بهره برداری از طرح های ملی صنایع پتروشیمی آغاز شد

به گزارش جعبه مهر، تهران (پانا) - بهره برداری از چهار طرح ملی صنعت پتروشیمی با ارزش سرمایه گذاری یک هزار و 23 میلیون دلار و با اشتغال زایی برای 850 نفر در شصت و سومین برنامه افتتاح طرح ها با حضور رییس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی آغاز شد.

بهره برداری از طرح های ملی صنایع پتروشیمی آغاز شد

چهار طرح پتروشیمی استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر شهرستان مهر، تفکیک اتان پالایشگاه پارسیان سپهر شهرستان عسلویه، اولین واحد تولید کاتالیست پلی پروپیلن در شازند و اولین واحد تولید پلی اتیلن سنگین در شازند با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری درحال بهره برداری است.

این طرح ها در ادامه تحقق جهش دوم در صنعت پتروشیمی که از سال گذشته با بهره برداری از 13 طرح آغاز شده به بهره برداری می رسد که با بهره برداری کامل از طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی، ظرفیت این صنعت در کشور به 100 میلیون تن در سال برآورد می شود که نقش مهمی در جلوگیری از خام فروشی خواهد داشت.

این طرح ها در حالی به بهره برداری می رسد که به گفته مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ظرفیت این صنعت در سرانجام سال 99 به 90 میلیون تن در سال رسیده بود.

طرح استحصال اتان و تفکیک پالایشگاه پارسیان سپهر مهر و عسلویه با سرمایه گذاری 1.1 میلیارد دلار اجرا شده است. این طرح استحصال اجزای سنگین گاز غنی از اتان به بالا است که سالانه از انتشار پنج دهم میلیون تن دی اکسید کربن و 10 کیلوگرم جیوه در هوا جلوگیری می کند. جداسازی آب موجود در گاز غنی پالایشگاه پارسیان با 12 خشک کننده یکی دیگر از دستاوردهای این طرح است که این اقدامات تاثیر مهمی بر محیط زیست خواهد داشت.

مهمترین هدف از اجرای طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان، جداسازی 3.3 میلیون تن اجزای سنگین گاز غنی است که ارزش اقتصادی آن حدود یک میلیارد دلار در سال برآورد می شود و ارزش افزوده بالایی ایجاد و همچنین از خام سوزی جلوگیری می کند. در این طرح سالانه 1.3 میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان و بوتان (ال. پی. جی) و یک میلیون تن کاندنسیت (میعانات گازی) تولید می شود که علاوه بر استفاده از انها به عنوان خوراک پتروشیمی، قابلیت صادرات مسقیم و ارزآوری برای کشور را نیز دارا است.

در بخش اجرای طرح پتروشیمی استحصال و تفکیک اتان، 5 هزار و 300 نفر در دو پالایشگاه فعالیت داشتند و اشتغال زایی غیر مستقیم نیز 15 هزار نفر برآورد می شود. در بخش عملیات نیز در دو پالایشگاه مهر و عسلویه در مجموع 800 اشتغال مستقیم و حدود دو هزار اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.

اما در دو طرح کاتالیستی آنچه حایز اهمیت است، توسعه دانش فنی ایرانی است چراکه برای اولین بار در کشور شاهد تولید این نوع کاتالیست ها هستیم و این که دانش فنی تولید کاتالیست توسط پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه پیدا می کند و این موجب بی نیازی ما از واردات این دو نوع کاتالیست خواهد شد.

ارزش مصرف کاتالیست در صنعت پتروشیمی حدود 270 میلیون دلار در سال است و 40 نوع کاتالیست اصلی در سبد مصرف صنعت پتروشیمی داریم که تا امروز 19 نوع آن ایرانی سازی شده است و 9 کاتالیست دیگر تا سرانجام سال ایرانی سازی می شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9774

به "بهره برداری از طرح های ملی صنایع پتروشیمی آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از طرح های ملی صنایع پتروشیمی آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید