بورس تا سرانجام سال 99 چقدر سود می دهد؟

به گزارش جعبه مهر، بازار سهام در 40 روز اول سال جاری بیش از 71 درصد بازدهی داشته است. اما آیا این فرایند در ماه های آینده سال ادامه خواهد یافت؟ تا سرانجام سال جاری این فرایند بورس چگونه خواهد بود؟

بورس تا سرانجام سال 99 چقدر سود می دهد؟

در این مورد عماد مدیرزاده، تحلیلگر در اقتصادنیوز نوشته است:

مجموع ارزش بازار بورس و فرابورس در تاریخ 10 اردیبهشت 99 حدود 4000 هزارمیلیاردتومان (همت) بوده است. با پیش بینی ارزش مجموع دو بازار فوق در سرانجام سال 99، می توانیم میزان متوسط بازدهی بورس از امروز تا سرانجام سال را تخمین بزنیم.

قاعدتا پیش بینی ارزش بازار سرمایه در آینده بسیار سخت است. برای اینکار، با توجه به حجم عرضه های برنامه ریزی شده و ارزش امروز بازار، می خواهیم برآورد کنیم که برای حفظ ارزش بورس در سطح فعلی، بازار سرمایه به چه میزان نقدینگی احتیاج دارد.

بر اساس تصمیمات اخیر، تا سرانجام سال حدود 300 همت سهام عدالت در بورس قابل معامله خواهد شد. اگر فرض کنیم با توجه به افزایش شدید قیمت سهام عدالت، نیمی از صاحبان آن اقدام به عرضه سهام خود در بازار نمایند، 150 همت نقدینگی برای جذب آن احتیاج است. دولت نیز میخواهد 50 همت از سهام به جامانده خود در شرکتهای بورسی را در قالب صندوقهای قابل معامله در بورس عرضه کند. پس 50 همت نقدینگی هم از این محل وارد بازار خواهد شد. از طرف دیگر، اگر فرض کنیم نسبت سهم شناور بازار فقط حدود 10 درصد باشد، برای حفظ ارزش امروز بازار نیز ده درصد 4000 همت (ارزش کل بازار) یعنی 400 همت نقدینکی احتیاج خواهد بود. مجموع ارقام فوق حدود 600 همت برآورد می گردد.

نتیجه: یعنی برای حفظ ارزش بازار در سرانجام سال 99 در سطح فعلی، بازار سرمایه به حدود 600 همت نقدینگی احتیاج خواهد داشت.

حال فرض می کنیم حجم نقدینگی در سرانجام سال 99، حدود 3000 همت باشد.

در حال حاضر نسبت سپرده های جاری به کل نقدینگی حدود 16 درصد است. اگر فرض کنیم با توجه به کاهش نرخ سود بانکی این نسبت در سال 99 به 20 درصد افزایش یابد، یعنی در سرانجام سال 99 مجموع سپرده های جاری حدود 600 همت خواهد بود. لذا برای حفظ ارزش بازار در سطح فعلی تا سرانجام سال، بازار بورس به اندازه مجموع سپرده های جاری کل کشور به نقدینکی احتیاج خواهد داشت!!

بدیهی است با فرض صحت مفروضات فوق، اختصاص چنین حجم نقدینگی به بازار سرمایه بسیار نامحتمل است.

لذا برای حفظ ارزش امروز بازار تا سرانجام سال 99، یا باید نقدینگی سرانجام سال بسیار فراتر از 3000 همت باشد (افزایش شدید نقدینگی و در نتیجه تورم بالا) یا نسبت سپرده های جاری به کل نقدینگی بسیار فراتر از سطح فعلی قرار گیرد و عمده فعالیتهای مالی تعطیل و عمده نقدینگی جاری صرف خرید و فروش سهام گردد (رکود).

اعداد و ارقام فوق، نشان می دهد این انتظار که ارزش بازار سرمایه در سرانجام سال 99 بالاتر از ارزش امروز آن باشد، انتظار بسیار بعیدی است مگر در دو حالت: ابر تورم یا رکود شدید مالی و البته یا هر دو!!

پی نوشت 1: تحلیل فوق حمل بر عدم توصیه ورود به بازار بورس نگردد. اولا محاسبات در مورد کلیت بازار است و ثانیا هدف اصلی نگارنده، توصیه به عدم سرمایه گذاری منابع ضروری زندگی به امید کسب سودهای کلان است.

پی نوشت 2: آزادسازی سهام عدالت تصمیم بسیار بجا و لازمی بود. عرضه سهام به جامانده دولت به مردم نیز اگر چه می توانست با فروش مستقیم سهام شرکتها در بازار، شکل بسیار بهتری داشته باشد اما در مجموع تصمیم خوبیست.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 7 تیر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5974

به "بورس تا سرانجام سال 99 چقدر سود می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس تا سرانجام سال 99 چقدر سود می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید