خانه تاریخی تاج؛ جاذبه قاجاری و تماشایی کاشان

به گزارش جعبه مهر، خانه تاریخی تاج در خیابان علوی شهر کاشان قرار گرفته است. شهر کاشان یکی از شهرهای دیدنی و گردشگری در ایران محسوب می گردد که تعداد زیادی مکان های دیدنی در مرکز و بافت قدیمی این شهر جمع شده اند و سالانه گردشگران زیادی را با خرید بلیط هواپیما به سمت خود جذب می نماید؛ تقریبا می توان گفت بیشتر خانه های تاریخی در شهر کاشان در خیابان علوی واقع شده اند. خانه تاج کاشان نیز به صورت خصوصی دارای کارکرد موزه است.

خانه تاریخی تاج؛ جاذبه قاجاری و تماشایی کاشان

تاریخچه خانه تاریخی تاج

خانه تاریخی تاج مربوط به دوره قاجار است، به طوری که قدمت این خانه حدودا به دو قرن می رسد و در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خانه تاج برای چندین سال به صورت متروکه درآمده بود تا اینکه این خانه در سال 1383 به وسیله معمار بازسازی بناهای تاریخی کاشان سید اکبر حلی خریداری شد و مورد بازسازی نهاده شد که تا انتها سال 84 طول کشید و پس از این تاریخ در اختیار گردشگران و بازدیدکنندگان نهاده شد. خانه تاریخی خانم تاج که در زمان قاجار رونق داشته است و جزو نمونه های انگشت شمار در شهر کاشان محسوب می شده است اکنون در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بخش های خانه تاریخی تاج

خانه تاریخی تاج دارای فضاهای اندرونی و بیرونی و گودال باغچه است. بخش بیرونی خانه به صورت چهار طرفه بوده و قسمت اندرونی دو طرفه است. از فضاهای اصلی خانه تاج می توان به چهار سرداب بیرونی، دو سرداب اندرونی، یک بادگیر، شاه نشین، مهتابی، پنج دری، هشتی ورودی و بهار خواب ها اشاره نمود. ایوان اصلی در خانه تاریخی تاج نیز دارای فضای مشترک حیاط اندرونی و حیاط بیرونی است و از سمت شمال به جنوب راه داشته و به صورت تابستانی و زمستانی عمل می نماید.

معماری خانه تاریخی تاج

خانه تاریخی تاج در بافت تاریخی شهر با معماری ارزشمند جزو نمونه های اصیل خانه های مردم کاشان است و دارای ویژگی های خاصی مانند اصالت هویت، نجابت و سادگی و مردم شناسی را یکجا دارد. این خانه دارای سه طبقه است؛ طبقه همکف، گودال باغچه و سرداب است. دور تا دور طبقه همکف اتاق هایی رو به حیاط قرار دارند. برای دسترسی به طبقه همکف به وسیله راهروی باریک که همچون ایوان روبروی اتاق ها واقع شده است می توانید عبور کنید. دیوارها در چهار طرف خانه هستند و سقف این خانه گویی آسمان است، طوری که انعکاس آسمان و حرکت پرنده ها روی حوض موجود در حیاط خانه نمایش داده می گردد. خانه تاریخی تاج یکی از دل بازترین خانه های تاریخی کاشان است.

در هنگام ورود به Taj Historical House معماری زیبایی این بنا بیشتر از هر چیزی جلب توجه می نماید و نکته جالب در خصوص این خانه در ابتدای ورود است که اول به بالاترین طبقه خانه می روید، سپس طبقه گودال باغچه و زیرزمین نیز از همان نقطه دیده می گردد و باید چندین پله به پایین بیایید تا به این قسمت ها نیز دسترسی داشته باشید. در حیاط نیز درخت انار وجود دارد، بعلاوه تماشای درختان و حوض آب در این حیاط زمان را برایتان متوقف می نماید. مورد جالب توجه دیگر در خصوص یکی از اتاق های خانه تاریخی تاج است که به عنوان کتابخانه با کتاب های مختلف است.

سبک گودال باغچه یا باغچال

در زمان های قدیم، خانه هایی که در منطقه ها گرم و خشک وجود داشتند دارای گودالی در وسط حیاط مرکزی بودند که داخل آن آب جریان داشت، این نوعی فن در معماری محسوب می گردد و علت اصلی این کار نیز دسترسی به قنات است. خانه هایی که با این روش ساخته شده اند دارای یک طبقه در داخل زمین هستند.

حیاط اندرونی در خانه تاریخی تاج شامل باغچه و آب نمای مرکزی است و شما را به سمت زیر زمین و سرداب راهنمایی می نماید.

حیاط بیرونی نیز دارای یک هشتی است که این هشتی به دالانی باریک و پیچیده می رسد و در بیشتر خانه های قدیمی وجود داشته و کاربرد حفاظت از حریم خصوصی داخل خانه را داشته است. در این حیاط بعلاوه یک مطبخ و یک سرداب کوچک نیز وجود داشته است. این سرداب که از خاک رس ایجاد شده به علت خنکی فضای داخلی آن برای نگهداری مواد غذایی در تابستان استفاده می شده است.

نحوه دسترسی به خانه تاریخی تاج

برای دسترسی به خیابان علوی که در مرکز شهر واقع شده می توانید از اتوبوس های شهری و تاکسی بهره ببرید و از هر نقطه از شهر به راحتی به این قسمت دسترسی داشته باشید و هم زمان از چندین خانه تاریخی بازدید انجام دهید.

ساعت و هزینه بازدید از خانه تاریخی تاج

برای بازدید از این خانه تاریخی می توانید همه روزه از ساعت 8 صبح تا 11 شب مراجعه کنید و با خرید بلیط ورودی از این خانه زیبا بازدید انجام دهید.

جاذبه های دیدنی نزدیک به خانه تاریخی تاج

خانه تاریخی عباسیان: 50 متر

حمام تاریخی سلطان امیر احمد: 290 متر

خانه بروجردی ها: 500 متر

خانه طباطبایی: 700 متر

مسجد و مدرسه آقابزرگ: 800 متر

بازار کاشان: 1 کیلومتر

مسجد جامع کاشان: 1.3 کیلومتر

رستوران های نزدیک به خانه تاریخی تاج

رستوران تالار آیینه ها: 270 متر

رستوران سنتی مظفری: 350 متر

رستوران هرنو: 950 متر

رستوران مرشدی: 1.3 کیلومتر

هتل های نزدیک به خانه تاریخی تاج

هتل سنتی صادقی: 30 متر

هتل ایرانیان: 260 متر

هتل راهب میهنستان: 650 متر

هتل تاریخی سنا: 800 متر

هتل مرشدی: 1.3 کیلومتر

هتل سنتی نگین: 1.4 کیلومتر

هتل سنتی آریانا: 1.7 کیلومتر

هتل سیاح: 2.3 کیلومتر

منبع: گردشبان
انتشار: 20 آبان 1402 بروزرسانی: 20 آبان 1402 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11391

به "خانه تاریخی تاج؛ جاذبه قاجاری و تماشایی کاشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه تاریخی تاج؛ جاذبه قاجاری و تماشایی کاشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید