آشنایی با مدیریت دیابت و مراقبت های لازم برای فرد دیابتی

به گزارش جعبه مهر، آشنایی با پارامترهای ABCs دیابت به بیمار کمک می کند تا گلوکز خون، فشار خون و کلسترول خون خود را مدیریت کند. از طرفی دیگر به بیماران مبتلا توصیه می شود که برای مدیریت دیابت به شیوه ای بهتر، سیگار را هم کنار بگذارند. اگر این پارامترها رعایت شود، شانس ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، سکته و دیگر مسائل دیابتی هم کاهش خواهد یافت.

آشنایی با مدیریت دیابت و مراقبت های لازم برای فرد دیابتی
فرد مبتلا می تواند بیماری دیابت خود را مدیریت کرده و با مراقبت روزانه از خود زندگی طولانی و سالمی را تجربه کند. دیابت تقریباً همه قسمت های بدن را درگیر می کند. فرد مبتلا به دیابت باید همواره اندازه گلوکز خون خود که قند خون نامیده می گردد را کنترل کند. علاوه بر آن کنترل مداوم فشار خون و اندازه کلسترول خون منجر به جلوگیری از ابتلا به دیگر بیماری ها خواهد شد.

7 دلیل دیابت را بشناسید

1. کمبود ویتامین های A و C و D

2. مصرف فست فود و سوسیس کالباس

3. استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی

4. مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های سرد و شیرین مثل آب هویج بستنی

5. حاملگی و زایمان در سن پایین (زیر 20 سالگی)

6. داشتن گروه خونی های AB، A، B

7. عوامل ژنتیکی و وراثتی

چگونه فرد مبتلا می تواند مدیریت دیابت را انجام دهد؟

با کمک و همراهی پزشک معالج، شخص بیمار می تواند برنامه ا ی خود مراقبتی تهیه کرده و دیابت خود را مدیریت کند . این برنامه می تواند موارد زیر را در برداشته باشد.

* مدیریت پارامترهای ABCs دیابت

* داشتن یک برنامه غذایی سالم و مقوی

* انجام فعالیت های ورزشی به صورت روزانه و مرتب

* مصرف مرتب داروها

* چک کردن مرتب سطح گلوکز خون

* در تماس بودن با پزشک معالج به صورت منظم

* کنار آمدن با شرایط بیماری دیابت

* مدیریت پارامترهای ABCs دیابت

آشنایی با پارامترهای ABCs دیابت به بیمار کمک می کند تا گلوکز خون، فشار خون و کلسترول خون خود را مدیریت کند. از طرفی دیگر به بیماران مبتلا توصیه می گردد که برای مدیریت دیابت به شیوه ای بهتر، سیگار را هم کنار بگذارند. اگر این پارامترها رعایت گردد، شانس ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، سکته و دیگر مسائل دیابتی هم کاهش خواهد یافت.

پارامتر A برای تست A1C

تست A1C میانگین سطح گلوکز خون فرد در سه ماه گذشته را نشان خواهد داد. اندازه این تست در بسکمک از افراد مبتلا به دیابت باید زیر 7 درصد باشد. برای اطلاع از اندازه دقیق نتیجه این آزمایش بسته به شرایط بدنی باید با پزشک معالج مشورت کرد.

پارامتر B برای فشار خون (blood pressure)

اندازه فشار خون طبیعی برای بسکمک از افراد مبتلا به دیابت 140 بر روی 90 است.

پارامتر C برای کلسترول خون (cholesterol)

دو نوع کلسترول LDL و HDL در خون وجود دارد. کلسترول LDL یا کلسترول بد می تواند در رگ های خونی تجمع کرده و جهت خون را مسدود کند. اگر اندازه کلسترول بد افزایش یابد، می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته گردد. کلسترول خوب یا HDL کمک می کند تا کلسترول بد از جریان خون پاک گردد.

پارامتر s برای ترک سیگار

سیگار نکشیدن به خصوص برای افراد مبتلا به دیابت دارای اهمیت ویژه ای است، زیرا که هم دیابت و هم تداوم مصرف سیگار باعث شکنندگی رگ های خونی خواهند شد. این عامل خود باعث می گردد تا قلب به سختی کار کند. از طرفی دیگر، سیگارهای الکترونیکی (E-cigarettes) هم جایگزین بی خطری برای سیگار نخواهند بود.

اگر فرد مبتلا سیگار کشیدن را ترک کند:

* خطر حمله قلبی، سکته، بیماری های عصبی، بیماری کلیوی، بیماری های مربوط به چشم و قطع عضو (amputation) در فرد کاهش خواهد یافت .

* سطح کلسترول و اندازه فشار خون فرد بهبود خواهند یافت.

* جریان خون بهبود خواهد یافت.

* زمان فرد آزادتر شده و امکان فعالیت فیزیکی بیش تری پیدا می کند.

رعایت این پارامترهای چهار گانه و نگه داشتن آن ها در محدوده نرمال و طبیعی از ابتلا به بسکمک از مسائل و آسیب های خطرناک دیابت همچون بیماری های قلبی و عروقی، سکته، بیماری های کلیوی، آسیب های عصبی و بیماری های چشمی جلوگیری کرده و در نهایت به مدیریت دیابت منجر خواهد شد. پس به فرد مبتلا توصیه می گردد که به صورت مداوم جهت مدیریت دیابت خود این پارامترها را با کمک پزشک معالج خود بررسی کند .

داشتن یک برنامه غذایی سالم و مقوی

بیمار به کمک تیم پزشکی برای مدیریت دیابت باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کند. رعایت یک رژیم غذایی خاص به کنترل اندازه گلوکز، کلسترول و فشار خون و در نهایت مدیریت دیابت کمک می کند.

میوه و سبزیجات، حبوبات، نان سبوس دار، مرغ یا بوقلمون بدون استخوان، ماهی، گوشت کم چرب، شیر کم چرب و یا فاقد چربی و البته پنیر باید به اندازه کافی در رژیم غذایی فرد مبتلا به دیابت وجود داشته باشد. این افراد به جای نوشیدنی های دارای شکر باید اندازه زیادی آب بنوشند. انتخاب غذاهایی با کالری، قند و نمک پایین و دارای چربی ترانس غیر اشباع در مدیریت دیابت بسیار نقش مهمی ایفا می کنند.

انجام فعالیت های ورزشی به صورت روزانه و مرتب

به فرد مبتلا به دیابت توصیه می گردد که روزانه 30 دقیقه و یا حتی اندازه بیش تری از روز خود را به انجام حرکات ورزشی اختصاص دهد. پیاده روی و شنا دو ورزش بسیار کمک کننده به بیماران دیابتی است.

داشتن برنامه غذایی سالم و مقوی و انجام فعالیت های ورزشی منظم در طول هفته در نهایت به تنظیم وزن فرد بیمار منجر خواهد شد. اگر فرد دیابتی دچار اضافه وزن و چاقی باشد بهتر است برای مدیریت بیماری خود با پزشک معالج خود مشورت کند.

مصرف مرتب داروها

بیمار مبتلا به دیابت حتی اگر سطح گلوکز، کلسترول و فشار خونش به اندازه نرمال رسیده باشد هم باید داروهای دیابت و داروهای مربوط به دیگر مسائل جسمی خود را مصرف کند. این داروها در نهایت به کنترل پارامترهای ABCs خواهد انجامید. گاهی برای جلوگیری از حمله های قلبی و سکته برای فرد آسپرین (aspirin) هم تجویز خواهد شد.

چک کردن مرتب سطح گلوکز خون

یکی از راه های مهم برای مدیریت دیابت اندازه گیری روزانه سطح گلوکز خون است. اگر فرد بیمار، انسولین دریافت می کند لازم است تا به صورت مرتب سطح گلوکز خون خود را هم اندازه گیری کند. آگاهی در مورد اندازه قند خون به مدیریت رژیم غذایی، فعالیت های روزانه و اندازه داروی دریافتی خواهد انجامید .

دستگاه هایی وجود دارد که به کمک آن فرد به راحتی می تواند در خانه سطح گلوکز خون خود را اندازه گیری کند. روش کار این دستگاه ها بسیار آسان است، معمولا به کمک یک لنست خون از سر انگشت گرفته شده و بر روی نوارهای کاغذی مخصوص دستگاه گذاشته می گردد و بعد از آن اندازه قند خون به خوبی قابل ارزیابی خواهد بود. به بیمار دیابتی توصیه می گردد که اندازه قند خون روزانه خود را در جدولی یادداشت کرده و در زمان ویزیت ماهیانه به پزشک معالج خود نشان دهد.

بررسی مداوم گلوکز خون (Continuous glucose monitoring (CGM)) چیست؟

روش CGM راه دیگری برای مدیریت دیابت است. در این روش یک سنسور کوچک در زیر پوست قرار می گیرد که سطح گلوکز خون سلول ها و تغییرات آن در طول روز و شب را به خوبی نشان می دهد.

اگر با روش CGM فرد متوجه تغییری در سطح گلوکز خون خود گردد، قبل از تغییر برنامه غذایی و یا انجام حرکات ورزشی لازم است که یکبار دیگر به کمک روش معمول و خانگی اندازه قند خون را اندازه گیری کند. این روش برای افرادی که انسولین دریافت می کنند و سطح گلوکز خون آن ها پایین است، توصیه می گردد.

سطح طبیعی اندازه گلوکز خون چه قدر است؟

بسکمک از افراد مبتلا به دیابت باید سطح گلوکز خود را در این سطح نگه دارند:

* قبل از غذا: 80 تا 130 mg/dl

* دو ساعت بعد از غذا: کم تر از 180 mg/dl

در این مورد بیمار دیابتی باید با پزشک خود مشورت کرده و با توجه به شرایط فرد اندازه گلوکز طبیعی خون او مشخص خواهد شد.

اگر سطح گلوکز خون بسیار پایین باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

افت قند خون یا هیپوگلیسمی (hypoglycemia) حالتی است که در آن اندازه گلوکز خون به کم تر از حد نرمال خود می رسد. اگر این اندازه به زیر 70 mg/dl برسد فرد دیابتی به هیپوگلیسمی یا افت قند خون مبتلا شده است. این عارضه می تواند حتی زندگی فرد را هم تهدید کند و لازم است که اقدامات موثر برای مقابله با آن اتخاذ گردد.

اگر سطح گلوکز خون بسیار بالا باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

افزایش قند خون یا هایپرگلیسمی (hyperglycemia) حالتی است که در آن اندازه قند خون به بالاتر از حد نرمال می رسد. علایم هایپرگلیسمی عبارتند از:

* احساس تشنگی

* احساس ضعف و خستگی

* سر درد

* تکرر ادرار

* تاری دید

در صورت دیدن این علایم فرد مبتلا به دیابت باید هر چه سریع تر با پزشک خود مشورت کند.

چه زمانی باید سطح کتون را بررسی کرد؟

پزشک معالج برای بررسی اندازه کتون بدن و بررسی ابتلای احتمالی کتواسیدوز دیابتی (diabetic ketoacidosis) ، ادرار فرد را بررسی خواهد کرد. اگر اندازه کتون فرد زیاد باشد، فرد بیمار در معرض شرایطی قرار می گیرد که جانش را به خطر خواهد انداخت.

علایم کتواسیدوز دیابتی عبارتند از:

* تنفس سخت

* حالت تهوع و استفراغ

* درد در شکم

* گیجی

* احساس خستگی و خواب آلودگی

* افراد مبتلا به دیابت نوع یک بیش تر کتواسیدوز دیابتی را تجربه خواهند کرد.

در تماس بودن با تیم پزشکی به صورت منظم

فرد مبتلا به دیابت باید امکانات درمانی مناسب را دریافت کرده و همواره در همه شرایط به تیم پزشکی دسترسی داشته باشد. تیم پزشکی که می تواند در مدیریت دیابت به فرد بیمار کمک کنند، شامل:

* متخصص غدد داخلی و دیابت (endocrinologist)

* متخصص یا کارشناس تغذیه

* پرستار

* داروساز

* دندان پزشک

* پزشک متخصص چشم

* پزشک متخصص بیماری های پا

* مددکار اجتماعی

* روانشناس یا مشاور

قبل از مراجعه به هر کدام از اعضای تیم پزشکی سوالات خود را یادداشت کرده و هنگام مراجعه آن ها را مطرح کنید. فرد بیمار حداقل دوبار در سال باید تیم پزشکی خود را ملاقات کند. اگر فرد مسئله ای در اندازه گلوکز، فشار و یا کلسترول خون خود داشته باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند..

پزشک در هر بار ویزیت موظف است فشار خون، وزن، سلامت پا و برنامه روتین فرد بیمار را به دقت بررسی کند و داروهای مورد احتیاج فرد را تجویز کند.

برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی و ذات الریه، شاید فرد بیمار احتیاج به تزریق واکسن داشته باشد، قبل از تزریق واکسن لازم است که با پزشک مشورت گردد. جلوگیری از ابتلا به بیماری ها یکی از مراحل بسیار مهم در مدیریت دیابت است، زیرا هر بار که فرد مبتلا به دیابت به یک بیماری دیگر مبتلا می گردد و یا عفونتی در بدن فرد بیمار به وجود می آید سطح گلوکز خون فرد هم به سرعت افزایش پیدا می کند.

کنار آمدن با شرایط بیماری دیابت

زمانی که فرد به دیابت مبتلا است، احساس ناراحتی، خشم و یا حتی داشتن استرس بسیار طبیعی است. استرس به افزایش سطح گلوکز خون خواهد انجامید ولی راه هایی برای مقابله با آن وجود دارد. فرد با انجام کارهای ساده ای مانند نفس عمیق کشیدن، باغبانی، پیاده روی، یوگا، مدیتیشن، انجام کارهای مورد علاقه و گوش دادن به موسیقی به راحتی می تواند بر استرس غلبه کند.

افسردگی یکی دیگر از مسائل رایج بیماران دیابتی است، به افراد مبتلا به افسردگی توصیه می گردد با مراجعه به روانپزشک و یا مشاور روانشناس توصیه های لازم را دریافت کند. گاهی حضور فرد در جلسات گروهی که افراد در آن احساسات خود را به اشتراک می گذارند هم تا حد زیادی کمک کننده خواهد بود.

داشتن خواب کافی شبانه، به اندازه 7 الی 8 ساعت در طول روز به بهبود خلق و خو و افزایش انرژی فرد مبتلا کمک بسیار زیادی می کند. اگر فرد دیابتی در طول روز احساس خواب آلودگی داشته باشد احتمالا به اختلال وقفه تنفسی در خواب (obstructive sleep apnea) مبتلا است. در این نوع اختلال، تنفس به مدت کوتاهی متوقف شده و یا حتی کاهش می یابد. این اختلال در میان افراد مبتلا به دیابت بسیار شایع است. برای مقابله با این مشکل با پزشک خود مشورت کنید.

توجه کنید که مدیریت دیابت آسان نیست ولی ارزش این را دارد که فرد برای رسیدن به این سطح از کنترل بیماری تلاش کند.

عوارض جانبی بیماری دیابت شامل چه مواردی می شوند؟

بیماری دیابت و یا مرض قند اگر تحت درمان و کنترل قرار نگیرد، باعث مسائل بسیار زیادی خواهد شد و عوارض جدی را با خود به همراه دارد. بر اساس بررسی هایی که اجرا شده است، پنجمین دلیل مرگ و میر در جهان، دیابت می باشد.

چرا که در فرد ناتوانی ایجاد خواهد کرد و باعث از کار افتادگی برخی از ارگان های بدن می گردد. در ادامه می تواند با عوارض جانبی این بیماری آشنا شوید و بدانید در صورت عدم پیروی از درمان دیابت نو، با چه مواردی روبه رو هستید.

اختلال در عملکرد کلیه

یکی از اصلی ترین ارگان هایی که بیماری مرض قند بر روی آن اثر منفی خود را می گذارد، کلیه می باشد. افراد دیابتی به این موضوع بسیار روبرو می شوند و زمانی که در ادرار آن ها پروتئین مشاهده گردد، متوجه این موضوع خواهند شد. متاسفانه اگر بیماری به موقع تشخیص داده نگردد، در آن صورت کلیه ها به مرور زمان توانایی دفع مواد زائد را نخواهند داشت و به نوعی این قابلیت را از دست می دهند.

ظهور این بیماری نیز تا حدودی بستگی به نوع دیابت شما دارد. به عنوان مثال در افرادی که مبتلا به بیماری دیابت نوع یک هستند، بین بازه 15 تا 20 سال زمان احتیاج است تا خود را نشان دهد.

در حالی که برای دیابت نوع دو این اندازه به 10 سال کاهش پیدا می کند. فشار خون بالا نیز کلیه بیماران دیابتی را تحت تاثیر خود قرار می دهد و در هر زمان که علائم زیر را مشاهده کردید، باید در سریع ترین زمان ممکن با یک پزشک ملاقات داشته باشید:

* درد در ناحیه کمر

* سوزش در ادرار

* ادرار خونی یا کدر

* احساس درد در ناحیه کلیه

* در نهایت ناتوانی در دفع کردن ادرار

درمان دیابت نو که برای جلوگیری از این عوارض در نظر گرفته شده است، تنها کنترل کردن بیماری می باشد. به همین دلیل به طور مداوم باید فشار خون و قند خون را چک کنید تا مسئله ای برای شما به وجود نیاید.

بیماری های چشمی

بیماری های چشمی یکی دیگر از عوارض بیماری دیابت در صورت کنترل نشدن به حساب می آیند که باید توجه ویژه ای را به آن داشته باشید. همانطور که در ابتدای متن نیز اشاره شد ممکن است فرد سال ها از بیماری خود اطلاع نداشته باشید، همین موضوع باعث خواهد شد تا ارگان هایی مانند چشم به مرور زمان ضعیف شوند.

به همین دلیل بعد از تشخیص بیماری، باید به نزد یک چشم پزشک بروید و کاملا معاینات لازم را انجام دهید. شبکیه چشم محتمل ترین جایی است که دیابت می تواند تاثیر خود را بر روی آن بگذارد. همین موضوع باعث خواهد شد تا فرد به بیماری هایی مانند آب مروارید، دو بینی و در نهایت آب سیاه دچار گردد.

در مواقع بسیار شدیدتر نیز دیابت می تواند به نابینایی در فرد منجر گردد و این اتفاق زمانی خواهد افتاد لکه زرد موجود در چشم به حالت تورم در بیاید.

پیشنهاد لیزر به بیماران

از این رو پزشکان متخصص برای اینکه بتوانند این بیماری را کنترل کنند، لیزر را به بیماران پیشنهاد می دهند. البته این نکته نیز باید ذکر گردد که با انجام لیزر شما بینایی خودتان را افزایش نمی دهید. تنها باعث خواهید شد تا بینایی شما در همین حالت باقی بماند و ضعیف تر نگردد.

اگر به بیماری قند خون مبتلا هستید، برای اینکه بتوانید از مسائل چشمی پیشگیری کنید، احتیاج است تا اندازه قند را کنترل کنید و در کنار آن از موارد موثر دیگری نیز بهره ببرید که کنترل فشار خون، کنترل اضافه وزن و سیگار نکشیدن در بین این موارد قرار می گیرند. متاسفانه در صورتی که فرد مبتلا بینایی خود را از دست بدهد، در آن صورت به هیچ عنوان قادر نخواهد بود تا بار دیگر بینایی خود را پیدا کند.

به همین دلیل برای جلوگیری از بروز تمامی این حوادث احتیاج است تا به صورت ماهیانه چشمانتان معاینه شوند و در صورت مشاهده علائم، با سرعت بالایی درمان های لازم انجام گردد.

بیماری های قلبی

قلب اصلی ترین ارگان بدن به شمار میرود که با وجود تمام قدرتی که دارد، بیماری دیابت می تواند تاثیر منفی خود را بر روی آن اعمال کند. قلب این دسته از افراد در مقایسه با انسان های معمولی بسیار حساس تر می باشد و اصلی ترین و رایج ترین مرگ در افراد دیابتی نیز سکته قلبی است.

اگر این بیماران فشار خون بالایی را نیز داشته باشند، مسائل حادتر خواهند شد و ضررات جبران ناپذیری به رگ های عروقی و قلبی وارد خواهند شد.

همچنین این افراد در کارکرد عصب نیز دچار مسائلی می شوند و دلیل آن نیز فشار بالایی است که به اعصاب کنترل کننده قلب وارد می باشد.

همین موضوع باعث خواهد شد تا افراد در هنگام سکته قلبی هیچگونه دردی را احساس نکنند. همین مورد اثرات منفی خواهد داشت. چرا که فرد به بیماری خود پی نمی برد و به عنوان مرگ خاموش شناخته می گردد.

البته برای اینکه خیال بیماران دیابتی را راحت تر کنیم، می توانیم بگوییم که اگر موارد و نکات مختلفی را در این باره رعایت کنید، می توانید از بروز این عوارض نیز جلوگیری کنید. همه چیز بستگی به خود شما دارد.

نسخه حکیم لبیکی برای بهبودی دیابت:

بر اساس نظرات دکتر ضیایی: کسانی که انسولین تزریق میکنند اگر همراه با شام و نهار خود، به اندازه یک مشت سبزی خرفه و یا یک قاشق مربا خوری تخم خرفه مصرف کنند، و هر 8 ساعت یک استکان دم کرده مریم گلی میل کنند. به مدت 6 ماه تا یک سال از انسولین بی احتیاج خواهند بود.

دارویی جامع امام رضا (مرکب چهار) و داروی قند بالا و سویق جو ، انار رسیده، رای درمان دیابت بسیار موثر است. تخم شنبلیله را آسیاب کنید و کمی آب جوش که سرد شده را به آن اضافه کنید و آنها را ترکیب کنید تا حالتی خمیری پیدا کنند و سپس آنها را به شکل قرص درآورده و روزانه 5 تا 7 عدد مصرف کنید.

2 عدد بادام تلخ صبح ناشتا مصرف کنید.

کاهو همراه غذا و البته بدون سس همراه غذا

روزی یک کدوی خورشتی به همراه پوست مصرف کنید.

حتما روزانه نیم ساعت تا یک ساعت پیاده روی داشته باشید.

پودر هسته خرما روزانه یک قاشق مرباخوری.

آیا دیابت بیماری ارثی است؟!

دلیل دیابت در حقیقت به سبک زندگی ما برمیگردد، اما ارث هم یکی از عوامل دیابت محسوب میگردد. در نتیجه کسانی که در نزدیکان خود افراد مبتلا به دیابت دارند، احتمال ابتلا به دیابت بیشتری را خواهند داشت. اما به هیچ وجه نمیتوان آنرا فقط ارثی دانست.

درمان دیابت با طب سنتی و گیاهان دارویی

گردو: برای دانستن خواص گردو برای درمان دیابت کافی است بدانید که این خوراکی آهن، فسفر و مس قابل توجهی دارد که برای دیابت بسیار مفید است. همچنین یک لیوان دم کرده برگ گردو (20 گرم برگ گردو) هم برای دیابتی ها مفید است.

سیر: سیر را شاید بتوان بهترین درمان مسقیم برای قند خون دانست چراکه سلول های لوزالمعده را بازسازی میکند و در حقیقت با این کار لوزالمعده را تحریک کرده و تولید انسولین در بدن صورت میگیرد. شما میتوانید سیر را به روش های مختلفی مصرف کنید که در مقاله خواص سیر به آن پرداخته ایم.

خارمریم: این گیاه باعث کاهش چربی خون شده و حساسیت بدن نسبت به انسولین را بهبودی میبخشد.

چایی سبز: برای کاهش و کنترل فشار خون خوب است روزانه 2 یا 3 فنجان چای سبز بنوشید.

شاهی: این نوع سبزی باعث کنترل قند خون میگردد و بهتر است آنرا به همراه غذا مصرف کنید.

جوانه گندم: چراکه سرشار از ویتامینA است.

فندق: فندق هیچ نشاسته ای ندارد و برای درمان دیابت مفید خواهد بود.

گشنیز: این گیاه موجب افزایش ترشح انسولین در بدن میگردد و توصیه میکنیم برای استفاده از گشنیز، جوشانده تخم گشنیز را مصرف کنید.

خیارتلخ: خیارتلخ برای درمان دیابت بسیار مناسب است و موجب کاهش شدید قند خون میگردد.

آلوئه ورا: خواص آلوئه ورا برای درمان دیابت واقعا مفید و موصر است و شما با مصرف شیره خشک آن و ژل آلوئه ورا میتوانید باعث کاهش سطح گلوکز خون خود شوید و در نتیجه درمان دیابت را با آن تجربه کنید.

پیاز: به دلیل تاثیری که بر روی سوخت و ساز گلوکز در کبد میگذارد، یاعث افزایش اندازه ترشح انسولین در بدن میگردد. همچنین پیاز تاثیر خوبی در کاهش قند خون میگذارد.

ریحان: ریحان سبزی ای است که باعث آسان شدن فرآیند ترشح انسولین در بدن می گردد و باعث تقویت کبد و لوزالمعده میگردد. شما با مصرف ریحان خوش عطر و بو میتوانید قند خون خود را کنترل و کاهش دهید.

سیب: یکی از مفید ترین میوه ها برای دیابت، سیب است که در فرایند درمانی دیابت موثر است. 1 عدد سیب را بردارید و به قطعات کوچکی تقسیم کنید. در یک قابلمه 4 فنجان آب بریزید و سیب ها را هم به آن اضافه کنید و بگذارید تا آب بجوش آید و نیمی از آن بخار گردد. معجون درمانی شما آماده است و روزانه 2 مرتبه در صبح و شب به مدت 2ماه میل کنید تا تاثیرات آنرا مشاهده کنید.

برگ انجیر: برگ انجیر یکی از بهترین درمان های دیابت شناخته شده و شما با مصرف آن، احتیاج کمتری به انسولین خواهید داشت. کسانی که دیابت دارند سعی کنند صبح ها عصاره برگ انجیر را به طور ناشتا میل کنند. برگ های انجیر را در آب تمییز بجوشانید و آنرا همچون چای میل کنید.

20 مورد از مواد غذایی مضر برای دیابت

همانطور که دانستید، تغذیه دیابتی بسیار مهم است و در این بخش به خوراکی های ممنوعه برای دیابتی ها می پردازیم؛؛

1. گوشت سرخ شده و چرب

2. کنسرو میوه با شیره غلیظ

3. پنیر معمولی

4. مرغ با پوست

5. شیر پر چرب، ماست، پنیر، خامه و بستنی های عادی

6. پف فیل های کره ای

7. سبزیجات پخته شده با کره، پنیر یا سس فراوان

8. آرد سفید

9. انواع ترشی ها

10. کره، روغن نباتی هیدروژنه

11. لواشک های میوه

12. ماهی سرخ شده

13. اسنک های سرخ شده مثل چیپس های سیب زمینی

14. سس مایونز عادی

15. نان سفید

16. غلات تصفیه شده مثل برنج سفید

17. آبمیوه های صنعتی و غیر خانگی

18. کنسرو شور سبزیجات

19. سیب زمینی سرخ شده

20. نوشابه، آب جو عادی، چای شیرین، قهوه با شکر و خامه

منبع: سایت دکتردکتر

سایت اکسیرطب

سایت دکترسلیمی

منبع: راسخون
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10973

به "آشنایی با مدیریت دیابت و مراقبت های لازم برای فرد دیابتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با مدیریت دیابت و مراقبت های لازم برای فرد دیابتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید