حساس است. مواردی وجود دارد که اوزون درمانی اثرات نامطلوبی داشته است، و بعضی از آن ها شدید بوده است. این عوارض جانبی گزارش شده عبارتند از:

تنگی نفس و دیگر مسائل تنفسی

غیر فعال کردن آنزیم

تورم عروق خونی

گردش خون ضعیف

مسائل قلبی

افزایش ریسک سکته مغزی

آسیب به پرده گوش از طریق انسداد گوش

پارگی روده به علت انسداد راست روده

باعث ایجاد آمبولی ریوی و مرگ در هنگام تزریق داخل وریدی می شود.

مجدداً باید تأکید کرد که این اثرات نامطلوب بسیار نادر است و در شرایط عادی، درمان با اوزون امن است.

اوزون تراپی چه عوارض جانبی دارد؟

اثرات جانبی اوزون تراپی بسته به نوع و روش مورداستفاده متفاوت خواهد بود. فارغ از این مسئله نباید فراموش کرد که تنفس گاز اوزون تحت هیچ شرایطی توصیه نمی شود. راه یافتن آن به مجاری دهان، بینی یا چشم ها می تواند اثرات و پیامد هایی مثل سوزش، سرفه کردن، حالت تهوع، استفراغ و سردرد داشته باشد. قرار دریافت در معرض میزان بیشتری از گاز اوزون می تواند مسائل جدی تری مانند اختلالات تنفسی به دنبال داشته باشد. یکی از اثرات جانبی شایع اوزون تراپی واکنش هرکس هایمر است. این واکنشِ بدن نشانه هایی شبیه به آنفولانزا دارد و مدت کوتاهی زمان نیاز است تا برطرف شود. اوزون تراپی با روش دمیدن گاز اوزون به انتهای روده بزرگ هم می تواند با نشانه ها و علائمی مثل احساس ناراحتی، گرفتگی یا جمع شدن گاز در معده همراه باشد. این اثرات جانبی همه موقتی هستند.

بعضی درمان های شایع با اوزون تراپی

1. درمان آرتروز زانو و زانو درد

بسکمک از افرادی که از درد زانو رنج میبرند و مدام به پزشک مراجعه می کنند می توانند با اوزون تراپی به درد های خود تسکین ببخشند. شدت درد زانو به قدری می باشد که بسکمک از افراد نمی توانند به راحتی بخوابند. به همین دلیل باید راهی را برای درمان این درد پیدا کنند. تزریق اوزون یکی از بهترین راه هایی است که به بسکمک از پزشکان این روش درمانی را توصیه می کنند. همانطور که گفته شد گاز ازن با خاصیت ضدالتهابی و افزایش اکسیژن در مفصل آسیب دیده باعث از بین رفتن التهاب و ترمیم مفصل زانو می شود. تعداد دفعاتی که شما باید برای درمان زانو مراجعه کنید، متفاوت می باشد، بعضی از افرادی که شدت دردشان بیشتر می باشد باید دفعات بیشتری را به پزشک مراجعه کنند و بعضی دیگر از افرادی که درد کمتری دارند به جلسات کمتری نیاز دارند.

2. درمان کمردرد و بیرون زدگی دیسک

دیسک کمر یکی از معضلات بیماران است و زندگی عادی افراد را با مسائل زیادی رو به رو می کند. اوزون درمانی یکی از بهترین روش ها در درمان دیسک کمر بدون جراحی می باشد. تزریق اوزن در فاست مهره کمر و مفصل ساکروایلیاک برای درمان کمر درد بسیار اثربخش است (چه مشکل دیسک نیز وجود داشته باشد و چه وجود نداشته باشد). می توان گفت درد زانو بلافاصله از تزریق، به طور آنی بهبودی پیدا می کنند؛ اما در مورد کمر درد مدت کوتاهی طول می کشد تا بهبودی ظاهر شود. این به این علت است که اوزن در قسمتی با کمی فاصله از دیسک تزریق می شود. کمی زمان لازم است تا اوزن به ناحیه آسیب دیده برسد.

تسکین کمر درد با چند حرکت ورزشی ساده

3. درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند به صورت مادرزادی در بعضی از افراد وجود داشته باشد و یا اینکه بعد از مدتی در افراد ایجاد شود. به همین دلیل بسکمک از مسائل کمر به وجود می آید و آسایش افراد را از بین می برد. آمپول اوزون یکی از جدیدترین روش هایی می باشد که برای درمان تنگی کانال نخاعی مورد استفاده قرار می گیرد. ورود این گاز موجب کاهش درد های شما می شود و به خوبی می تواند این درد ها را درمان کند. البته باید بدانید ازن تراپی کانال نخاعی به راحتی انجام نمی شود و برای درمان آن به تشخیص پزشک نیاز دارید. این روش در بیمارستان و یا کلینیک درد انجام می شود، و امکان دارد بعضی از بیماران با این روش بهبود پیدا نکند.

4. درمان شانه منجمد

نتیجه اوزون در مورد بیماران دچار شانه منجمد (شانه یخ زده) شگفت انگیز است. شانه منجمد یک بیماری شانه است که کپسول مفصلی کوچک و ضخیم می شود و قابلیت الاستیک خود را از دست می دهد. این کپسول محکم دور مفصل شانه را می گیرد و مانع از حرکت آزادانه مفصل می شود. بیمار مبتلا به شانه منجمد، ابتدا با تزریق تسکین دهنده و به دنبال آن تزریق اوزن درمان شد. در همان زمان تزریق، شانه درد بیمار نصف شد و مفصل شانه قابلیت حرکت پیدا کرد.

5. درمان سرطان

با رساندن حجم انبوهی از اکسیژن به سلول هایی که در قحطی اکسیژن قرار گرفته اند می توان به درمان سرطان امیدوار بود. 75 سال از ابداع تکنیک اوزون تراپی می گذرد و در این مدت موفقیت های چشمگیری به دست آمده است. اوزون درمانی بافت سرطانی به صورت منظم و در اندازه های دقیق و کافی، باعث به جریان افتادن اکسیژن در میان سلول ها و از بین رفتن سلول های سرطانی در حضور اکسیژن می شود (زیرا سوخت و ساز سلول های سرطانی در شرایط بی هوازی قابل انجام است). برای درمان سرطان سینه، اوزون به طور مستقیم در بافت سرطانی تزریق می شود. برای درمان سرطان کبد، تزریق در سیاهرگ باب کبد انجام می شود. برای انواع دیگر سرطان نیز، تزریق اوزون به طور معمول در بازو انجام می شود.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7808

به "اوزون تراپی یا اوزون درمانی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوزون تراپی یا اوزون درمانی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید