حمل و نقل عمومی در توکیو؛ ژاپن

به گزارش جعبه مهر، شبکه حمل و نقل عمومی توکیو شامل شبکه های عمومی و خصوصی راه آهن و بزرگراه ها، فرودگاه های پروازهای داخلی و بین المللی، اتوبوس ها، پیک موتوری، دوچرخه سواری و تاکسیرانی می شود.

حمل و نقل عمومی در توکیو؛ ژاپن

توکیو در شرق جزیره هونشوی ژاپن واقع شده است و یکی از استان های 47 گانه ژاپن به شمار می آید. توکیو در ابتدا یک دهکده ماهیگیری کوچک به نام ادو بود که به تدریج به شهری بزرگ تبدیل شد. سیستم حمل و نقل عمومی توکیو بسیار گسترده است؛ با این حال پیاده روی و دوچرخه سواری در شهر توکیو نسبت به بسیاری از شهرهای سراسر جهان، رایج تر است. اتومبیل های خصوصی و موتورسیکلت در جایگاه بعدی قرار دارند. با ما همراه باشید تا با حمل و نقل عمومی این شهر بیشتر آشنا شوید.

فرودگاه های اصلی

فرودگاه بین المللی توکیو که بیشتر با نام فرودگاه هانه دا (Haneda) مشهور است در منطقه اوتا قرار گرفته است که همراه با فرودگاه بین المللی ناریتا (Narita) در استان چیبا (Chiba) به عنوان دو فرودگاه اصلی توکیو محسوب می شوند. بعد از توسعه باندهای فرودگاه ناریتا، باند و ترمینال تازه فرودگاه هانه دا نیز در اکتبر سال 2010 میلادی به اتمام رسید. به این ترتیب انتظار می رود با توسعه این دو فرودگاه، امکان پذیرش 20 هزار مسافر دیگر فراهم شود.

فرودگاه ناریتا در 60 کیلومتری شمال شرق شهر قرار گرفته است و بیشتر پروازهای بین المللی از این فرودگاه استفاده می کنند. از آنجا که فاصله زیادی تا شهر دارد، کرایه تاکسی گران تمام می شود؛ یعنی شما با پرداخت 21 هزار ین می توانید در عرض 65 تا 85 دقیقه به توکیو برسید. بهترین راه دسترسی توکیو به ناریتا و بالعکس از طریق جی آر ناریتا اکسپرس (JR Narita Express) یا NEx است که 65 دقیقه طول می کشد و 3020 ین باید بپردازید. البته اتوبوس های لیموزین نیز می توانند شما را از ناریتا به نقاط مختلف توکیو جابه جا کنند. هزینه این اتوبوس ها 3100 ین است و 85 تا 110 دقیقه مدت زمان این سفر خواهد بود.

فرودگاه هانه دا در 14 کیلومتری جنوب مرکزی توکیو قرار گرفته است و فاصله نزدیک تری با توکیو دارد، در نتیجه ارزان تر، سریع تر و آسان تر از فرودگاه ناریتا است. هر چند پروازهای بین المللی کمتری در آن انجام می شود و بیشتر پروازها بین توکیو و سایر شهرهای ژاپن، از این فرودگاه صورت می گیرد.

بهترین راه دسترسی توکیو به هانه دا و بالعکس نیز از طریق خط مونوریل توکیو است که با قطارهای سریع السیر، 13 دقیقه طول می کشد و 490 ین هزینه برمی دارد. البته از تاکسی نیز می توانید استفاده کنید که در عرض 30 تا 45 دقیقه و کرایه 6 هزار ین، شما را جابه جا می کنند. اتوبوس های لیموزین هم بین هانه دا و نقاط مختلف توکیو تردد می کنند. کرایه این سفر 930 ین است و 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

در صورتی که بخواهید از هانه دا به ناریتا یا بالعکس سفر کنید نیز می توانید از اتوبوس های لیموزین استفاده کنید. این اتوبوس ها در عرض 65 و 85 دقیقه و در قبال پرداخت کرایه 3100 ین، به شما خدمات می دهند.

فرودگاه های فرعی

فرودگاه چوفو (Chōfu) در غرب توکیو و در منطقه چوفو واقع شده است که به جزایر ایزو (Izu) پرواز انجام می شود. فرودگاه هلی کوپتر (Heliport) در منطقه کوتو برای پروازهای دولتی است و این هلی کوپترها اخبار و ایمنی ترافیک را تحت نظر دارند.

سه فرودگاه اوشیما، هاچیجوجیما و میاکجیما در جزایر ایزو نیز به مسافران خدمات هوایی ارائه می دهند. فرودگاه ایباراکی (Ibaraki) در 85 کیلومتری شمال توکیو واقع شده و به عنوان یک فرودگاه کم هزینه فعالیت می کند. فرودگاه شیزووکا (Shizuoka) در 175 کیلومتری جنوب غربی توکیو قرار گرفته است و برای ساکنان شیزووکا جایگزین مناسب تری نسبت به فرودگاه های توکیو یا ناگویا به شمار می رود.

هلی کوپتر

با تور پرواز هلی کوپتر بر فراز آسمان توکیو می توانید یک سفر به یاد ماندنی برای خود و خانواده تان رقم بزنید. کرایه آن برای روزهای دوشنبه تا جمعه، 20,400 ین و برای بچه ها 14,200 است، هر چند برای روزهای شنبه و یکشنبه و تعطیلات این مبلغ به 23,700 برای افراد بالغ و بچه ها 16,600 است. مدت زمان پروازتان نیز 15 دقیقه خواهد بود.

در صورتی که بخواهید در طول شب سوار هلی کوپتر شوید، باید بدانید که کرایه آن در شب های دوشنبه تا پنجشنبه برای افراد بالغ، 23,700 ین و 16,600 برای بچه ها است. جمعه تا یکشنبه و روزهای تعطیل باید مبلغی معادل 26,800 ین و برای بچه ها 18,800 بپردازید.

قطار و مترو

اصلی ترین راه حمل و نقل در توکیو از طریق قطار است. حمل و نقل عمومی توکیو با وجود 158 خط، 48 اپراتور، 4 هزار کیلومتر جهت و حدود 2 هزار ایستگاه، گسترده ترین شبکه راه آهن شهری در جهان را دارد. 40 میلیون مسافر روزانه از این سیستم ریلی استفاده می کنند که در طول سال به عدد 14 میلیارد می رسد. شبکه راه آهن توکیو به عنوان گسترده ترین شبکه راه آهن جهان، همچنان در حال توسعه است. در حال حاضر این شبکه دارای 882 ایستگاه قطار در داخل کلان شهر توکیو است. از این تعداد 282 ایستگاه به مترو و چند صد ایستگاه هم به منطقه ها حومه ای پرجمعیت تعلق دارد.

خط یامانوته وابسته به جی آر به شکل یک دایره در قلب توکیو قرار گرفته است و ایستگاه های اصلی و مهم توکیو را به هم وصل می کند. ایستگاه های توکیو، اوئنو، شیناگاوا، شیبویا، شینجوکو و ایکه بوکورو به عنوان ایستگاه های ترمینال توکیو محسوب می شوند. ایستگاه توکیو در مرکز توکیو قرار گرفته و ایستگاه مرکزی شبکه راه آهن ژاپن به شمار میرود.

ایستگاه توکیو مبدأ خطوط شینکانسن است. این قطارهای تندرو فاصله بین توکیو تا شهرهای دیگر ژاپن را بسیار سریع طی می کنند. ایستگاه شینجوکو بالاترین تعداد مسافر روزانه را در ژاپن و در بین کلیه کشورهای جهان دارد. ایستگاه ایکه بوکورو، رتبه دوم تعداد مسافران در طول یک روز در جهان را از آن خود کرده است.

دو کارت اعتباری، سوئیکا و پاسمو تسهیلاتی هستند که جهت آسان شدن محاسبه هزینه سوار شدن به قطارها و اتوبوس های توکیو به وجود آمده اند. این دو کارت را به آسانی از دستگاه های اتوماتیک خرید بلیت تهیه کنید، در ضمنً هنگام خرید نیاز به ارائه هیچ مدرکی نیست.

بلیت یک روزه معمولی برای افراد بالغ، 1000 ین و برای بچه ها نصف قیمت است و می توانید از دفاتر بلیت توئی و متروی توکیو و دستگاه های فروش بلیت، خریداری کنید. امکان استفاده از این بلیت به صورت نامحدود برای یک روز وجود دارد، هر چند نمی توانید از قطارهای JR استفاده کنید.

بلیت ترکیبی توکیو را با قیمت 1590 ین برای افراد بالغ و 800 ین برای بچه ها تهیه کرده و به صورت نامحدود برای یک روز استفاده کنید. این بلیت برای متروی توکیو، متروی توئی، قطارهای JR و اتوبوس های توئی معتبر است.

سعی کنید در ساعات شلوغی، 7:30 تا 9:30 صبح و 5 تا 8 شب از قطار یا مترو استفاده نکنید. در صورتی که بلیت تکی خریداری کردید و نمی دانید کرایه تان تا مقصد چقدر می شود، بلیت ارزان خریداری کنید. وقتی به مقصد رسیدید بلیت را در دستگاه تنظیم کرایه قرار دهید و مبلغ اضافه را وارد کنید.

اتوبوس

بعد از شبکه راه آهن، خطوط اتوبوسرانی مهم ترین نقش را در حمل و نقل مسافران توکیو عهده دار هستند. مسافران معدودی از اتوبوس استفاده می کنند زیرا سیستم مترو و قطار بسیار راحت و گسترده است. کرایه اتوبوس در مرکز شهر برای افراد بالغ، 210 ین و برای بچه ها، 110 ین است. کارت پیش پرداخت به عنوان آسان ترین روش پرداخت کرایه محسوب می شود، هر چند که می توانید قیمت دقیق کرایه را به صورت پول نقد به دستگاه کرایه در اتوبوس بپردازید.

در بیشتر اتوبوس ها، جایگاه های خاصی برای افراد ساخورده، باردار، معلول یا مصدوم و حتی افرادی که با بچه ها خود سفر می کنند، نیز وجود دارد که با علائم و تصویر و رنگ های متفاوت مشخص شده است. هر جا که قصد دارید پیاده شوید می توانید دکمه سقف اتوبوس را فشار دهید و بعد از درب وسط اتوبوس پیاده شوید.

در صورتی که قرار است چندین بار از اتوبوس استفاده کنید، بهتر است کارت اقتصادی یک روزه توئی (Toei Bus One-Day Economy Pass) را خریداری کنید که برای افراد بالغ، 500 ین و برای بچه ها معادل 250 ین است. به این ترتیب در طول یک روز می توانید بدون هیچ محدودیتی بارها و بارها سوار اتوبوس شوید. اداره اتوبوس توئی و اداره JTB، این کارت ها را می فروشند؛ اما خیلی ساده تر است که آن را از خود راننده اتوبوس خریداری کنید.

تاکسی

گرفتن تاکسی در توکیو بسیار آسان است زیرا در همه جای شهر وجود دارند، هر چند در مقایسه با کیوتو و سایر شهرهای جهان، کرایه ها بالا است. حدود 50 هزار تاکسی در توکیو تردد می کنند. راننده های تاکسی افرادی صادق و مطمئن هستند و نیازی به دادن انعام به راننده نیست. با اینکه می توانید در صف تاکسی در بیرون ایستگاه اتوبوس یا قطار بایستید، اما بهتر است که با تکان دست در خیابان یک تاکسی بگیرید.

برای سوار شدن به تاکسی باید از سمت چپ وارد شوید و راننده در را برای شما باز خواهد کرد. بیشتر راننده ها با زبان انگلیسی آشنایی دارند و وقتی مقصد خود را به آنها می گویید، متوجه می شوند؛ با این حال پیشنهاد می کنیم مقصدتان را به زبان ژاپنی روی یه تکه کاغذ یادداشت کنید. اگر هم می خواهید به هتل خود برگردید، کافی است کارت هتل را به راننده بدهید.

راننده ها بیشتراً از تاکسی متر استفاده می کنند. کرایه ورودی تاکسی 730 ین در ازای دو کیلومتر نخست است و هر 280 متر بعد از آن 90 ین به این مبلغ افزوده می شود. در صورتی که در شهر ترافیک باشد نیز مبلغی به کرایه اضافه می شود. بین ساعت 10 شب تا 5 صبح کرایه های تاکسی 20 درصد افزایش می یابد. کرایه خود را می توانید به صورت نقدی یا با کارت اعتباری پرداخت کنید.

راه های اصلی

راه های زیر از راه های اصلی توکیو به شمار می آیند.

  • راه اصلی شماره 1 توکیو را به اوزاکا متصل می کند.
  • راه اصلی شماره 6 مابین سندای و آئوموری.
  • راه اصلی شماره 14 مابین نیهونباشی و استان چیبا.
  • راه اصلی شماره 16 جهت بین یوکوسوکا در استان کاناگاوا, یوکوهاما, استان سایتاما و استان چیبا.
  • راه اصلی شماره 17 مابین توکیو و استان نیگاتا.
  • راه اصلی شماره 20 مابین توکیو و استان یاماناشی.
منبع: کجارو / en.wikipedia.org / gotokyo.org / trulytokyo.com
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11091

به "حمل و نقل عمومی در توکیو؛ ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در توکیو؛ ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید