خبرنگاران احیای بینایی با استفاده از ژن درمانی و الهام از چشم مار

به گزارش جعبه مهر، تهران- خبرنگاران- محققان توانستند گیرنده های نوری تخریب شده را با الهام از چشم مار و خفاش و با استفاده از پرتوهای نزدیک به مادون قرمز، مجددا فعال کنند و امیدوارند با توسعه این شیوه درمانی بتوانند بینایی افرادی را که در اثر بیماری های تخریب کننده شبکیه نابینا شده اند، احیا کنند.

خبرنگاران احیای بینایی با استفاده از ژن درمانی و الهام از چشم مار

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، در جریان پیشرفت بیماری های تخریب کننده گیرنده های نوری مانند دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زر چشم)، گیرنده های نوری حساس به نور در کنار گیرنده هایی که حساسیت خود را از دست داده اند، در شبکیه چشم باقی می مانند و ممکن است بیمار بینایی قسمت مرکزی شبکیه را از دست بدهد؛ اما بینایی سایر بخش های آن تغییر نکند.

اکنون محققان با الهام از ساختار چشم مار و خفاش ، راهکاری را یافتند که با استفاده از آن می توانند بینایی بخش تخریب شده شبکیه را بدون آسیب به سایر قسمت های آن بازیابی کنند. این جانوران با استفاده از کانال های یونی حساس به گرما می توانند گرمای پرتوهای نزدیک به مادون قرمز را که از بدن طعمه آن ها خارج می شود، دریافت کنند و مغز آن ها این اطلاعات را در کنار اطلاعات بصری پردازش می کند تا دید بهتری از محیط اطراف به دست آورد.

محققان برای ایجاد قابلیت مشابه در شبکیه چشم انسان از یک سیستم دارای سه مولفه استفاده کردند. مولفه اول در برگیرنده دی. ان. ای دست ورزی شده است تا کدهای ژنتیکی مربوط به کانال یونی حساس به گرما تنها در گیرنده های نوری توصیف شوند. مولفه دوم، متشکل از نانومیله هایی از جنس طلاست که پرتوهای نزدیک به مادون قرمز را جذب می کنند. مولفه سوم نیز نوعی آنتی بادی است که پیوند محکمی بین کانال حساس به گرما و نانومیله های طلایی برقرار می کند.

در آزمایشات اولیه روی موش هایی که دچار تخریب سلول های شبکیه بودند، معین شد این سیستم موجب تحریک گیرنده های نوری توسط پرتوهای نزدیک به مادون قرمز می شود و سیگنال دریافتی از این طریق، برای سلول های گانگلیونی شبکیه (RGC) ارسال می شود. سپس محققان نشان دادند تحریک گیرنده های نوری، توسط نورون های مغزی موش در غشای بینایی اصلی مغز دریافت می شود.

در مرحله بعد این سیستم روی سلول های شبکیه چشم انسان که در آزمایشگاه به صورت زنده نگهداری می شد، آزمایش و معین شد با استفاده از این سیستم ژن درمانی سه مولفه ای، مدارهای بینایی انسان در اثر تابش پرتوهای نزدیک مادون قرمز فعال می شوند.

محققان مرکز چشم پزشکی بالینی و مولکولی بازل (IOB) سوئیس امیدوارند با توسعه این شیوه درمانی بتوانند بینایی افرادی را که در اثر بیماری های تخریب کننده شبکیه نابینا شده اند، مجددا احیا کنند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه علم/ Science منتشر شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6409

به "خبرنگاران احیای بینایی با استفاده از ژن درمانی و الهام از چشم مار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران احیای بینایی با استفاده از ژن درمانی و الهام از چشم مار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید