تشریح آخرین شرایط واگذاری مهد های کودک به آموزش و پرورش، لزوم تدوین الگوی واحد در مهدکودک ها

به گزارش جعبه مهر، معاون آموزش ابتدایی در مورد واگذاری مهد های کودک به وزارت آموزش و پرورش و بسته تحولی خوانا توضیحاتی ارائه داد.

تشریح آخرین شرایط واگذاری مهد های کودک به آموزش و پرورش، لزوم تدوین الگوی واحد در مهدکودک ها

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، نشست خبری رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی با موضوع واگذاری مهد کودک ها به وزارت آموزش و پرورش و بسته تحولی خوانا صبح امروز به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار گردید.

حکیم زاده در ابتدای این نشست گفت: در مورد بسته تحولی خوانا با توجه به چالش اساسی در دوره ابتدایی که ضعف در خواندن و درک مطالب بود و علیرغم کوشش های زیادی که شده و نمرات رو به رشد در آزمون پرلز باز هم از میانگین عقب هستیم. در واقع دانش آموزان در مهارت خواندن، درک مطلب و مهارت های زبانی، ضعف های اساسی دارند و باید تدبیری اندیشیده گردد. بر همین اساس بسته تحولی خوانا چهار مهارت را در 8 درصد از مدارس سراسر کشور اجرا کردیم که ان شالله بعد از کرونا بتوانیم آن را تعمیم دهیم.

معاون آموزش ابتدایی گفت: طرح خوانا در پنج درصد مدارس استان های سراسر کشور به صورت آزمایشی به اجرا در آمد و هدف ما ایجاد مهارت های اساسی زبانی است. سالهاست آموزش روخوانی و رونویسی انجام می گردد که با مهارت خواندن و نوشتن متفاوت است و اثرات آن در سنین بالا هم مشاهده می گردد و بعضاً بعضی در سنین بزرگسالی قادر به نوشتن یک نامه نیستند.

وی ادامه داد: بسیاری از بچه های ما در درک مطلب و تجزیه تحلیل خواندن مشکل دارند. مهارت گوش دادن هم بستر تبادل نظر بین افراد اجتماع هست و با توجه به اینکه در گذشته ما تمرکزمان بر برترین ها بوده تا ابراز وجود نمایند در این بسته تحولی هدف جرئت ورزی به همه بچه هاست و در کنار دو مهارت خواندن و نوشتن تاکید بر مهارت گوش دادن و صحبت کردن داریم. ادب، مسئولیت پذیری و جرئت ورزی نیز سه مهارتی است که در کنار این مهارت ها آموزش داده می گردد. خصوصاً تمرکز می کنم به جزئت ورزی که بچه های ما را از آسیب های زیادی دور می نماید.

وی درباره واگذاری تعلیم و تربیت بچه ها زیر 6 سال به آموزش و پرورش اعلام کرد: ما دو دوره زیر 4 سال و 4 تا 6 سال داریم که به صورت رسمی در پرورش بچه ها زیر 4 سال بهزیستی متولی گری داشته است و در ادامه یک تشتت و چندگانگی در نظارت و مدیریت بچه ها زیر 6 سال وجود داشت. تناقض الگوی تربیتی در مهد های کودک احصا شد و فقدان متولی ملی نیز مشکل دیگری بود که احصا شد. در نتیجه آموزش ها سلیقه ای بود. در واقع یک چالش این بود که دستگاه های دیگر هم ورود نموده بودند و یک چندگانگی مدیریتی وجود داشت. مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز پژوهش های مجلس درباره چالش های این موضوع مطالعاتی را انجام داده بودند که تداخل وظایف، آموزش سلیقه ای، ناهماهنگی در روش های آموزش زبان فارسی و مسائل فرهنگی و اجتماعی و تعارض میان آموزش های ارائه شده قبل از دبستان و دبستان از این جمله هستند.

معاون آموزش ابتدایی اعلام کرد: در بین بچه های که تحت نظر بهزیستی هستند 80 درصدشان بین 4 تا 6 سال هستند (500 هزار کودک) و 20 درصد زیر 4 سال هستند که با مصوبه اخیر به صورت یکپارچه به آموزش و پرورش محول می شوند. ما جلسات متعددی برگزار کردیم. رویکرد جهان در تربیت بچه ها زیر 6 سال دارد تغییر از نگهداری به توجه به همه ابعاد تربیتی است. با توجه به اصول علم تربیت که تربیت امر پیوسته است با ساز و کار یکپارچه ای راهنمایی را به عهده داشته باشیم و الگوی تعیینی تهیه گردد برای بچه ها زیر 6 سال.

وی درباره جزئیات این واگذاری نیز گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی این مطرح شد و قرار شد در جلسات کارشناسی بحث گردد. بعد از نهایی شدن جزئیات این موضوع اعلام می گردد. با توجه به اهمیت این دوره زیر 6 سال دارد که تاکید می گردد رشد اصلی مغز در این سنین رخ می دهد و ابعادش مهم است. امروز در جهان هم به این توجه دارند که بچه ها را به همراه خانواده ها در این سنین در نظر بگیرند. ما می گوییم محور های اصلی تربیت برای بچه ها زیر 6 سال اول خانواده است و بعد مراکز تعلیم و تربیت هستند و بعد جامعه و سایر نهاد ها که درگیر امر بچه ها هستند. تعلیم و تربیت بچه ها مختص برنامه ها در مهد های کودک نیست پس باید خانواده ها توانا شوند.

وی ادامه داد: با توجه به ابعاد موضوع بحث فقط درگیری ما با بیش از یک میلیون کودک نیست برای همین ما واحد مستقلی احتیاج داریم که به تربیت بچه ها 0 تا 6 سال بپردازد و هم نظارت و هم تعیین اهداف و… داشته باشد و همه بخش های مرتبط با این موضوع در آموزش و پرورش با آن همکاری نمایند. این واحد مستقل سازمانی که وابسته به آموزش و پرورش است و باید یک هیات امنایی داشته باشد. اما باید اجازه بدهیم ابعاد این موضوع روشن گردد تا بتوانیم بیشتر درباره اش صحبت کنیم.

معاون آموزش ابتدایی تاکید نمود: کلیات موضوع به تصویب رسید و قرار شد در جلسات کارشناسی جزئیات واگذاری تعیین گردد، قطعاً بعد از نهایی شدن جزئیات اعلام خواهد شد. کمیته های کارشناسی شکل گرفته که در حال کار بر روی این موضوع هستند.

حکیم زاده گفت: من به همه کسانی که مدیریت مهد های کودک را دارند یا کسانی که در این مراکز کار می نمایند اعلام می کنم که به هیچ وجهه قرار نیست مانعی برای فعالیت آن ها باشیم. بیشتر این بچه ها در سن 4 تا 6 سال هستند که بر اساس مصوبه سال 95 باید زیر نظر آموزش و پرورش بودند و تعداد کمی کودک زیر 4 سال هستند که وقتی از نظر اجرایی ضوابطش تعیین شد ما هم جزئیات بیشتری را درباره شهریه و دیگر موارد بیان می کنیم.

وی درباره اجباری شدن دوره پیش دبستانی گفت: در این باره درخواستی را مطرح کردیم و وزیر آموزش و پرورش به شورای عالی آموزش و پرورش ارجاع داده است. نرخ پوشش پیش دبستانی در کشور های مختلف نشان می دهد بیشتر کشور ها در پوشش پیش دبستانی نرخ بالای 95 درصد دارند. به خصوص در مناطق محروم و دوزبانه بسیار مهم است و امیدواریم بتوانیم کار را جلو ببریم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره ساعات فعالیت مهد های کودک و نگرانی بعضی خانواده ها مبنی بر تغییر ساعات فعالیت مهد ها پس از واگذاری مسئولیت به آموزش و پرورش گفت: به این موضوع توجه داریم که یک کارکرد مهم مهدکودک یاری به مادران شاغل است. وظیفه ما حمایت از این موضوع و ایجاد آرامش برای مادران است. قطعاً در برنامه ها تغییری حاصل نمی گردد، چون دنبال تصدی گری نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که بحث تعلیم و تربیت را پیوسته ببینیم و اهداف تعلیم و تربیت را با اهداف سند تحول بنیادین همسو کنیم. تاکید ما این است که خانواده ها را در سنین زیر 4 سال توانمند کنیم تا از فضای بهتری برای تعلیم و تربیت برخوردار شوند. تغییری که آرامش خانواده ها را به هم بزند اتفاق نخواهد افتاد.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8631

به "تشریح آخرین شرایط واگذاری مهد های کودک به آموزش و پرورش، لزوم تدوین الگوی واحد در مهدکودک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح آخرین شرایط واگذاری مهد های کودک به آموزش و پرورش، لزوم تدوین الگوی واحد در مهدکودک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید