حمله خونین با 17 کشته در مرزهای مشترک ازبکستان و تاجیکستان

به گزارش جعبه مهر، در حالی که امامعلی رحمان در سفر اروپا به سر می برد و تاجیکستان برای جشن روز قانون اساسی آماده می شود، یک حمله خونین مسلحانه توسط یک گروه ناشناس 20نفره به یک پایانه مرزی تاجیکستان در مرز ازبکستان 17 کشته به جای گذاشته است.

حمله خونین با 17 کشته در مرزهای مشترک ازبکستان و تاجیکستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در حالی که دو جمهوری تاجیکستان و ازبکستان طی سال های 2017 به بعد روند توسعه و بهبود روابط را در پیش گرفته اند، اما به نظر می رسد همچنان دشواری های زیادی در جهت این روابط وجود دارد. رؤسای جمهور دو کشور در این بازه سفرهای تاریخی به کشور همسایه ترتیب دادند، ازبکستان در یک موضع بحث برانگیز چراغ سبز خود نسبت به ساخت راغون را به دولت تاجیکستان نشان داد، رفت وآمد میان مناطق شمالی تاجیکستان و مناطق شرقی ازبکستان افزایش چشم گیری گرفت و به ویژه جدی ترین مذاکرات برای حل و فصل اختلافات مرزی بین دو کشور انجام گرفت.

با این حال، در حالی که دو کشور طی روزهای اخیر مذاکرات متعددی را در این زمینه صورت دادند، بامداد امروز شاهد یک حمله خونین از سوی گروه های ناشناس به یک پایگاه مرزی در منطقه حائل دو کشور بودیم. این حمله تاکنون 17 کشته به جای گذاشته است. این حمله درست در آستانه برگزاری جشن قانون اساسی در تاجیکستان اجرا شده است.

وزارت امور داخلی تاجیکستان می گوید ساعت 3:23 دقیقه بامداد روز 6 نوامبر، یک گروه مسلح 20نفره که هویت آن ها همچنان نامعلوم است، با استفاده از تجهیزات و اسلحه به دیده بانی مرزی شماره 4 عشق آباد که زیرمجموعه واحد نظامی سلطان آباد بود، هجوم بردند. در این حمله همچنین شماری از تسلیحات این پایگاه مرزی به دست این افراد افتاده است.

این منبع در وزارت کشور تاجیکستان همچنین می افزاید که در نتیجه این عملیات 17 نفر از اعضای این گروه مسلح به هلاکت رسیده و 4 خودروی آن ها نیز نابود می شود. 4 نفر باقیمانده از اعضای این گروه نیز به سما روستای اسانبای در ناحیه رودکی فرار می کنند که در نهایت دستگیر می شوند.

در همین حال وزارت امور داخلی تاجیکستان تاکید کرده که در همین حین یک نفر از نیروهای نظامی مرزبانی و یک نفر نیز از کارمندان وزارت کشور در جریان این حمله کشته شده اند.

در میان تصاویر منتشر شده توسط وزارت کشور از کشته شدگانِ این حادثه خونین، همچنین جنازه یک زن نیز مشاهده می شود.

در همین حال، عمرجان امامعلی، سخنگوی وزارت امور داخلی تاجیکستان گفته است که فعلا تمام مقامات کشور در حالت آماده باش قرار دارند و تاکید کرده که تشدید تدابیر امنیتی در چنین وضعیتی عادی است.

در همین حال ساکنان شهر دوشنبه می گویند که در پایتخت نیز ماموران مسلح به حالت آماده باش به چشم می خورند. در نقاط اساسی پایتخت و محل های پرتردد نیز نظارت ها بیشتر شده و خودروهای مسافران مورد بررسی قرار می گیرد.

عمرجان امامعلی، سخنگوی وزارت کشور همچنین گفته است که فعلا جزئیات حمله خونین به دیده بانی مرزی در مرز ازبکستان توسط یک کارگروه مشترک از کارمندان و مقامات وزارت کشور، امنیت ملی و دادستانی کل در دست تحقیق و بررسی است.

در همین حال مقامات مرزبانی ازبکستان نیز گفته اند مساله حمله به پایگاه مرزی عشق آباد در تاجیکستان را پیگیری می کنند. این خبر را رسانه ها به نقل از مرزبانی ازبکستان منتشر کرده اند. به همین دلیل یکی از مقامات مرزبانی ازبکستان اظهار داشته ما از حادثه رخ داده باخبر هستیم و فعلا آن را مورد آزمون و بررسی قرار داده ایم. به گفته وی مقامات مرزبانی ازبکستان در حال حاضر با همتایان تاجیک خود نیز در ارتباط هستند.

همچنان هویت مهاجمین این حمله تعیین نیست. با این حال برخی تحلیل گران وجود سناریوهایی از تروریستی بودن حمله را مطرح می کنند. با این حال، همچنان نشانه ای از مذهبی بودن و یا پذیرش مسئولیت آن توسط گروه های تروریستی همچون داعش به چشم نمی خورد. همچنین برخی حدس ها خبر از گروه های سازمان یافته قاچاق اسلحه و مواد مخدر می دهند.

در همین حال، حمله مذکور در حالی اجرا شده است که امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در سفر به سر می برد. وی از روز 4 نوامبر سلسله سفرهایی را به چند کشور اروپایی آغاز کرده است.

این حمله در حالی صورت می گیرد که دو کشور ازبکستان و تاجیکستان طی روزهای اخیر مذاکرات فشرده ای را در خصوص مسائل مرزی در دست بررسی داشتند. همچنین مقامات عالی رتبه دو کشور در چارچوب نشست اخیر روسای دولت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نیز این موضوع را مورد بررسی و گفت و گو قرار داده بودند.

در همین زمینه، خبرگزاری آسیا پلاس روز گذشته در خبری نوشته بود که دو کشور در زمینه مرزهای عمومی خود به توافق رسیده اند. با این حال در گزارش مذکور نوشته شده با وجود موافقت شفاهی دو کشور در جریان سفر سال 2018 میرضیایف به تاجیکستان، هنوز هیچ سندی میان دو کشور به امضا نرسیده است.

به همین دلیل، گزارش تروریسم 2018 در تاجیکستان توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده که در نوامبر 2018 منتشر شده بود با اشاره به حمله به گردشگران خارجی توسط داعش، این موضوع را نشان دهنده تهدید این گروه تروریستی در تاجیکستان و ضرورت انجام اقدامات ضدتروریستی و نیز مقابله با ریشه های آن می خواند.

نکته دیگری که در این میان جلب توجه می کند، همزمانی انجام این حمله با مراسمات جشن قانون اساسی در تاجیکستان است. روز 6 نوامبر به عنوان روز قانون اساسی در تاجیکستان نامگذاری شده است که مصادف با بیست و پنجمین سالگرد تدوین قانون اساسی این کشور در سال 1994 می باشد. این روز در تاجیکستان تعطیلی رسمی است و جشن و مراسمات دولتی در مناطق مختلف برگزار می شود.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3861

به "حمله خونین با 17 کشته در مرزهای مشترک ازبکستان و تاجیکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله خونین با 17 کشته در مرزهای مشترک ازبکستان و تاجیکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید