اوضاع چک های عادی و رمزدار در مردادماه

به گزارش جعبه مهر، تهران (پانا) - از 304 هزار و 900 میلیارد تومان چک وصول شده در مرداد ماه سال جاری 57.4 درصد آن مربوط به چک های عادی است که 42.6 درصد دیگر آن را نیز چک های رمزدار تشکیل می دهند.

اوضاع چک های عادی و رمزدار در مردادماه

مجموع چک های مبادله شده در مرداد سالجاری به بیش از 8.5 میلیون فقره رسید که ترکیبی از انواع چک از جمله عادی، مرزدار و... را تشکیل می دهد.

جدیدترین آمار بانک مرکزی بیانگر این است که از مجموع چک های مبادله شده 8.4 میلیون فقره وصول شده که از این تعداد بالغ بر 7.7 میلیون فقره عادی و حدود 0.7 میلیون فقره رمز دار بوده است بنابراین، در کل کشور 92 درصد از کل چک های وصولی را چک های عادی و 8 درصد را چک های رمز دار تشکیل می دهند.

از نظر مبلغی نیز، از 304 هزار و 900 میلیارد تومان چک های وصولی در کل کشور بالغ بر 174 هزار و 900 میلیارد تومان برای چک های عادی و بیش از 130 هزار میلیارد تومان خاص چک های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور 57.4 درصد از کل مبلغ چک های وصولی را چک های عادی و 42.6 درصد دیگر را چک های رمزدار به خود اختصاص داده اند.

طبق این گزارش، در مردادماه سال جاری در کـل کشـور حـدود 672 هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل 130 هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 18.7 درصـد و 17.7 درصد کاهش داشته است.

در ماه مورد آنالیز، در استان تهران حدود 204 هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی بـیش از 72 هزار میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، 47.8 درصد از تعداد چک های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (30.3 درصـد)، اصفهان (8.9 درصد) و خراسان رضوی (8.6درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده اند.

همچنین 66.8 درصد از ارزش چک های فوق در استان های تهران (55.4 درصد)، اصفهان (5.8 درصد) و خراسان رضوی (5.6رصد) وصول شده است.

در این بین ضروری است بدانید که چک های عادی به چک هایی گفته می گردد که اشخاص به حساب جاری خود صادر نموده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکن است خود صادرکننده و یا حامل آن بوده و یا چک در وجه شخصی مشخص و یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.

همچنین، چک های رمزدار چک هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک و یا شعب آن و همچنین می توانند بر عهده سایر بانک ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر گردد. این قبیل چک ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7723

به "اوضاع چک های عادی و رمزدار در مردادماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوضاع چک های عادی و رمزدار در مردادماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید