با عظیم ترین بیابان های جهان آشنا شوید

به گزارش جعبه مهر، معمولا بیابان ها را با میزان بارشی سالیانه می شناسیم. بیشتر نقاط بیابان ها خشک و بایر هستند؛ به همین دلیل، شرایط زندگی گرم و خشک آنجا، شرایط را برای گیاهان و حیوانات سخت می نماید. با این حال، گفته می گردد حدودا یک سوم سطح زمین خشک یا نیمه خشک است. بیابان ها را بر اساس میزان بارش، دلیل بیابان زایی، دمای هوا و مکان جغرافیایی شان طبقه بندی می نمایند. حیوانات و گیاهانی که در بیابان زندگی می نمایند، سازگاری خاصی برای بقا در شرایط محیطی سخت و سخت دارند.

با عظیم ترین بیابان های جهان آشنا شوید

از طرفی، بشر نیز به مدت چندین نسل، درصدد دستیابی به مناطق بیابانی بوده است. بادیه نشینان و گروه های بیابان گرد معمولا برای یافتن چراگاهی بهتر و دسترسی به آبادی های نزدیک کویر، همواره در حال جابه جایی هستند تا بتوانند مکان مناسبی برای زندگی پیدا نمایند.

10. صحرای گریت بیسین، به وسعت 492 هزار کیلومتر مربع (Great Basin Desert)

صحرای گریت بیسین عظیم ترین بیابان آمریکا است. این بیابان، زمینی به وسعت 492 هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد. صحرای گریت بیسین، از شرق با رشته کوه های راکی، از غرب با دامنه سیرا نوادا، از جنوب با بیابان های سونورا و موهاوی و در نهایت با فلات کلمبیا از سمت شمال هم مرز است. این صحرا با میزان بارندگی 17 الی 30 سانتیمتر در سال، بیابانی سرد محسوب می گردد. آب و هوای یک منطقه را معمولا با حداکثر میزان خشکی، گرمای تابستان و میزان برف و سرمای زمستان تعیین می نمایند.

9. بیابان سوریه، به وسعت 518 هزار کیلومتر مربع (Syrian Desert)

این بیابان ترکیبی از یک بیابان واقعی و یک استپ (جلگه وسیع بی درخت) است. بیابان سوریه در شبه جزیره عربستان و در ناحیه سوریه واقع شده است. ای بیابان زمینی به وسعت 518 هزار کیلومترمربع دارد. بیابان یاد شده مسطح ولی بسیار سنگلاخی است. این محیط بیابانی از گدازه و در پی فعالیت های آتشفشانی ناحیه جبل الدروز سوریه شکل یافته است. بیابان سوریه مناطقی از سوریه، اردن، عراق و عربستان سعودی را در بر می گیرد.

8. بیابان پاتاگونیا، به وسعت 518 هزار کیلومتر مربع (Patagonian Desert)

بیابان پاتاگونیا عظیم ترین صحرای آمریکای جنوبی در آرژانتین است که زمینی به وسعت 518 هزار کیلومترمربع را پوشانده است. بخش عمده این بیابان در آرژانتین واقع شده است، ولی قسمت هایی از آن نیز تا کشور شیلی گسترده شده است. بیابان پاتاگونیا از شرق به اقیانوس اطلس و از غرب به کوه های آند متصل است. این مکان، یک بیابان سرد و زمستانی است که درجه حرارتش به ندرت از 12 درجه سانتی گراد تجاوز می نماید و دمای معمول این منطقه تنها 3 درجه سانتی گراد است. بیابان پاتاگونیا به علت مجاورت با هوای کوهستانی و نیز تاثیرات بارش باران، تقریبا صحرایی بادخیز و طوفانی است.

7. بیابان عظیم ویکتوریا، به وسعت 569 هزار کیلومتر مربع (Great Victoria Desert)

بیابان عظیم ویکتوریا با ویژگی های خاص خودش مانند تپه های شنی فراوان، عظیم ترین بیابان استرالیا است که زمینی به وسعت 569 هزار کیلومتر مربع را در بر می گیرد. این بیابان از دامنه گاولر جنوب استرالیا تا نواحی زرخیز در غرب استرلیا گسترده شده است. وقوع طوفان و آذرخش در بیابان عظیم ویکتوریا بسیار معمول است؛ به طوری که سالیانه حدود 15 الی 20 آذرخش در این بیابان رخ می دهد. در طول زمستان، دمای هوا تا 20 درجه سانتی گراد در بیابان عظیم ویکتوریا پایین می آید، در حالی که دمای هوا در تابستان مابین 32 الی 40 درجه سانتیگراد است. میزان بارش باران در این صحرا سال به سال متفاوت است، ولی به طور کلی این میزان با مقدار 200 الی 250 میلی متر بر سال کم تلقی می گردد.

6. بیابان کالاهاری، به وسعت 932 هزار کیلومتر مربع (Kalahari Desert)

این بیابان، یک ساوانای (دشت بی درخت) نیمه خشک در جنوب آفریقا است. بیابان کالاهاری دارای مساحتی به عظیمی 932 هزار کیلومتر مربع است. این بیابان بخش هایی از کشورهای نامیبیا، بوتسوانا و آفریقای جنوبی را در بر می گیرد. این بیابان مناطق عظیمی دارد که با شن های قرمز رنگ پوشیده شده اند که آب همواره به داخلشان نفوذ نمی نماید. این بیابان گودال ها و حرفه های بسیاری دارد. تنها رودخانه ای که در اینجا همواره پر از آب است، اوکاوانگو است که به سمت یک دلتا در شمال غرب در جریان است.

5. بیابان گبی، به وسعت یک میلیون و 294 هزار کیلومتر مربع (Gobi Desert)

این بیابان که در آسیا واقع شده، بخش هایی از شمال و شمال غربی چین را پوشش می دهد و تا جنوب مغولستان نیز ادامه می یابد. وسعت این بیابان در حدود یک میلیون و 294 هزار کیلومتر مربع است. گبی، یک بیابان سایه باران است. سایه باران به بیابانی گفته می گردد که در آن، کوه های اطراف، اجازه ورود ابرها را نمی دهند و در نتیجه بارانی در این بیابان ها باریده نمی گردد. بیابان گبی در جهت مخالف کوه های هیمالیا واقع شده است؛ به همین جهت این کوه ها جلوی جریان باد را گرفته و اجازه نمی دهند ابرهای باران زا از اقیانوس هند به سمت بیابان گبی بیایند. در بیشتر سطح این بیابان شن و ماسه وجود ندارد و عمدتا پوشیده از سنگلاخ است. گبی، یک صحرای سرد است که معمولا در زمستان ها، برف روی تپه های شنی اش انباشته می گردد.

4. بیابان عرب، به وسعت 2 میلیون و 330 هزار کیلومتر مربع (Arabian Desert)

این بیابان در مناطق دوردست آسیای غربی واقع شده که بیشتر سطح شبه جزیره عربستان را در بر می گیرد. بیابان عرب با وسعتی به اندازه 2 میلیون و 330 هزار کیلومتر مربع بیشتر یمن، خلیج فارس، عمان، اردن و عراق را احاطه نموده است. مرکز این بیابان یعنی ربع الخالی (خانه خالی) عظیم ترین پهنه ممتد شن روی زمین را تشکیل می دهد. آب و هوای اینجا بسیار خشک است؛ به طوری که دمای هوا در یک گستره بسیار گرم و در آن سوی طیف شاهد یخبندان های بسیار وحشتناک هستیم. بارش سالیانه، به طور متوسط 100 میلی متر است، ولی در خشک ترین نواحی این بیابان، سالیانه بیش از 30 الی 40 میلی متر باران نمی بارد.

3. صحرای عظیم آفریقا، به وسعت 9 میلیون و 65 هزار کیلومتر مربع (Sahara)

این صحرا، به طور کلی سومین بیابان عظیم و نیز عظیم ترین بیابان گرم دنیا است. این بیابان وسعتی به میزان 9 میلیون و 65 هزار کیلومتر مربع دارد. این بیابان، بیشتر سطح آفریقای شمالی به جز نواحی حاصلخیز مغرب، کوهستان های اطلس و کرانه های ساحلی در مجاورت دریای مدیترانه را پوشانده است. بیشتر بخش های صحرای عظیم آفریقا از هامادا یا همان دشت سنگی و تپه های شنی عظیم تشکیل شده است. سطح زمین این بیابان دائما توسط وزش بادهای مختلف و هر از گاهی هم بخاطر بارش های پراکنده و نادر در حال تغییر شکل است. قسمت مرکزی این بیابان بسیار خشک است و به علت کمبود بارش، هیچ گیاهی در آنجا رشد نمی نماید. بیشتر رودخانه ها در این بیابان یا بصورت فصلی یا هر از گاهی آب دارند. استثنای عظیم، رود نیل است که شاه رودی در امتداد بیابان است.

2. بیابان قطب شمال، به وسعت 13 میلیون و 985 هزار کیلومتر مربع (Arctic)

این بیابان نواحی قطب شمال را در بر می گیرد. بیابان قطب شمال، دومین بیابان عظیم دنیا است که وسعتش به 13 میلیون و 985 هزار کیلومتر مربع می رسد. بخش هایی از این بیابان مناطق تحت کنترل کانادا، دانمارک، نروژ، روسیه، سوئد و ایالات متحده را در بر می گیرد. بارش در این منطقه معمولا به صورت برف بوده و دمای هوا در زمستان نیز تا کمتر از منفی 40 درجه سانتی گراد هم می رسد. این بیابان با بادهای شدیدش شناخته می گردد؛ بادهایی که برف را بالا برده و موجب ایجاد این توهم می گردد که گویی در این منطقه همواره برف می بارد. بیابان قطب شمال نسبت به تغییرات دمایی بسیار آسیب پذیر است. اخیرا کاهشی در میزان کوه یخ در دریاهای قطب شمال مشاهده شده که به خاطر کم شدن یخ در قطب شمال، نگرانی ها را برای افزایش گرمای دنیای گسترده تر می نماید.

1. بیابان قطب جنوب، به وسعت 14 میلیون و 245 هزار کیلومتر مربع (Antarctica)

جنوبگان، دورترین قاره روی زمین است که در نزدیکی قطب جنوب واقع شده است. به طور کلی، این بیابان، خشک ترین، بادخیزترین و سردترین قاره زمین است که در عین حال، بیشترین ارتفاع در میان تمامی قاره های دیگر را نیز دارد. کل بیابان قطب جنوب، صحرایی است با میزان بارش کمتر از 200 میلی متر در سال. دمای هوا معمولا بسیار سرد بوده که ممکن است تا 89 درجه سانتی گراد زیر صفر در زمستان و در تابستان نیز در بعضی مواقع در نواحی ساحلی، تا 15 درجه بالای صفر برسد. به همین دلیل هیچ کس به طور دائمی در این منطقه سکنی نمی گزیند. ساکنانی که به طور موقت به این مکان می آیند 1000 الی 5000 نفر در سال هستند که متشکل از محققان و کارکنان آنان هستند. بیابان قطب جنوب وسعتی به مساحت 14 میلیون و 245 هزار کیلومتر مربع را در بر می گیرد. آفتاب سوختگی و مسائل بینایی از جمله نگرانی های مردم قطب جنوب است که در پی بازتاب نور خورشید از روی یخ ها به وجود می آید.

مجله کامپیوتر: مجله کامپیوتر: هر چی در مورد تکنولوژی و کامپیوتر بخوای بدونی اینجا هست

تایلند: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: کجارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8959

به "با عظیم ترین بیابان های جهان آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با عظیم ترین بیابان های جهان آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید