حقوق سال آینده کارمندان چگونه افزایش می یابد؟

به گزارش جعبه مهر، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه اگر تا سرانجام سال آنالیز برنامه هفتم و بودجه به اتمام نرسد ممکن است بودجه دو یا سه دوازدهم به تصویب برسد، گفت: تکرار مدل افزایش حقوق سال گذشته منطقی نیست و باید براساس مدل پلکانی معکوس حقوق ها افزایش یابد.

حقوق سال آینده کارمندان چگونه افزایش می یابد؟

به گزارش تسنیم، جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص کلیات بودجه سال 1402 گفت: در حال حاضر و با توجه به اینکه لایحه بودجه سال آینده هنوز به مجلس ارائه نشده است اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما با استناد به مصوبه مجلس شورای اسلامی، بودجه باید به صورت دو مرحله ای ارائه گردد.

وی در ادامه گفت: بر این اساس ابتدا احکام به مجلس ارائه می گردد و سپس نوبت به ارقام خواهد رسید. از جمله مواردی که می تواند مبنای کار مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد، سیاست های کلی مربوط به برنامه هفتم توسعه است. باید صبر کرد تا برنامه هفتم توسعه نیز به وسیله دولت به مجلس ارائه گردد.

قادری اضافه کرد: در صورت ارائه لایحه بودجه از سوی دولت، مجلس مسیر آنالیز آن را دنبال خواهد نمود و در اولین فرصتی که برنامه هفتم توسعه از سوی دولت ابلاغ گردد، منطقی است که بودجه را در همان نقطه آنالیز رها کنیم و ابتدا برنامه توسعه را به تصویب برسانیم.

براین اساس می توان به استناد برنامه هفتم توسعه بودجه سال 1402 را نیز مورد آنالیز قرار داد. در نهایت اگر تا سرانجام سال نتوان این مسیر را به اتمام رساند ممکن است بودجه دو یا سه دوازدهم به تصویب برسد.

امکان تغییرات جدی مدل افزایش حقوق 20 درصدی دولت در مجلس

وی در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش 20 درصدی حقوق ها و مدل پیاده سازی آن گفت: افزایش حقوق بین 5 درصد تا 25 درصد مدلی بود که در لایحه ارائه شد و مجلس تغییراتی در آن ایجاد کرد. تا زمانی که لایحه بودجه به مجلس نرسد و مدل معین شده به وسیله دولت معین نگردد نمی توان در این خصوص بحث کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعلام افزایش میانه 20 درصدی حقوق از سوی دولت در بودجه سال آینده، گفت: البته ممکن است مدلی که از سوی دولت ارائه می گردد در مجلس تغییرات جدی داشته باشد.

پیشنهاد مدل پلکانی معکوس برای افزایش حقوق ها

قادری در خصوص مدل پیشنهادی افزایش حقوق ها با توجه به شرایط افزایش حقوق و دستمزد در بودجه سال 1401 گفت: ایراد افزایش حقوق ها در سال 1401 این بود که کف حقوق را تا حدود 60 درصد افزایش داده بود، اما در رده های بعدی رشد 10 درصدی را شاهد بودیم. تکرار این مدل منطقی نیست و به نظر می رسد که باید براساس مدل پلکانی معکوس حقوق ها افزایش یابد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدلی برای افزایش حقوق ها در سال 1401 پیشنهاد شد، اما برای آنالیز و اجرا دیر شده بود، گفت: باید مدل مناسبی که براساس آن درصدی به کف حقوق ها اضافه و به تدریج درصد افزایش (در حقوق های بالاتر) کاهش پیدا کند تا در نهایت به افرادی که بالاترین حقوق را دارند برسیم. به این ترتیب افرادی که حقوق حداقلی و میانهی دارند ضرر نخواهند کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 دی 1401 بروزرسانی: 10 دی 1401 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11277

به "حقوق سال آینده کارمندان چگونه افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقوق سال آینده کارمندان چگونه افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید