ترامپ فرایند انتقال قدرت به بایدن را آغاز کرد

به گزارش جعبه مهر، عصر دوشنبه، 23 نوامبر، نخست شبکه خبری سی ان ان آمریکا گزارش کرد به نامه ای دست یافته که نشان می دهد اداره کل خدمات، جی اس ای، به تیم انتقالی جو بایدن خبر داده است که آماده آغاز رسمی فرایند انتقال قدرت به دولت جدید است.

ترامپ فرایند انتقال قدرت به بایدن را آغاز کرد

به گزارش بی بی سی، ترامپ در توییتر نوشته نخواسته بیش از این امیلی مورفی، رئیس اداره کل خدمات، جی اس ای، تحت فشار قرار گیرد و به او پیشنهاد کرده که مقدمات مرسوم و لازم را شروع کند.

این نخستین گام در دولت آمریکا برای شروع فرایند انتقال قدرت است که طی دو هفته گذشته جنجال آمیز شده بود چرا که دولت ترامپ با وجود گذشت دو هفته از معین شدن پیروزی جو بایدن در رای گیری سوم نوامبر، از ارسال چنین نامه ای از سوی اداره کل خدمات خودداری کرده بود. این اختلاف به آنجا رسیده بود که روز دوشنبه، 23 نوامبر، مجلس کنندگان کنگره امریکا در هشداری به رئیس این اداره، از او خواستند از فوت وقت اجتناب کرده و برای ارایه دلایل خود فورا برابر کنندگان کنگره حاضر شود.

رسانه های آمریکا که دقایقی بعد از سی ان ان صحت این نامه را گزارش کردند از آن به عنوان نخستین نشانه رسمی قبول شکست از سوی ترامپ یاد کردند. هر چند برخلاف رسم معمول در آمریکا، دونالد ترامپ تا به امروز به جوبایدن تبریک نگفته و شکست خود در انتخابات را علنا بر زبان نیاورده است.

نامه جی اس ای به تیم انتقالی جو بایدن اجازه خواهد داد که علاوه بر دسترسی به بودجه های دولتی موجود برای تشکیل دولت جدید، با مراجعه و گفتگو با همتایان خود در نهاد های دولتی، خود را آماده تحویل دریافت دولت کنند.

ستاد انتقالی جو بایدن هم در واکنش به صدور این نامه ضمن تایید وصول آن گفته این گامی مهم برای شروع تلاش دولت بایدن برای مهار کرونا و دیگر چالش هایی است که جامعه آمریکا با آن دست به گریبان است.

امیلی مورفی، رئیس این اداره که از منصوبان ترامپ است روز دوشنبه گفت که در دو هفته گذشته برای صادر نکردن این نامه تحت فشار از سوی کاخ سفید و یا هیچ مقام و نهاد دیگری نبوده و تنها منتظر نهایی شدن معیار های لازم برای صدور آن بوده است.

مجلس کنندگان آمریکا که اکثریت آن با دموکرات هاست خانم مورفی را برای ادای توضیحات در این باره احضار کرده است.

این نامه و سخنان ترامپ، روز دوشنبه، 23 نوامبر، در حالی منتشر شده که تلاش های ترامپ برای برگرداندن نتایج شمارش آرا در چند ایالت کلیدی، همچنان با بن بست روبرو می شود.

عصر دوشنبه، کمیسیون قانونی انتخابات در میشیگان، نتیجه رای گیری سوم نوامبر در این ایالت را تایید کرد.

تایید نتیجه انتخابات در میشیگان به جنجالی بزرگ بدل شده بود و حتی ترامپ هفته گذشته با دعوت از کنندگان مجالس ایالتی میشیگان، شخصا تلاش کرده بود که جمهوری خواهان میشیگان را ترغیب به نادیده دریافت نتایج شمارش آرا کند و خود را برنده انتخابات در این ایالت بداند.

اختلاف آرای او در میشیگان با جو بایدن بیش از 150 هزار رای است.

در همین حال، یکی دیگر از شکایت های ستاد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا هم روز دوشنبه از سوی قاضی دادگاه عالی پنسیلوانیا رد شد.

در همین حال، فشار ها از سوی چهره های جمهوری خواه برای پذیرش شکست از سوی دونالد ترامپ طی چند روز گذشته و همزمان با تایید نتایج انتخابات در دست کم 15 ایالت این کشور، افزایش یافته بود.

کریس کریستی، یکی از چهره های عمده حامی دونالد ترامپ، از او خواسته است که تلاش هایش برای رد کردن شکستش در مقابل جو بایدن را متوقف کند و نتیجه را بپذیرد.

کریستی فرماندار سابق نیوجرسی بوده و در این چهار سال حامی دونالد ترامپ بوده است. او از جمله یکی از کسانی بود که برای آمادگی ترامپ در مناظره با آقای بایدن، با او تمرین می کرد.

او در گفتگو با برنامه هفتگی شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا گفته است که رفتار گروه وکلای دونالد ترامپ، مایه شرم کشور است.

در همین حال، ظهر دوشنبه دفتر جو بایدن چند عضو کابینه او را معرفی کرد.

بنابر این اطلاعیه، آنتونی بلینکن، به عنوان وزیر خارجه جدید و جک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن خواهد شد. هر دو نفر از مقام های ارشد وزارت خارجه جان کری در دوره باراک اوباما هستند که در گفتگو های منجر به توافق هسته ای با ایران هم نقش داشتند.

جو بایدن که با برآورد کسب 306 رای الکتورال در برابر 232 رای کسب شده از سوی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا در حال آماده کردن تیم خود است روز دوشنبه، 23 نوامبر، در بیانیه ای که همزمان با انتشار اعضای انتخاب شده برای کابینه منتشر کرد گفت: من به تیمی نیاز دارم که از همان روز اول به من کمک کنند تا دوباره جایگاه آمریکا در صحنه جهانی را تثبیت کنم و بتوانند جهان را برای مقابله با بزرگترین چالش های روبرو متحد کنند. تیمی که بتواندافزایش امنیت، بهروزی و پاسداشت ارزش های ما را فراهم کند.

الخاندرو مایورکاس به عنوان وزیر امنیت داخلی معرفی شده است. وبسایت رئیس جمهوری منتخب در توضیح سابقه آقای کایورکاس نوشته: در صورت کسب رای اعتماد از سنا، اون نخستین لاتین تبار و مهاجری خواهد بود که به عنوان وزیر امنیت داخلی آمریکا برگزیده می شود.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آینده آمریکا در سازمان ملل متحد خواهد بود. خانم گرینفیلد که یک آفریقایی تبار است، از دیپلمات های حرفه ای وزارت خارجه و سفیر سابق این کشور در بسکمک از کشور های آفریقایی، چون کنیا و گامبیا بوده و همچنین در سفارت آمریکا در پاکستان و سوئیس هم مستقر بوده است.

یکی دیگر از اعضای کابینه که جو بایدن روز دوشنبه آن را معرفی کرده است آوریل هینس است که در صورت تایید نخستین زن تاریخ آمریکا خواهد بود که به مقام مدیریت سازمان اطلاعات ملی خواهد شد.

او در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما که جو بایدن هم به عنوان معاونش در کاخ سفید حضور داشت، مشاور ارشد اطلاعاتی آقای اوباما بود و نخستین زنی است که به عنوان معاونت سازمان سیا رسیده بود.

از میان 6 عضو کابینه دولت جدید آمریکا تا به امروز 2 زن به سمت های کلیدی سفیر سازمان ملل متحد و مدیر سازمان اطلاعات ملی انتخاب شده اند. یک آفریقایی تبار در میان آنهاست و یک مهاجر متولد کوبا هم وزیر آینده وزارت امنیت داخلی معرفی شده است.

آقای بایدن در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که در صورت ورود به کاخ سفید متنوع ترین کابینه تاریخ آمریکا را معرفی خواهد کرد.

علاوه بر کابینه، از میان 16 مقام ارشد نهاد ریاست جمهوری که تا به امروز رسما معرفی شده اند هم زنان با 10 عضو در برابر 6 مرد، اکثریت دارند.

جنت یلین، نخستین زن وزیر دارایی آمریکا می شود

بنابر گزارش رسانه های آمریکایی، جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، بنا دارد جنت یلین، رئیس سابق بانک مرکزی را به عنوان وزیر دارایی کابینه خود معرفی کند.

در صورت تایید صلاحیت خانم یلین در مجلس سنا، او نخستین زن در تاریخ آمریکا خواهد بود که وزیر دارایی و خزانه داری آمریکا خواهد شد.

خانم یلین که 74 سال دارد اقتصادان برجسته ای است که در دوره ریاست جمهوری اوباما-بایدن رئیس بانک مرکزی آمریکا شد و پیش از آن هم در دهه 90 مشاور اقتصادی بیل کلینتون بود.

از خانم یلین به عنوان یک چهره کلیدی در پایان دادن به رکود اقتصادی سال 2007 یاد می شود.

او همچنین رئیس خزانه داری آمریکا بوده و آن طور که گزارش شده تمرکزش بر بررسی چگونگی تاثیر سیاست های بانکی بر زندگی کارگران و همچنین مصائب اقتصادی ناشی از افزایش فاصله طبقاتی است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8354

به "ترامپ فرایند انتقال قدرت به بایدن را آغاز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ فرایند انتقال قدرت به بایدن را آغاز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید