خبرنگاران کرونا و بلاتکلیفی در جنوب آسیا برای بازگشایی مراکز آموزشی

به گزارش جعبه مهر، دهلی نو-خبرنگاران- دولت های کشورهای جنوب آسیا تا به امروز برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها اقدامی نکرده و تصمیم گیری در این خصوص را به تعویق انداخته و اعلام کردند که تا کنترل نسبتا کامل شرایط همه گیری کرونا فعالیت مراکز آموزشی را از سر نمی گیرند.

خبرنگاران کرونا و بلاتکلیفی در جنوب آسیا برای بازگشایی مراکز آموزشی

به گزارش خبرنگاران، گسترش بیماری کرونا در این کشورهای حوزه جنوب آسیا که عمدتا در مقایسه وسعت سرزمینی به میزان جمعیت، از جمعیت زیادی هم برخوردارند و در عین حال آمار مبتلایان به کرونای زیادی هم دارند، موجب شد تا تصمیم سازان مدیریت آموزشی این کشورها همچنان در حالت خوف و رجاء به سر می برند از اینکه آیا باید برای جلوگیری از تضعیف شرایط آموزش کشورشان (اعم از ابتدایی و متوسطه و همچنین عالی) درب های مراکز آموزشی را باز کنند و یا به عدم تضعیف شرایط امنیت بهداشتی بیاندیشند و از بازگشایی این مراکز خوددداری ورزند.

اگرچه آنها می توانند با تکیه بر سیستم آموزش از راه دور تا حدی به اهداف آموزشی خود جامع عمل بپوشانند، اما هنوز نمی توانند به دلیل ضعف زیرساخت های مدیریتی و فناوری های موردنیاز در این خصوص تصمیم قاطعی برای بکارگیری این روش های نوین آموزشی اتخاذ کنند.

به همین دلیل تردیدها برا اعلام زمان دقیق بازگشایی مراکز آموزشی در این کشورها همچنان در سطح مسئولان وجود دارد وجود دارد. بطور مثال دولت های مهم ترین کشورهای این حوزه از جمله هند و پاکستان هنوز تصمیم قاطعی برای زمان بازگشایی مراکز آموزشی کشورشان نگرفته اند و هر بار زمان این اقدام را به آینده نزدیک موکول می کنند.

** هند

به گزارش خبرنگاران از نشریه تایمز او ایندیای هند، وزارت کشور این کشور امروز با صدور دستور العملی گفت که بازگشایی مدارس و دانشگاه های دولتی و خصوصی تا سرانجام ماه سپتامبر به تعویق افتاده است.

بر اساس دستور العمل این وزارتخانه که دوشنبه گذشته منتشر شد، مدارس، دانشگاه ها، موسسات آموزشی و مشاوره ای، تا سرانجام ماه سپتامبر، به روی دانش آموزان و دانشجویان بسته خواهند ماند و کلاس های عادی در آن ها برگزار نخواهد شد. با این حال کلاس های مجازی و آموزش آنلاین در این مراکز به انحای مختلف ادامه خواهد داشت.

براسای این گزارش، پس از تاریخ 21 سپتامبر (31 شهریور) دولت های ایالتی این کشور می توانند از 50 درصد کارمندان آموزشی و اداری در مدارس و دانشگاه ها برای آموزش آنلاین و همچنین مشاوره مجازی و امور اداری استفاده کنند.

البته این امر در مکان هایی امکان پذیر است که در شرایط شیوع گسترده ویروس کرونا قرار ندارند. در همه مراکز آموزشی باید فرایند استاندارد بهداشتی که از سوی وزارت بهداشت هند معرفی شده، رعایت شود.

دولت هند همچنین اعلام کرده است که در خارج از مناطق کنترل کرونا، دانش آموزان مقاطع 9 تا 12 به صورت داوطلبانه می توانند برای مشورت با معلمان خود به مدارس رجوع کنند. که البته این امر باید با رضایت کتبی والدین دانش آموزان انجام شود.

وزارت کشور هند در ادامه بیان کرده است که در موسسات آموزش عالی، حضور دانشجویان رشته های فنی و علمی در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد که به حضور در آزمایشگاه ها و کارگاه ها نیازمند هستند، باید با هماهنگی مسوولان دانشگاه انجام شود.

** پاکستان

دولت پاکستان نیز به سبب گسترش کرونا و به تازگی به دلیل کاهش نسبی آمار مبتلایان، تصمیم برای بازگشایی مدارس و دانشگاه های این کشور را تا 7 سپتامبر به تاخیر انداخت.

دولت پاکستان که شمار بیماران کرونایی در این کشور از 296 هزار نفر عبور کرده است، از ادامه فرایند کاهش نسبی نرخ ابتلا به این ویروس خبر دادد، این درحالی است که مقامات پاکستانی ضمن تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی و ادامه محدودیت های هدفمند، تصمیم گرفتند مدارس و دانشگاه های این کشور را از اواسط شهریور ماه امسال بازگشایی کنند.

هجدهم اردیبهشت ماه امسال بود که دولت پاکستان به رغم کاهش محدودیت های کرونایی، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها را برای دوماه دیگر تمدید کرده بود.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگاران، شفقت محمود وزیر آموزش و پرورش پاکستان روزهای اخیر گفت که این وزارتخانه منتظر پیشنهادات ستاد ملی مبارزه و مدیریت کرونا (NCOC) است تا بتواند تکلیف گشایش مدارس و دانشگاه ها را مشخص کند.

وی افزود: تا 17 شهریورماه تکلیف مراکز آموزشی تمام مقاطع تحصیلی از جمله دانشگاه ها پاکستان مشخص می شود در عین حال هیچ تصمیمی بدون رایزنی و مشورت با وزارت بهداشت اتخاذ نخواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش پاکستان گفت: مشتاق به بازگشایی مدارس و دانشگاه های کشور تا 25 شهریورماه (15 سپتامبر) هستیم، در همین زمینه با وزیرای آموزش و پرورش دولت های ایالتی در تماس می باشیم و امیدواریم تا 25 شهریورماه به یک راهکار مشترک برسیم.

دولت پاکستان در عین حال از مراکز آموزشی دولتی و خصوصی از جمله دانشگاه ها خواسته تا 20 درصد در شهریه دانش آموزان و دانشجویان تخفیف دهد و در صورت عدم اجرای این دستورالعمل، با مراکز متخلف به شدت برخورد خواهد شد.

گفته می شود در صورت تصمیم نهایی برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در پاکستان این طرح به صورت مرحله وار از کلاس های بزرگ تا کوچک به اجرا گذاشته می شود.

براساس این طرح پیشنهادی که رسانه های پاکستان آن را گزارش دادند، دانشگاه ها در مرحله اول بازگشایی می شوند و به ترتیب دانشکده، دبیرستان و مدارس ابتدایی باز می شوند.

کمیته امنیت ملی پاکستان روز 23 اسفندماه سال گذشته در واکنش به افزایش خطر شیوع ویروس کرونا در این کشور ضمن اعلام بستن مرزهای زمینی با کشورهای همسایه، تمامی مدارس مقاطع مختلف تحصیلی و دانشگاه ها، جلسات مجلس و رژه های نظامی را تعطیل کرد.

مقامات پاکستانی علل کاهش نسبی سرعت گسترش کرونا را عکس العمل به موقع برای شناسایی مناطق که میزان ابتلا به کرونا در آن بخش ها بیشتر گزارش شده، اعمال قرنطینه و محدودیت های نقطه ای و هدفمند، شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا و افرادی که طی مدت خاصی با بیماران در تماس بودند، اعلام کرده اند.

** بنگلادش

در بنگلادش نیز دولت این کشور حاضر به بازگشایی مراکز آموزشی نشده و اعلام کرده تا زمانی که شرایط شیوع ویروس کرونا بهتر شود، این مراکز تعطیل باقی خواهند ماند.

به گزارش نشریه بنگلادش نیوز 24، دولت این کشور با انتشار دستور العملی از مدیران و کارمندان مدارس، دانشگاه ها و سایر موسسات آموزشی خواسته است تا هر روز نسبت به ضدعفونی کردن کلاس ها و محیط مدارس و دانشگاه ها اقدام کنند.

همچنین با استقرار دروازه های حرارتی در مقابل درب های اصلی مدارس و دانشگاه ها، از مسوولان خواسته شده است تا دمای بدن دانش آموزان و دانشجویان را بررسی کرده و از ورود افراد با دمای بدن بالا جلوگیری شود.

با این حال دانشگاه ها و مدارس بنگلادش مشغول برگزاری کلاس های آنلاین برای دانش آموزان و دانشجویان هستند.

** سریلانکا

در کشور سریلانکا دولت این کشور پس از گذشت چهار ماه در ماه گذشته (اوت) مدارس سریلانکا را به طور کامل بازگشایی کرد.

به گزارش شبکه خبری ایندیا تودی، این تصمیم پس از عدم ثبت مورد جدید از ابتلا به کرونا در سریلانکا از ماه آوریل تا به امروز انجام شده است. دولت سریلانکا در ماه ژوئیه (تیرماه) اقدام به بازگشایی محدود مدارس و دانشگاه ها کرد اما پس از آغاز موج دیگری از ویروس کرونا، این کشور مجبور به تعطیلی دوباره مراکز آموزشی شد.

وزارت آموزش و پرورش سریلانکا گفت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی در اولویت امور در مدارس واقع شده است. مدارسی که کمتر از 200 دانش آموز دارند به صورت معمول فعالیت خواهند کرد.

در این مدارس رعایت حداقل یک متر فاصله ضروری است. مدارسی که بیش از 200 دانش آموز دارند، باید تاریخ های متفاوتی برای پایه های مختلف تحصیلی در نظر بگیرند تا همه کلاس ها به صورت همزمان برگزار نشوند.

در همین حال بوفه های غذا و خوراکی در محوطه مدارس و دانشگاه های سریلانکا اجازه فعالیت ندارند.

** نپال

در کشور نپال، مدارس و دانشگاه ها همچنان تعطیل هستند و دولت این کشور تا به امروز نتواسته است یک سیاست جامع آموزشی برای دانش آموزان معرفی کند.

به گزارش کاتماندو پست، بسیاری از دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی در روستاهای دور افتاده هستند و به اینترنت و یا حتی تلوزیون دسترسی ندارند و نمی توانند از کلاس های آنلاین یا تلوزیونی استفاده کنند.

کارشناسان نپالی نگرانند که بیش از 7 میلیون دانش آموز نپالی در خطر از دست دادن یک سال کامل تحصیلی هستند.

با ادامه شیوع ویروس کرونا در نپال، دولت این کشور قصد دارد به آموزش آنلاین، شرایط رسمی دهد. در این راستا، یک کمیته آموزش مجازی در نپال تشکیل شده تا اعطای مدارک رسمی به دانش آموزان در سرانجام دوره های آنلاین آموزشی را بررسی کند.

namasho.com: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

جعبه مهر: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای جعبه مهر

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7347

به "خبرنگاران کرونا و بلاتکلیفی در جنوب آسیا برای بازگشایی مراکز آموزشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا و بلاتکلیفی در جنوب آسیا برای بازگشایی مراکز آموزشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید