حالِ وخیمِ پروین بهمنی، مادر لالایی ایران پس از بستری شدن

به گزارش جعبه مهر، پروین بهمنی، خالق لالایی های مادرانه ایران زمین، به علت وخامت مسائل قلبی ـ ریوی، در بیمارستان امام سجاد (ع) بستری شد.

حالِ وخیمِ پروین بهمنی، مادر لالایی ایران پس از بستری شدن

به گزارش فارس، دامون شش بلوکی، فرزند پروین بهمنی، در مورد حال عمومی این استاد پیشکسوت گفت: از بعدظهر دیروز (چهارشنبه 21 مهر) که حال مادر رو به وخامت گذاشت و حتی قدرت تکلمش را از دست داد، در تکاپوی یافتن بیمارستانی برای بستری و رسیدگی و مداوای ایشان بودیم که متاسفانه بیشتر بیمارستان ها یا تخت خالی نداشتند یا شرایط بیمار ما را نپذیرفتند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده از بیمه درمانی و چگونگی رسیدگی به این پیشکسوت موسیقی مقامی و پژوهشگر شرح داد: متاسفانه به چند بیمارستان مراجعه کردیم که هزینه های بسیار گزافی را در همان ابتدا برای پذیرش و بستری کردن مادر درخواست می کردند، اما مشکل اصلی نبود شرایط مناسب برای بستری شدن ایشان در بخش مراقبت های ویژه باعث سردرگمی و بلاتکلیفی و نگرانی ما شده بود.

این پژوهشگر حوزه موسیقی اقوام در ادامه اضافه کرد: بالاخره با مراجعه به چندین بیمارستان و تماس ها و هماهنگی هایی که متاسفانه هیچ کدام به نتیجه نرسید، توانستیم مادر را در بیمارستان امام سجاد (ع) بستری کنیم و البته پیش از پذیرش باید ابتدا پیش پرداخت قابل توجهی به حساب بیمارستان واریز می شد تا کار بستری انجام پذیرد.

وی در مورد شرایط جسمی و حال عمومی پروین بهمنی گفت: حال مادر اصلا خوب نیست و با توجه به این که چند وقت پیش بر اثر سانحه زمین خوردگی پشت سرش به شدت جراحت دیده بود و از قبل نیز مشکل حاد قلبی و ریوی داشت، امروز شرایط به مراتب وخیم تر شد. به محض ویزیت، پزشک مربوطه در این خصوص گفت که یکی از ریه های بیمار کاملا از آب پر و متورم شده و ریه دیگر نیز نیمی از آن را آب گرفته و همین مشکل باعث تورم شدید قلب شده است. پس از شرحات پزشک متخصص، خانم بهمنی برای ادامه درمان و رسیدگی به بخش مراقبت های ویژه منتقل شد.

پروین بهمنی، متولد 1328 در شیراز، خالق لالایی های محلی و پژوهشگر فرهنگ قشقایی است. وی فارغ التحصیل دانشسرای تربیت معلم بوده و در کسوت معلمی خدمت نموده است.

این پژوهشگر پس از سال ها تحقیق و اجرا و گردآوری لالائی های منطقه ها مختلف ایران زمین، نشان درجه یک هنری (دکتری) را از وزارت فرهنگ و ارشاد دریافت کرد. او بعد از انتها تحصیلات، وارد دانشسرای عشایری شد و به مدت 16 سال به آموزگاری اشتغال داشت و هم زمان مشغول آموختن ردیف های موسیقی بود.

مدتی نزد اساتیدی، چون محمدحسین کیانی، حبیب خان گرگین، غلامرضا خان بهمنی و محمدقلی خورشید، موسیقی اصیل یاد گرفت و سپس به تهران مهاجرت کرد. خانم بهمنی در کنار نغمات و لالایی های محلی، به عنوان یک پژوهشگر موسیقی شناخته می گردد. او در سال 1386، با لالایی در فیلم سه زن ساخته منیژه حکمت به معروفیت رسید. این آواز خیلی زود نه تنها در ایران بلکه در کشور های مختلف مورد توجه نهاده شد و بسیاری از تهیه کنندگان، موسیقی دانان و پژوهشگران به سمت موسیقی قشقایی کشیده شدند.

پروین بهمنی، دارنده نشان درجه یک هنری از ایران، دکترای افتخاری از کنسرواتوار مسکو و دانشگاه دولتی ترکیه است.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10949

به "حالِ وخیمِ پروین بهمنی، مادر لالایی ایران پس از بستری شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حالِ وخیمِ پروین بهمنی، مادر لالایی ایران پس از بستری شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید