تشخیص و درمان سرطان ریه

به گزارش جعبه مهر، امروزه به علت شرایط نامناسب زندگی افراد مانند استفاده از غذاهای نامناسب، الودگی هوا، عادت های بد زندگی مثل کم خوابی و پرخوری و مسائل زیادی برای افراد پیش آمده است. امروز ما شاهد این موضوع هستیم که افراد بسیار زیادی هرروز به علت بیماری های گوناگون و پزشک ها مراجعه می نمایند و خواهان درمان بیماری هستند. ما در ادامه به آنالیز بیماری سرطان ریه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

تشخیص و درمان سرطان ریه
سرطان ریه چیست؟

امروز سرطان ریه به دلایل گوناگون و بسیاری در میان بسیاری از افراد شیوع پیدا کرده است. این بیماری حاصل رشد و بیشتر شدن بیش از حد سلول های ریه می باشد. به طور کل بدن ما وظیفه دفع سلول های مرده را دارد و هر سلولی پس از این که مدت زمان خاصی را زندگی کرد می میرد و سلول های نو جایگزین او می گردد. اما در هنگامی که به دلایل مختلفی مانند عدم تعادل در سیستم مرگ و میر و رشد سلول ها ممکن است بعضی از سلول ها نمیرند و تجمع بیش از حد سلول ها باعث ایجاد تومور در ناحیه ریه و در نتیجه سرطان ریه می گردد که می تواند مسائل زیادی را برای افراد به وجود بیاورد. اما علت اصلی سرطان ریه بیش از حد شدن مقدار سلول های مرده در یک بخش از سرطان ریه است که باعث ایجاد بافت های سفت تر نسبت به سایر نقاط ریه و در نهایت ایجاد تومور و سرطان ریه می گردد. این بیماری علائم و درمان های خاصی دارد که ما در ادامه سعی نمودیم که به آنالیز این علائم و درمان ها برای شما بپردازیم تا خدایی نکرده اگر دچار این بیماری هستید آن را سریع تر تشخیص دهید و به پزشک مراجعه نمایید تا درمان خود را آغاز نمایید و به زندگی سالم خودتان باز گشت. جالب است بدانید که پیش از هزار نهصد و سی سرطان ریه اصلاً معمول نبود و یک نفر از هزار نفر به این بیماری دچار می شد. اما پس از دهه هزار نهصد و سی و فراوری انواع مختلف دخانیات و مصرف بی رویه دخانیات باعث شد که سرطان ریه به یکی از شایع ترین بیماری های آن دوره تبدیل گردد.

همه چیز در رابطه با این سرطان

امروزه سرطان ریه یکی از کشنده ترین سرطان ها در میان زنان و مردان در دنیا می باشد که هرساله جان بسیاری از افراد را می گیرد. متاسفانه سرطان ریه پس از ابتلاء به سرعت توسعه پیدا می نماید و به سایر نقاط بدن مراجعه می نمایند. در نتیجه این سرطان یکی از خطرناک ترین سرطان ها می باشد که نقاط مختلفی مانند مغز استخوان، غدد فوق کلیه، و کبد را درگیر می نماید و باعث آسیب رسیدن به این نواحی نیز می گردد. توجه نمک افرادی که سیگاری هستند و دخانیات استعمال می نمایند بسیار در معرض ابتلا به این سرطان می باشد. بعلاوه افرادی که به صورت منفعل سیگار می کشند یعنی در کنار افرادی که سیگاری هستند زندگی می نمایند، نیز خطر ابتلا به این بیماری را تا درصد بسیار بالایی دارند. اما توجه نمایید که ترک سیگار می تواند در عدم ابتلا شما به این بیماری کاملاً مؤثر باشد و خطر ابتلای شما را به این بیماری تا حد بسیار زیادی پایین می آورد. یکی از نکاتی که بسیار دردناک می باشد این است که تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه بیماری می تواند فرایند درمانی بیمار را سریع تر و راحت تر کند اما متاسفانه این بیماری در مراحل اولیه نمی تواند به راحتی تشخیص داده گردد و معمولاً با انواع مختلف بیماری های دیگر مانند عفونت های تنفسی اشتباه گرفته می گردد و گاهی فرد حتی هیچ گونه علائمی ندارد به همین علت این بیماری یک بیماری خاموش و خطرناک می باشد. در بیمارانی که به سرطان ریه مبتلا هستند و فقط ریه آن ها درگیر شده است احتمال زنده ماندن بیمار برای پنج سال پنجاه و چهار درصد می باشد. اما در افرادی که این بیماری به نواحی دیگر بدن آن ها نیز اما انتقال پیدا کرده باشد شانس بقای پنج سال او حدود چهار درصد می باشد. اما علائم این بیماری می توانند شامل تنگی نفس، درد در ناحیه قفسه سینه، سرفه خونی، و درد در سایر نواحی بدنشان گردد. شما می توانید در صورت داشتن این علائم بیماری خود را تشخیص دهید .

تعیین مراحل مختلف سرطان

پیشتر ما در رابطه با علت ابتلای افراد به این بیماری، و بعلاوه نحوه شیوع این بیماری، و علائم این بیماری برای شما صحبت کردیم، حال جالب است که بدانید که این بیماری انواع مختلفی دارد که هر کدام از این انواع با توجه به وخامت آن ها می توانند درصد مرگ و میر را بالاتر ببرد. اما حال ما می خواهیم به تعیین مراحل ابتلا به سرطان ریه بپردازیم تا شما را با مراحل مختلف این بیماری آشنا سازیم. برای تعیین هرکدام از مراحل سرطان ریه از آزمایش ها و روش های گوناگونی مانند آزمایش خون، ام ار ای، سی تی اسکن، و پی ای تی استفاده می گردد که با توجه به آن ها مراحل زیر برای شما در نظر گرفته می گردد.

مرحله نهفته و پنهان

این مرحله مرحله ای است که وجود فیزیکی تومور و سرطان ریه در اسکن ها و تصویربرداری های گوناگون تعیین نمی گردد اما سلول های سرطانی شما در خلط وجود دارد. و ممکن است که به نواحی دیگر بدن شما و ارگان های مختلف بدن شما نیز نفوذ کرده باشند و به سایر نقاط بدن شما نیز رسیده باشد.

مرحله صفر

در این مرحله سلول های سرطانی و غیرطبیعی بدن شما تنها در لایه های بالایی دستگاه هوایی شما و سلول های پوششی راه های هوایی شما قرار گرفته است و سایر نقاط شما نرسیده.

مرحله یک

در این مرحله تومور سرطانی شکل گرفته است و قطر آن کمتر از پنج سانتی متر می باشد و سایر قسمت های بدن شما را درگیر خود نکرده است.

مرحله دو

در این مرحله مقدار تومور همچنان کوچک تر از پنج سانتی متر می باشد اما این تومور به سایر نقاط بدن شما مانند گره های لنفاوی شما توسعه یافته است و یا در شرایطی می توانیم در نظر بگیریم که مقدار تومور شما کمتر از هفت سانتی متر است و تنها به بافت های مجاور خود نفوذ کرده است و به گره های لنفاوی شما نرسیده است.

مرحله سه

طی این مرحله سلول های سرطانی به سایر قسمت های ریه شما نفوذ کرده است و به بافت های مجاور ریه شما و بعلاوه گره های لنفاوی شما نیز توسعه پیدا کرده است.

مرحله چهار

در این مرحله سرطان علاوه بر درگیر کردن ریه سایر نقاط بدن شما مانند مغز استخوان و کبد شما را نیز درگیر خود کرده است آن ها را تحت تاثیر خود قرار داده است.

علائم سرطان ریه

توجه نمایید که درست مانند هر بیماری دیگری نیز تشخیص سرطان ریه با توجه به توسعه سرطان و وخامت علائم شما بستگی دارد اما پیش تر نیز که گفتیم که تشخیص علائم هشدار دهنده و اولیه سرطان ریه کار راحتی نمی باشد و تنها در صورتی علائم شدیدتر در بیمار نشان داده می گردد که بیمار بیماری به شرایط حاد رسیده باشد.

عدم وجود هیچ گونه علامتی

توجه نمایید که سرطان ریه در حدود بیست و پنج درصد موارد هیچ گونه علائمی ندارد و تنها طی عکس های مختلف رادیوگرافی و یا سی تی اسکن و آن هم ممکن است به طور تصادفی و در هنگامی که بیمار برای آنالیز سایر بیماری های خود به سی تی اسکن مراجعه کرده است تشخیص داده گردد. در این مرحله معمولاً بیمار هیچ گونه علائمی ندارد و قطر تومور به مقدار یک سکه می باشد.

علائم مربوط به سرطان

رشد سلول های سرطانی ممکن است که باعث ایجاد اختلال در دستگاه تنفسی فرد گردد و باعث گردد که فرد سخت تر نفس بکشد اما با پیشرفت در این بیماری ممکن است فرد دچار سرفه های مداوم شدید، سرفه های خونی، تنگی نفس، خس خس شدید در ناحیه سینه، درد در قفسه سینه، و بعلاوه خلط خونی گردد. بعلاوه تومور ها اگر در ناحیه بالای سرطان ریه قرار داشته باشد می توانند بر سلول ها و رگ های اعصاب او نیز تاثیر بگذارند و باعث افتادگی یک طرف پلک، باعث کوچک تر شدن مردمک، و باعث بیشتر شدن تعریق در افراد شوند. بعلاوه درد های موجود در شانه نیز می تواند یکی دیگر از علائم ابتلا به این بیماری باشد. اختلال در تار های صوتی نیز یکی دیگر از علائم این بیماری می باشد. وجود این تومور ها می تواند روی رگ های گردنی و بزرگی که او را از ناحیه های سر قلب و بازو منتقل می نماید فشار وارد کند و باعث تورم صورت، گردن، و قفسه سینه و بازوهای فرد گردد.

علائم مربوط به پیشرفت این بیماری در نواحی دیگر بدن

اگر سرطان ریه بر نواحی دیگر بدن شما نیز توسعه پیدا کند باعث درد های استخوانی شما در ناحیه لگن دنده ها و یا پشت شما می گردد . بعلاوه توسعه این بیماری در نواحی دیگر بدن شما ممکن است باعث بروز علائم عصبی مختلف و متنوعی مانند سردرد، سرگیجه، تاری دید، تشنج، و یا علائم مختلف مربوط به سکته مغزی مانند از دست دادن حس قسمت هایی از بدن گردد. اما توجه نمایید که امر توسعه این بیماری علاوه بر ریه معمولاً در مراحل اول در گردن و ترقوه شما توسعه پیدا می نماید بعلاوه توسعه این بیماری به ناحیه کبد شما ممکن است باعث زردتر شدن پوست و چشم شما گردد.

مدیریت و درمان سرطان

درمان سرطان ریه تنها به وسیله یک پزشک انجام می گیرد و باید به وسیله تیم های پزشکی شامل انکولوژیست، جراح قفسه سینه، پاتولوژیست ، جراح عمومی، متخصص ریه، و متخصص رادیولوژیست باید دست به دست هم بدهند تا به درمان این بیماری بپردازند. درمان سرطان ریه می تواند ترکیبی از جراحی، شیمی درمانی هدفمند، شیمی درمانی، پرتودرمانی، و ایمونوتراپی باشد. که انتخاب هر کدام از این روش ها با توجه به مقدار پیشرفته تر شدن سرطان شما و خواسته شما بستگی دارد. ما درد ادامه بیشتر در رابطه با هر کدام از این روش ها برای شما شرح خواهیم داد. جراحی

جراحی

مرحله اول و گزینه اول درمان سرطان ریه می باشد. شما با این کار بافت های سرطانی ریه را از بین می برید و بافت های دیگری را نیز که سرطان به آن ها توسعه پیدا کرده است را از بدن جدا می کنید . در این روش یک بخش بزرگی از ریه شما برداشته می گردد. توجه نمایید که در موارد خاص و شدیدی ممکن است کل ریه شما برداشته گردد و شما بدون ریه زندگی کنید. اما انجام این عمل به شرایط عمومی بیمار بستگی دارد.

شیمی درمانی

در این روش با استفاده از داروهای مختلف و گوناگونی بافت سلول های سرطانی شما خشک می شوند و ریشه کن می شوند. همان طور که پیش تر گفتیم سرطان در هنگامی پیش می آید که سلول های سرطانی در حال تکثیر باشند و شیمی درمانی با هدف قرار دادن این سلول ها باعث می گردد که سلول ها از پیشرفت باز ایستند و نابود شوند. هنگامی که بیماری در سراسر بدن شما پخش شده است استفاده از روش شیمی درمانی می تواند مناسب باشد. بعلاوه توجه نمایید که این بیماری می تواند عوارض جانبی مانند تهوع شدید و کاهش وزن را در پی داشته باشد.

رادیوتراپی

این روش یکی دیگر از روش های درمان سرطان ریه می باشد که در آن برای از بین بردن سلول های سرطانی از پرتوهای پر انرژی استفاده می گردد. پس از این که پزشک اقدام به استفاده از این روش نماید با استفاده از عکس ها مقدار تومور را تعیین می نماید و بعد با استفاده از پرتودرمانی اقدام به درمان این بیماری می نماید.

درمان هدفمند

در این روش با استفاده از دارو های گوناگون سلول های سرطانی خاص شما مورد هدف قرار داده می گردد و از تقسیم شدن و بیشتر شدن سلول های سرطانی شما جلوگیری می نمایند.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با سرطان ریه قوی تر می نماید. سیستم ایمنی بدن شما ممکن است در حالت عادی به سلول های سرطانی شما حمله نکند زیرا این سلول ها پروتئین فراوری می نمایند که سیستم ایمنی بدن شما را نابود می نماید. اما ایمونوتراپی با دخالت در این فرایند باعث درمان بیماری شما می گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10956

به "تشخیص و درمان سرطان ریه" امتیاز دهید

1 کاربر به "تشخیص و درمان سرطان ریه" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص و درمان سرطان ریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید