بهترین روش برای نابودی کروناویروس از روی دست ها

به گزارش جعبه مهر، بهداشت نیوز/ بسیاری از بیماری ها تنها به علت عدم شستن دست ها با آب و صابون منتقل می شوند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بدین منظور دست هایتان را با آب خیس کنید، سپس با صابون یا مایع آغشته نموده و بهم بمالید، حداقل 20 ثانیه این کار را انجام دهید. سپس مجددا دست هایتان را زیر آب گرفته و سپس با حوله مناسب خشک نمایید.

بهترین روش برای نابودی کروناویروس از روی دست ها

میکروب ها چطور باعث بیماری می شوند؟

مردم و بیشتر بچه ها مکررا چشم ها، دهان ودماغ خود را بی آنکه متوجه باشند لمس می نمایند. میکروب می تواند از دست انسان به بدن منتقل شده و سبب مریضی گردد. ویروس هایی نظیر سالمونلا، ای.کولی و نوروویروس که در مدفوع انسان و حیوان مشترک است سبب ایجاد اسهال و عفونت دستگاه تنفسی می گردد.

بنابراین می توان با شستشوی صحیح دست ها تا 30 درصد ابتلا به این بیماری ها را کاهش داد. تنها یک گرم از مدفوع انسان شامل میلیون ها میکروب است.

آلودگی مشترک مواد غذایی سبب بیماری می شوند

میکروب ها اهمیتی نمی دهند که شما پس از خورد کردن جوجه با همان دست خیار خورد نموده اید. برای جلوگیری از این نوع آلودگی در آشپزخانه باید مکررا دست ها را بشویید. برای جلوگیری از آلودگی مشترک گوشت با سایر مواد، باید هرچه را که با گوشت ارتباط داشته، از جمله دست ها خوب بشویید. در صورت عدم رعایت دستورالعمل ها، رشد میکروب ها در بعضی مواد غذایی چندبرابر می گردد.

چه زمانی باید دست ها را شست؟

فقط نباید پس از رفتن به دستشویی یا پختن غذا دست ها را شست، این کار باید تبدیل به یک عادت گردد، زیرا نمیدانید که چه زمانی دست هایتان آلوده به میکروب شده است. پس از استفاده از دستمال کاغذی، بیرون گذاشتن سطل زباله، قبل از غذا خوردن، حین آماده کردن غذا، پس از عوض کردن پوشک بچه و بازی با حیوانات حتما دست ها را بشویید.

استفاده از آب و صابون میکروب ها را از پوست جدا میکند، اما مانند ژل ضدعفونی سبب نابودی آنها نمی گردد. صابون مانند یک عامل فعال باعث شکسته شدن تعامل میان آب و روغن شده و دست ها را پاک می نماید. استفاده از آب و صابون برای شستن دست های آلوده، بهترین روش برای از بین بردن میکروب هاست.

میکروب ها می توانند به اجسام دیگر منتقل شوند

میکروب ها به دلایلی به راحتی می توانند به وسیله اسباب بازی، گوشی موبایل، لپ تاپ و وسایل اینچنینی بین افراد منتقل شوند. کسی که دست هایش را بخوبی نشسته می تواند با لمس هرچیزی میکروب را به آن منتقل کند. باشستن درست دست های بچه ها و تمیز کردن اسیاب بازی ها مانع از شیوع میکروب شوید. البته باید دستگیره درها، میز و جایگاه و نرده ها را نیز ضدعفونی کنید. بااینکه کار دشواری است اما می توان به این طریق از شیوع میکروب جلوگیری کرد.

چه زمانی از ژل ضدعفونی نماینده دست استفاده کنیم؟

استفاده از صابون و آب بهترین راه مبارزه با میکروب و ویروس است اما گاهی اوقات ممکن است به اینها دسترسی نداشته باشید، پس می توانید از مواد ضدعفونی نماینده بهره ببرید. طبق تحقیقات استفاده از الکل 60 درصد و بالاتر می تواند موثر باشد. مواد ضدعفونی نماینده غیرالکلی تاثیری ندارند و تنها رشد میکروب ها را متوقف می نمایند و آنها را از بین نمی برند. بیاد داشته باشید که مایع ضدعفونی نماینده در صورت چرب بودن دست ها تاثیری ندارد، بنابراین بهترین راه استفاده از آب و صابون است.

منبع: همگردی
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 18 شهریور 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6734

به "بهترین روش برای نابودی کروناویروس از روی دست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش برای نابودی کروناویروس از روی دست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید