ثبت نواحی صنعتی و تولیدی روستاهای استان تهران

به گزارش جعبه مهر، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از ثبت نواحی صنعتی و تولیدی روستاهای استان تهران اطلاع داد.

ثبت نواحی صنعتی و تولیدی روستاهای استان تهران

نعمت الله ترکی در تبادل نظر با خبرنگاران، در تشریح فرایند توسعه روستایی در سطح استان تهران گفت: در ابتدای روزهای تهیه سند توسعه استان تهران برای سازمان مدیریت و بعضی از مدیران، تعامل و گردهم آیی با هدف نوشتن سند سخت بود به ویژه آنکه با هدف تهیه برنامه عملیاتی وارد شدیم. اما کوشش هایمان امروز به ثمر نشسته که نشان می دهد رسیدن به هدف هرچند سخت بود اما توانستیم سندی عملیاتی تهیه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه روستاهای استان تهران صاحب سند مالی برای توسعه خواهند شد، اضافه کرد: با توجه به این مهم که درصد سهم جمعیت روستایی در کشور طی نیم قرن اخیر به شدت فرایند نزولی یافته و این مهم در بسیاری از ساختارهای سرزمینی، مالی و اجتماعی تبعات نامطلوبی را به همراه داشته است، به جرات می توان گفت اصالت بخشیدن به مفهومی به نام اقتصاد و تبدیل روستا به عنوان مرکز قطب تولیدی جزو دغدغه های اساسی برای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران است. با این نگاه می توان سند توسعه استان را جزو قوانین روستا محور دانست که بیشترین تاکیدات و زیرساخت های حقوقی را جهت توسعه مالی در روستاها دنبال نموده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تاکید نمود: سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است طی 7 سال برای 5 هزار روستا در کشور، سند توسعه اشتغال زایی تهیه کند. تهیه این سند و مفهومی به نام توسعه روستایی مترادف با تهیه طرح های هادی روستایی تبیین و تعریف شده است. این مهم جزء دغدغه های این سازمان برای برطرف چالش های موجود و راهبری توسعه روستایی در قالب سندی متکی بر فضا، فعالیت و جمعیت در روستا و پیرامون آن است.

وی اضافه کرد: در تهیه این سند، تسهیل گران، صاحبنظران و مسئولان محلی و ناحیه ای مشارکت دارند. این مهم با توجه به اسناد بالادست بویژه سند آمایش و سند توسعه شهر تهران و 16 شهرستان آن انجام می گردد که فرصت مغتنمی است تا سند توسعه روستایی در همراهی با اسناد بالادست شرایط دگرگونی را درخصوص عملیاتی بودن برنامه ها و همراهی همه ذی نفعان و ذی مدخلان تجربه کند.

وی تاکید نمود: با توجه به تاکید قانونگذار در برنامه ششم مبنی بر ایجاد خوشه های کسب و کار، نواحی صنعتی، آموزش تسهیلگران توسعه روستایی، خوشبختانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در جلسات مختلف شورای برنامه ریزی و کمیته برنامه ریزی شهرستان ها و برگزاری جلسات آموزشی و تبیینی در محل سازمان، شرایطی ایجاد کرد تا همه کنشگران عرصه روستایی ضمن آشنایی با مفاهیم توسعه در قالب اسناد، ماموریت و رسالت خود را با تبعیت از رهیافت های توسعه استان در قالب محدوده و اراضی پیرامون آن دنبال نمایند.

وی درباره ضمانت اجرای سند توسعه روستایی گفت: همه اسناد توسعه سطح استان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و پیش از آن در کمیته برنامه ریزی شهرستان ها به تایید رسیده و در اجرای ماده 31 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور به عنوان یک مستند تکلیف آور ابلاغ خواهد شد. این موضوع می تواند جلوی تبدیل شدن این اسناد به اسناد کتابخانه ای را گرفته و به عنوان یک سند الزام آور حقوقی مورد توجه و اعمال کلیه دستگاه های اجرایی و نهادهای ذی مدخل در توسعه روستایی قرار گیرد.

ترکی، الزام قانون مبنی بر لزوم رعایت زمان 15 روزه توسط دستگاه های اجرایی برای توسعه اشتغال در روستاها و حذف موضوعات زمانی مطول برای پاسخگویی استعلامات را گامی استثنایی برای تحقق ایجاد فضاهای مالی در روستاها مطرح کرد و اضافه کرد: هر کدام از روستاهای مذکور با قابلیت های مالی، صنایع دستی، بومگردی، کارگاه های کوچک تولیدی و کشاورزی جزء مواردی است که تنوع وسیع ظرفیت های مالی روستا در استان تهران را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: شورای برنامه ریزی و توسعه استان، ظرفیت چنین فضاهایی در روستاهای استان را به سازمان هایی همچون بنیاد مسکن، شرکت شهرک های صنعتی و اداره کل صمت ابلاغ نموده است. این روستاهای مستعد، فضای مورد احتیاج ایجاد کارگاه های صنعتی در پیرامون خود را دارند که استفاده از آن ها جزء اقدامات بسیار ارزشمندی است و می تواند تحولات آینده روستا در استان تهران را به عنوان فضای مطلوب مالی تحت الشعاع قرار دهد.

وی ادامه داد: 4 هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش اضافه نموده میان دهیاری های استان توزیع شده است و این نشان می دهد که منابع کافی برای توسعه روستاها در اختیار دهیاری ها قرار گرفته است. در روستاها هم در محدوده و هم خارج از محدوده فعالیت های کارگاهی و صنعتی و تولیدی دیده می گردد که بر اساس برنامه ششم توسعه می توان این فعالیت ها را به عنوان خوشه کسب و کار یا ناحیه صنعتی ثبت کرد. اگر طرح ها ارائه گردد در کمتر از 60 روز مجوزهای لازم صادر و ثبت خواهد شد.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4738

به "ثبت نواحی صنعتی و تولیدی روستاهای استان تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت نواحی صنعتی و تولیدی روستاهای استان تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید