بعیدی نژاد: گازدهی به سانتریفیوژها در فردو با نظارت آژانس انجام خواهد شد

به گزارش جعبه مهر، سفیر ایران در لندن با اشاره به اعلام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی از سوی رئیس جمهوری کشورمان گفت که گازدهی به سانتریفیوژها در فردو با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام خواهد شد.

بعیدی نژاد: گازدهی به سانتریفیوژها در فردو با نظارت آژانس انجام خواهد شد

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن امروز (سه شنبه) در صفحه توئیترش با اشاره به اعلام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی از سوی حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان مبنی بر شروع گازدهی به ماشین های سانتریفیوژ در تأسیسات غنی سازی شهید علیمحمدی فردو، نوشت: ایران در گام چهارم کاهش تعهداتش برجامی، اقدام به گازدهی به سانتریفیوژها در فردو خواهد نمود.

وی اضافه کرد: این اقدام با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام خواهد شد و اگر دیگر طرف ها (طرف های باقیمانده در برجام) تصمیم به اجرای تعهداتشان طبق توافق هسته ای بگیرند، این اقدام قابل بازگشت خواهد بود.

به گزارش فارس، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) در آخرین روز سومین فرصت دو ماهه ایران به طرف های باقیمانده در برجام به سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد که از فردا گازدهی به سانتریفیوژها در فردو را شروع کند.

وی اضافه کرد: پیشاپیش به همه 1+4 و کشورهای دوستانمان در جهان اعلام می کنیم فعالیت جدید ما هم با نظارت آژانس خواهد بود , آژانس هم چنان نظارت خواهد نمود حتی فعالیتی را که از فردا شروع خواهیم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه گام چهارم مثل گام دیگر قابل بازگشت است، مطرح نمود: یعنی هر زمانی آنها به تعهدات کاملشان برگشتند ما هم به تعهدات کاملاً بر می گردیم. طبق برجام بیش از هزار سانتریفیوژ (1044) در فردو داریم. در برجام قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند، اما گاز به آنها تزریق نکنیم که بنده امروز در دستوری به سازمان انرژی اتمی می گویم که از فردا گازدهی را در فردو شروع کنیم و این گام ممکن است سر و صدا کند؛ همه اینها را می دانیم حساسیت آنها را می دانیم و حساسیت آنها را نسبت به فردو و سانتریفیوژها می دانیم.

روحانی بیان نمود: اما هر وقت آنها به تعهداتش عمل کردند ما دو مرتبه گاز را قطع می کنیم، پس قابل بازگشت است اما در عین حال نمی توانیم یکجانبه تحمل کنید که ما به تعهداتمان کامل عمل کنیم و آنها بخواهند به تعهداتش عمل نکند.

ایران پیش از این سه گام کاهش تعهدات برجامی در زمینه میزان ذخایر غنی شده و آب سنگین، سطح غنی سازی و تحقیق و توسعه برداشته بود.(اینجا بخوانید)

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3849

به "بعیدی نژاد: گازدهی به سانتریفیوژها در فردو با نظارت آژانس انجام خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعیدی نژاد: گازدهی به سانتریفیوژها در فردو با نظارت آژانس انجام خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید