ایفای مسئولیت اجتماعی در قامت یک اپلیکیشن جهانی

به گزارش جعبه مهر، کمتر خانواده ایرانی است که دیوار را نشناسد؛ ممکن است شما شخصا آگهی ای در دیوار ثبت نکرده باشید، اما آمار و ارقام نشان می دهد تقریبا غیرممکن است نام این اپلیکیشن را نشنیده باشید و یا یکی از نزدیکانتان به واسطه آن معامله ای انجام نداده باشد.

ایفای مسئولیت اجتماعی در قامت یک اپلیکیشن جهانی

بنا به گزارش سالیانه اپلیکیشن دیوار در سال 99 که به تازگی منتشر شده، در سالی که گذشت 44 میلیون گوشی یکتا، معادل بیش از نصف جمعیت کشور، اپلیکیشن دیوار را باز نموده اند و هر خانوار ایرانی به طور میانه 5 آگهی روی سایت دیوار منتشر نموده است.

این گزارش نشان می دهد در سال 1399، 129میلیون و 500هزار آگهی در دومین اپلیکیشن پرطرفدار ایرانی منتشر شده است. دیوار در سال 99، 18میلیون و نیم کاربر آگهی گذار داشته است.

پندمی کرونا باعث رکود کسب و کار های سنتی و رونق پلت فرم های آنلاین شد. دیوار همپای سایر بستر های خدمات دهنده اینترنت در ایران از این فضا بهره جست و خدمات خود را توسعه داد.

گزارش سال نشان می دهد بیشترین تعداد مکالمه روی یک آگهی با 10هزار و 92 مکالمه مربوط به یک آگهی استخدام در شهر مشهد برای بسته بندی ماسک و پد الکلی در منزل افراد بوده است.

بیشترین بازدید از آگهی

آگهی فروش یک پورشه کاین 8 سیلندر در سال گذشته با 387هزار و 978 بازدید طی 72 روز رکورد بازدید از یک آگهی را زد. اگر تجسم کردن این عدد کمی سخت است هدایت کنیم؛ معادل گنجایش 5 ورزشگاه آزادی!

مهندس کامپیوتری که این پورشه کاین را آگهی نموده بود می گوید: کاربران معمولا در چت از من می پرسیدند چطور ثروتمند شده ای؟ من هم در جواب چند کتاب بهشان معرفی می کردم.

آگهی های املاک؛ کوچ مردم مرکز به منطقه ها جنوبی

سال گذشته بیش از 7 میلیون آگهی فروش و 6.3 میلیون آگهی اجاره آپارتمان در دیوار ثبت شده است.

منطقه ها 1،2 و 5 در مجموع نیمی از آگهی های فروش آپارتمان در تهران را به خود اختصاص داده اند. بیشتر آگهی های اجاره آپارتمان هم کمابیش در همین 3 منطقه متمرکز شده اند.

505 هزار آگهی فروش آپارتمان در منطقه 5 ثبت شده است؛ در بین شهر های کشور فقط دو شهر مشهد و کرج تعداد آگهی های فروش بیشتری نسبت به منطقه 5 داشته اند.

بنا بر گزارش سالیانه دیوار، منطقه 22 تهران بیشترین رشد تعداد آگهی فروش آپارتمان مسکونی را داشته است به طوری که تعداد آگهی های فروش نسبت به سال 98 کمی بیشتر از دو برابر شده است.

کرونا باعث بیکاری گسترده و رکود مالی بیسابقه ای شد؛ بسیاری از اقشار طبقه میانه شغل و عایدی خود را از دست دادند و با رشد انفجاری اجاره خانه و قیمت ملک ناچار به کوچ به منطقه ها جنوبی تر تهران شدند. آمار های سالیانه دیوار هم موید همین ماجراست؛ منطقه ها 12 و 14 در جنوب شرقی تهران با 46 درصد افزایش، بیشترین رشد تعداد آگهی اجاره مسکونی را داشته اند.

در بین 60 محله ای که بیشترین بازدید برای هر آگهی فروش آپارتمان را داشته اند، 58 محله در نیمه جنوبی شهر تهران بوده است.

آمار دیگری نشان می دهد محله گمرک تهران با رشد 3.2 برابری بیشترین رشد آگهی فروش مسکونی را از آن خود نموده است.

بعلاوه به استناد آگهی های ثبت شده در دیوار، آپارتمان های کوچک هنوز محبوب اهالی مرکز است چنانکه بیش از نیمی از آگهی هایاجاره مربوط به خانه های 50 تا 100 مترمربع بوده و آپارتمان هایی با متراژ کمتر از 75 متر مربع سهم 34 درصدی از کل آگهی های اجاره را به خود اختصاص داده است.

بازار پرهیجان خودرو

در سال گذشته بیش از 8.6 میلیون آگهی در حوزه خرید و فروش خودرو سواری در دیوار منتشر شده است. ارزش این معاملات 27 هزار میلیارد تومان بوده است.

52 درصد از این آگهی ها متعلق به تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و کرج بوده است. از کل آگهی ها سهم شهر تهران به تنهایی 26 درصد و سهم چهار شهر دیگر هم در مجموع 26 درصد بوده است.

پرآگهی ترین خودرو ها در سال 99 به ترتیب پراید صندوق دار، پژو206، پژو405، پژو پارس و سمند بوده اند. جالب است بدانید تعداد آگهی های پراید صندوق دار دوبرابر دومین خودروی پرآگهی یعنی پژو206 بوده است.

بعلاوه خودرو های زیر 75 میلیون تومان پربازدیدترین آگهی های خودرو در دیوار بوده اند. 39 درصد کل بازدید آگهی ها مربوط به این بازه قیمتی است.

یک نکته حائز اهمیت دیگر اینکه دو شهر ماکو و سلماس با رشد 3 و نیم برابری نسبت به سال قبل رکورددار بالاترین نرخ رشد آگهی سواری بوده اند. ماکو منطقه آزاد و سلماس منطقه ویژه مالی است و به نظر می رسد علت رشد بالای ثبت آگهی در این دو شهر همین موضوع باشد.

جنوبی ها؛ ماشین بازترین

شهر های جنوبی کشور با اختلاف بالاترین بازدید آگهی را داشته اند. در بین 20 شهر اول، 12 شهر در جنوب ایران قرار دارند. قشم، اهواز و آبادان سه شهر جنوبی پربازدید بوده اند.

یکی از پرتکرارترین کلمات در میان آگهی های وسایل نقلیه و خودرو لاستیک با رشد 87 درصدی بوده است. عرضه کم لاستیک در سال گذشته و افزایش قیمت آن منجر به افزایش تقاضا در بازار و نوسان قیمت آن شد.

5.5 هزار میلیارد تومان ارزش تقریبی معاملات لوازم الکترونیکی

گزارش سالیانه دیوار نشان می دهد 3.6 میلیون آگهی خرید و فروش گوشی موبایل ثبت شده است.

در این میان سامسونگ با سهم 45 درصدی از آگهی ها محبوبترین گوشی کاربران بوده است. گوشی های اپل و هواوی به ترتیب با سهم های 18 و 12 درصدی در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

هندزفری، شارژر و قاب هم به ترتیب پرتکرارترین کلیدواژه های جستجو شده از سوی کاربران بوده اند.

جستجوی مبل در دیوار؛ بالاتر از گوگل

آگهی های مربوط به خانه بیشترین سهم را میان آگهی های منتشر شده در دیوار به خود اختصاص داده اند؛ 23 درصد آگهی ها در زیرشاخه وسایل و متعلقات خانه قرار می گرفته اند.

شاید جالب باشد بدانید کلیدواژه مبل سالیانه بیش از 684 هزار بار در گوگل جستجو می گردد، اما همین کلمه در دیوار بیش از 2 میلیون و 900 هزار بار به وسیله کاربران جستجو شده است یعنی بیش از 4 برابر جستجو در گوگل!

پس از مبل، پراید، گوشی، طلا، موتور، دوچرخه، فرش و تراکتور پرتکرارترین کلمات بوده اند.

پس از خانه، طبق انتظار املاک و وسایل نقلیه بالاترین سهم آگهی را داشته اند.

دو موضوع استخدام و کاریابی و اجتماعی هم به ترتیب کمترین اندازه ثبت آگهی را داشته اند؛ موضوعی که به وضوح شرایط اجتماعی جامعه را به سیاستگذاران نشان می دهد.

در این میان شهر خوی بیشترین نرخ رشد آگهی زیردسته وسایل آشپزخانه را داشته است. بعلاوه شهر گناوه بیشترین میانگین بازدید یکتای هر آگهی در زیردسته وسایل آشپزخانه را به خود اختصاص داده است.

شهر کوهدشت هم دارای پربازدیدترین آگهی های مربوط به زیردسته وسایل آشپزخانه بوده است.

بعلاوه شهرک ولیعصر بورس وسایل و تزیینات خانه در منطقه 18 شهر تهران اسم پرآگهی ترین محله تهران را به خود اختصاص داده است.

آگهی های فروشگاهی

بیش از 19 هزار فروشگاه در سال 99 در دیوار آگهی منتشر نموده اند. این فروشگاه ها در حوزه های مختلفی مثل وسایل خانه، لوازم شخصی، کسب و کار، لوازم الکترونیکی، تفریح و فراغت فعال هستند.

فروشگاهی متعلق به علیرضا اقدسی با ثبت 3394 آگهی فعالترین فروشگاه بوده است. آقای اقدسی در این باره می گوید: ما وبسایت هم داریم، اما ترجیح دادیم علاوه بر وبسایت خودمان آگهی ها را در دیوار هم منتشر کنیم، چون دیوار این روز ها خیلی بین مردم جا افتاده و اغلب کسانی که می خواهند کالای نو یا دست دوم بخرند اول سراغ دیوار می فرایند. اغلب مشتری های ما از دیوار هستند و روزانه تماس های زیادی از دیوار داریم.

استخدام و کاریابی؛ کارگران هنوز دنبال کارند

در سال 99 بیش از 6.1 میلیون آگهی استخدام و کاریابی در دیوار منتشر شده است. 34 درصد آگهی ها متعلق به شهر تهران است که بیش از 4 برابرتعداد آگهی های دومین شهر پر آگهی یعنی مشهد است.

نکته حائز اهمیت هم اینکه سیرجان بیشترین رشد آگهی استخدام را داشته و تعداد آگهی های استخدام این شهر نسبت به سال 89 یازده برابر شده است.

بعلاوه تخمین زده می گردد حدود 605 هزار استخدام به وسیله دیوار صورت گرفته که 48 درصد این افراد در تهران ساکن بوده اند.

پرتکرارترین شغل ها در عناوین آگهی ها؛ به ترتیب کارگر، منشی، فروشنده، بازاریاب، مشاور، حسابدار، پیک، پرستار و کارمند بوده اند.

تفریح و فراغت؛ کیش رکورد زد

آگهی های مربوط به سفر و تور جزو پرتکرارترین آگهی ها در حوزه تفریح هستند. گزارش سالیانه نشان می دهد کیش، مشهد و استانبول پرتکرار ترین مقاصد سفر بوده اند.

در سال 99 کیش به پرتکرارترین مقصد سفر تبدیل شده در حالی که سال 98 مشهد پرتکرارترین مقصد سفر بوده است.

دیوار؛ محل اتکای کسب و کار های کوچک

دیوار به اسم یک پلتفرم تعاملی فرصت ارائه خدمات برای کسب و کار های کوچک را فراهم نموده و خانه آن ها بوده است.

بنا به گزارش سالیانه دیوار، کاربری به نام سیدمهدی موسوی با 734 آگهی در دسته مبلمان و جایگاه راحتی بیشترین تعداد آگهی را در این دسته منتشر نموده است. او می گوید: قبل از دیوار بیشتر تبلیغاتم به وسیله روزنامه بود، اما در حال حاضر بیشتر مشتری هایم به وسیله دیوار با محصولاتم آشنا می شوند.

کاربری به نام مهدی کاظمی با 395 آگهی در دسته گوشی موبایل بیشترین تعداد آگهی را در این دسته منتشر نموده است: در سال تازه مسائل مالی کار ما را خیلی سخت تر نموده، اما هنوز هم دیوار نقش پررنگی در جذب افرادی که با محصولات ما سر و کار دارند ایفا می نماید.

بعلاوه دیوار برای زهرا نصراللهی و همسرش که شیره انگور فراوری می نمایند یا کشاورزانی که در مازندران و گیلان برنج و روغن زیتون به عمل می آورند فروشگاهی همواره دایر بوده که بتوانند بدون واسطه مشتری های خود را بیابند و کسب و کار کوچک خود را توسعه دهند.

پشتیبانی

در سال گذشته بیش از دو میلیون تماس با پشتیبانی دیوار گرفته شده است. 142 کارشناس به طور میانه روزانه 64 تماس تلفنی رو پاسخ می دهند و 91 درصد تماس گیرندگان از تبادل نظر رضایت داشته اند.

گزارش سال نشان می دهد بیشترین آگهی در بهمن ماه ثبت شده است. آگهی دهندگان بیشتر آگهی ها را ظهر ها ساعت 12 تا 13 ثبت نموده اند، اما بازدیدنمایندگان اغلب شب ها بیدارند و بیشترین بازدید ها پیش از نیمه شب صورت گرفته است.

اتفاقات مهم دیوار در سال 99

سوای اتفاقاتی مثل جذب 50 هزار مشاور املاک تازه در بخش پنل آژانس تهران، یا شروع دورکاری کارشناسان دیوار آنچه سال 99 را متمایز می نماید ایفای مسئولیت اجتماعی و نظارت و آنالیز سختگیرانه تر آگهی ها برای ممانعت از آزارگری و کلاهبرداری است.

جلوگیری از انتشار آگهی فروش حیوانات ممنوعه، اجرای پویش رکاب سفید در کنار سایر کسب و کار ها برای خرید دوچرخه و اهدای آن به بچه ها محروم، ارتباط با فعالان حوزه زنان برای مقابله با آگهی های آزارگری آنلاین جزو مهمترین کار های اپلیکیشن دیوار بود.

تجربه دیوار برای مقابله با آزار جنسی

متاسفانه در همه محیط­ های کاری و عمومی اشکالی از آزار زنان دیده می ­گردد. آزار های آنلاین هم به موازی رشد اینترنت افزایش یافته ­اند. نوشین کشاورزنیا فعال حوزه زنان در این باره نوشته است: این استارتاپ نشان داد خواستار فعالیت و مطلعی دهی عمومی در این حوزه است. به محض اطلاع از اینکه گروهی از مخاطبان زن بعد از درج آگهی در دیوار مورد آزارگری آنلاین قرار گرفته­اند از جمعی از فعالان زن یاری خواست. دیوار در دوبخش اقدامات عملی را در دستور کار قرار داد؛ ارتقای سیستم های حفظ اطلاعات خصوصی آگهی دهندگان و مهمتر از آن انجام کار های ترویجی برای مطلعی دهی در سطح عمومی.

لیست سیاه گونه های ممنوعه

خرید و فروش گونه ­های ممنوعه حیوانات در دیوار مجاز نیست. این اپلیکیشن با دعوت از حامیان حوزه حیات وحش و مسئولان یگان حفاظت سازمان محیط زیست از آن ها خواست با تکمیل لیست سیاه گونه ­های ممنوعه یاریگر دیوار باشند.

در این فرایند که 3 ماه طول کشید بیش از 9 هزار کلیدواژه ممنوعه به لیست ربات های نظارتی دیوار افزوده شد و تعدادی از افراد تیم نظارتی دیوار به طور ویژه در زمینه حیوانات آموزش دیدند. نتیجه این فرایند قطع امید قاچاقچیان از دیوار و کاهش حضور آن ها در این پلتفرم بود.

احمد بحری، محیط بان در این باره گفته است: دیوار بعد از انتشار آگهی خرید و فروش حیوان ممنوعه، به کاربر پیامک می دهد و او را از ممنوعیت این کار مطلع می نماید. این یک گام مثبت در جهت فرهنگ سازی است. البته به گفته بحری، بعضی قاچاقچیان حیات وحش حیوانات ممنوعه را با اسامی محلی یا به شکلی رمزگونه در دیوار آگهی می نمایند و یکی از موضوعات جلسات هفتگی کارشناسان حیات وحش با مسئولان دیوار، آنالیز همین موارد است.

سایر اقدامات

علاوه بر این، اهدای گوشی و تبلت به بچه ها منطقه ها محروم استان های کهگیلویه و بویر احمد و خراسان شمالی بخشی از ایفای مسئولیت اجتماعی دیوار در سال گذشته بوده است.

اهدای 4 ونتیلاتور به بیمارستان های امام حسین (ع)، بهارلو تهران، بعثت و توحید سنندج، و 1 دستگاه برونکوسکوپ به بیمارستان امیراعلم تهران جزو سایر اقدامات دیوار بوده است.

آگهی های دیوار همواره رایگان می ماند

اگر شما هم تابحال از سایت دیوار برای خرید و فروش استفاده نموده باشید می دانید که ثبت آگهی در این سایت برای کاربران عادی رایگان است. البته با استفاده از دو روش فوری و نردبان و پرداخت پول می توانید آگهی خود را بالاتر از دیگران در معرض دید قرار دهید.

88 درصد از کل 18 میلیون و نیم کاربری که سال گذشته آگهی منتشر نموده اند هیچ هزینه ای بابت آگهی نپرداخته اند.

اشکان آرمندهی مدیرعامل سایت دیوار در این زمینه می گوید: دیوار هرگز قرار نیست از کاربران عادی کسب عایدی کند. ما برای کاربران عادی رایگان هستیم و هرگز، هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی از کاربران آگهی هزینه ای برای انتشار آگهی نخواهیم گرفت.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10818

به "ایفای مسئولیت اجتماعی در قامت یک اپلیکیشن جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایفای مسئولیت اجتماعی در قامت یک اپلیکیشن جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید