جاذبه های تفریحی سد اکباتان یا یلفان در همدان، تصاویر

به گزارش جعبه مهر، این سدها، معمولا به علت آن که در بستر دره های مختلف تشکیل شده اند، طبیعت بکری در اطراف شان دارند و مقاصدی زیبا برای سفرهای یک روزه شهروندان می سازند. یکی از این سدها، سد اکباتان یا یلفان است که پیش تر به نام سد شهناز شناخته می شد و در جنوب شرقی شهر همدان واقع شده است.

جاذبه های تفریحی سد اکباتان یا یلفان در همدان، تصاویر

این سد حدود 60 هکتار وسعت و حدود نیم قرن عمر دارد و تاریخ ساختش به اوایل دهه 40 خورشیدی باز می گردد؛ از آن موقع تا به امروز، این سد به تفرجگاهی برای همدانی ها تبدیل شده است. در سال های اخیر حدودا 15 هکتار از زمین های اطراف سد درختکاری شده و این سد خنک را پرطرفدارتر هم نموده است. اگر ساکن شهر همدان هستید یا تعطیلات را در غرب کشور می گذرانید، برای یک بعدازظهر این سد را برای بازی و سرگرمی می توانید انتخاب کنید.

آب را گل نکنیم

سد اکباتان در نزدیکی شهر همدان واقع شده است و آب شرب این شهر را تامین می نماید. به همین علت نباید انتظار داشته باشید تاسیسات گردشگری در اطراف آن ببینید؛ چرا که تاسیسات درصد آلودگی در منطقه را بالا می برند. شما هم اگر به کنار آن می روید، نظافت و آداب سفر را بیشتر از قبل رعایت کنید.

از دست ندهید

در راه روستای سنگی: سد اکباتان در جهت روستاهای دیدنیی ورکانه و ارزانفود واقع شده است. روستای ورکانه با بافت معماری سنگی در انتهای این جهت واقع شده است و می توان در جهت رفت یا برگشت از سد، سری هم به این روستا زد. در ورکانه اقامتگاه بومگردی هم مهیاست.

چطور برسیم؟

یک سد نزدیک: باید وارد جاده همدان به ملایر شوید. پس از حدود پنج کیلومتر و گذر از روستای سنگستان جهت انحرافی از جاده، با تابلوی سد اکباتان شما را برا برای رسیدن به سد هدایت می نماید. سد اکباتان بر رودخانه های بلفان و قره چای بسته شده تا دریاچه ای با وسعت حدودا 60 هکتاری به وجود بیاورد.

چه می بینیم؟

آب آبی عمیق: دریاچه سد اکباتان را می توان تنها دریاچه در نزدیکی همدان دانست که یکی از منابع اصلی تامین آب شرب شهر را تشکیل می دهد.

پیش از رسیدن به آن جامی توانید تصفیه خانه و سایر تاسیسات سد را از دور ببینید.

سرگرمی: عمق سد اکباتان که در میان دره ای عمیق تشکیل شده، نسبتا زیاد است. در جهت و در حاشیه رودخانه و روستای سنگستان و تفریجان، باغ ها و زمین های کشاورزی فراوانی واقع شده است که جهت رسیدن به سد را بسیار زیبا نموده است. علاوه بر این، در سال های اخیر، حدود 15 هکتار از زمین های اطراف سد با درختانی مثل صنوبر، کاج، اقاقیا و زبان گنجشک درختکاری شده. در سایه این درختان می توان به راحتی محلی را برای استراحت و برپایی کمپ پیدا کرد.

متاسفانه برخی از گردشگران، با ریختن زباله، آتش افروزی، شکستن درختان و تخریب بوته ها هم به طبیعت این منطقه آسیب می زنند و هم باعث ایجاد آلودگی در آب شرب اهالی همدان می شوند. اگر به حاشیه سد رفتید، حتما زباله های تان را با خود به شهر برگردانید. شنا در سد اکباتان ممنوع است. این ممنوعیت نه فقط به خاطر نوشیدنی بودن آب سد که به علت خطر این کار است. برای لذت بردن از این دریاچه مصنوعی باید تنها به دیدن یا پیاده روی در حاشیه آن بسنده کنید.

ماهی گیری با قلاب: امکان ماهی گیری با قلاب برای علاقه مندان به این ورزش سرگرمیی در سد اکباتان و تالاب های مجاور فراهم است. اما برای ماهی گیری با قلاب ابتدا باید به اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان مراجعه کنید تا مجوز لازم را با پرداخت 20 هزار تومان دریافت کنید. البته این کار با هماهنگی و تایید شرکت آب منطقه ای همدان به لحاظ زمان بهره برداری از سد به منظور ماهی گیری انجام می گردد تا این کار ممنوعیتی نداشته باشد.

قوانین دیگری همانند توجه به زمان صدور مجوز هم ضروری است. پروانه ماهی گیری از اوایل خردادماه تا خاتمه دی ماه صادر می گردد. هر پروانه دو ماه اعتبار دارد و تعداد مجاز صید حداکثر رودخانه 10 قطعه ماهی است.

ماهی موجود در سد هم از خانواده کپور ماهیان مانند کپور معمولی و کپور علف خوار یا سفید پرورشی است. حواس تان باشد که صید ماهی با تور هم ممنوع است و محیط بانانی که دائم در منطقه در رفت و آمدند، در صورت مشاهده، با شما برخورد می نمایند.

منطقه شکار ممنوع: دریاچه سد اکباتان و منطقه ها مجاور آن در محدوده ای تقریبا 200 هکتاری از منطقه ها تیراندازی و شکار ممنوع همدان است. این کار به علت کنترل بر شکار و صید و رصد گونه های جانوری منطقه است.

سد اکباتان محل حضور پرندگان مهاجر هم هست. این پرنده ها، بیشتر در رده گونه های غواص ماهیخوار، لجن خوار و انواع پرنده های کنارآبزی طبقه بندی می شوند؛ پرنده هایی مثل اردک سرحنایی، کشیم، انواع حواصیل، باکلان یا قره غاز، لک لک و بوتیمار از جمله پرندگانی هستند که در اواخر زمستان و اوایل پاییز در دریاچه سد اکباتان دیده شده اند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: گردشبان
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10836

به "جاذبه های تفریحی سد اکباتان یا یلفان در همدان، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های تفریحی سد اکباتان یا یلفان در همدان، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید