تحلیلگران عرب: محمد بن سلمان بزرگترین شکست تاریخ سعودی را رقم زده است

به گزارش جعبه مهر، تحلیلگران عرب استقبال بعضی مقامات سعودی از طرح صلح یمن را نشانه سردرگمی ریاض دانستند و اعلام کردند، عربستان سعودی در طول تاریخ خود شکستی مانند شکست در پرونده یمن متحمل نشده بود.

تحلیلگران عرب: محمد بن سلمان بزرگترین شکست تاریخ سعودی را رقم زده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پس از آنکه در بیست و نهم شهریورماه مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن طرح صلحی مشروط به ائتلاف متجاوز پیشنهاد کرد، محمد بن سلمان ولی عهد سعودی و خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع این کشور از طرح مذکور استقبال کردند.

روزنامه عربی 21 در گزارشی در این باره نوشت؛ استقبال سعودی از طرح آتش بس انصارالله در یمن نشان دهنده سردرگمی ریاض است و کودتایی بر اهداف اعلام شده ائتلاف متجاوز به یمن در سال 2015 به شمار می رود.

این روزنامه به نقل از خالد عقلان تحلیلگر یمنی نوشت: استقبال سعودی از گفت وگو و طرح حوثی ها محصول نهایی سردرگمی صاحبان تصمیم در سعودی است که از تناقضات عجیب در رنجند، نظام سعودی چیزی می گوید اما در عمل کاملا خلاف آن را انجام می هد.

عقلان اضافه نمود، سعودی از زمان تأسیس اینچنین شکستی را متحمل نشده بود جز اکنون و در دوره محمد بن سلمان که اخیرا از زبان برادرش (خالد) به شکست در برابر انصارالله اذعان کرد آن هم پس از پنج سال جنگ که یمن را ویران نموده، خشک و تر را با هم سوزانده و بزرگترین بحران انسانی را به راه انداخته است.

وی تأکید کرد، مواضع سعودی متناقض با مواضعی است که پنج سال پیش به خاطر آن جنگ علیه یمن به راه انداخت، در آن موقع می گفتند خواهان بازگشت دولت قانونی و انتها کودتای حوثی ها هستند اما امروز عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور دولت مستعفی را در حبس خانگی قرار داده اند و کودتای حوثی ها را به رسمیت شناخته اند.

نبیل البکیری دیگر تحلیلگر عرب هم گفت: استقبال سعودی از طرح حوثی ها نتیجه دستپاچگی آشکار آنها و فقدان ابتکار عمل سعودی ها در تمام پرونده های منطقه نه تنها یمن است.

وی اضافه نمود، این دستپاچگی نتیجه نبود دیدگاه راهبردی و وجود خلأ در تصمیم های سیاسی سعودی است.

البکیری تأکید کرد، جنگ در یمن به بن بست رسیده و استقبال از طرح انصارالله نشانه آن است که ریاض وجود انصارالله در یمن به عنوان قدرت فعلی را پذیرفته است.

ص

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3356

به "تحلیلگران عرب: محمد بن سلمان بزرگترین شکست تاریخ سعودی را رقم زده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیلگران عرب: محمد بن سلمان بزرگترین شکست تاریخ سعودی را رقم زده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید