آیا واکسن کرونای روسیه حتمی است؟

به گزارش جعبه مهر، یک مقام بلندپایه روس گفت: واکسن ضدویروس کرونای تولیدشده در روسیه تا به امروز موفقیت آمیز بوده و مصونیت صددرصدی را برای داوطلبان تزریق آن بوجود آورده است. این مسئول روسی هم چنین از تمایل 20 کشور دنیا برای خرید این واکسن اطلاع داد.

آیا واکسن کرونای روسیه حتمی است؟

این روز ها که دنیا درگیر ویروس کروناست بازار انتشار اخبار مربوط به فراوری دارو و واکسن این بیماری بسیار داغ است. بیشتر مردم نتایج تحقیقات و پژوهش های دانشمندان کشور های مختلف را رصد می نمایند. در حال حاضر بیش از 140 مرکز تحقیقاتی در دنیا در حال کوشش برای ساخت واکسن کرونا هستند.

ازجمله کشور هایی که به صورت فعال در این زمینه کار می نمایند و به نتایج قابل قبولی نیز دست یافته اند می توان به آمریکا، چین، بریتانیا و روسیه اشاره نمود. به گفته محققان این کشور ها تمامی واکسن های ساخته شده در این کشور ها مرحله آزمایش حیوانی خود را با موفقیت سپری نموده اند. بعضی کشور ها از موفقیت این واکسن بر روی انسان در سنین مختلف نیز اخباری را منتشر نموده اند.

در این بین می توان به واکسن شرکت مدرنای آمریکا امیدوارتر بود. این واکسن که با همکاری شرکت تکنولوژی مدرنا و مؤسسات ملی بهداشت آمریکا تهیه شده است مراحل سرانجامی آزمایشات خود را سپری می نماید. شرکت مدرنا اعلام نموده که این واکسن تا سرانجام 2020 در دسترس قرار خواهد گرفت؛ و از ابتدای 2021 میلادی تقریبا 500 میلیون تا یک میلیارد دوز از این واکسن را ارائه خواهد داد.

دانشگاه آکسفورد نیز داروی دگزامتازون را که یک داروی ضد التهاب است برای درمان مبتلایان که در شرایط وخیم این بیماری هستند تجویز کرد. آزمایش این دارو در بریتانیا نشان داده که استفاده از این دارو تا حدب می تواند جان بیماران بدحال را نجات دهد. این دارو در سطح بین المللی نیز تأیید شده است. پروفسور سارا گیلبرت رهبر توسعه واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد نیز گفت: احتمال عرضه این واکسن در سرانجام سال 2020 وجود دارد.

در این رقابت شرکت چینی نیز اعلام نموده واکسن این کشور وارد فاز سوم آزمایشات بالینی خود شده و تا سرانجام 2020 وارد بازار می گردد.

این در حالی است که در خبرگزاری های رسمی روسیه اعلام نموده واکسن خود را روز 15 اوت (25) مردادماه در دسترس مردم قرار خواهد داد.

پس از اخبار منتشرشده مبنی برساخت واکسن کرونا در اوایل تیر، و پس از آزمایشات بالینی و نتایج موفقیت آمیز آن بر روی انسان این کشور اکنون اعلام نموده که واکسن خود را در روز 15 اوت 25 مردادماه در دسترس مردم این کشور قرار خواهد داد.

بر اساس اخبار منتشرشده پس از آزمایش این واکسن بر روی گروهی از داوطلبان، گروه دوم نیز دوز مشخصی از این واکسن را دریافت کردند و درنتیجه ایمنی هر دو گروه با سنین و جنسیت مختلف به اثبات رسید و واکسن برای هر دو گروه در برابر ویروس مصونیت ایجاد کرد. گروه اول 25 تیر و گروه دوم نیز 30 تیر از بیمارستان وزارت دفاع روسیه ترخیص شدند. به دنبال این نتایج موفقیت آمیز روسیه اظهار داشت که به فراوری نهایی و انبوه واکسن کرونا نزدیک شده است.

دراین بین بعضی محققان این ادعای روس ها را رد نموده و می گویند که هنوز هیچ واکسنی تأییدیه مراجع بین المللی را نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری تاس کریل دمیتری یفرئیس صندوق سرمایه گذاری روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان اناظهار داشت: واکسن فراوریشده در روسیه در بیست و یکمین روز پس از تزریق آن به بدن داوطلبان 100 درصد مصونیت برای آن ها ایجاد نموده، که پس از تزریق مجدد نیز مصونیت دو برابر می گردد و این مسئله در حیوانات به اثبات رسیده است.

این مقام روسی که خود نیز واکسن کرونا را تزریق نموده است، اضافه نمود: اطلاعات مربوط به ساخت این واکسن در ماه آگوست (11 مرداد الی 11 شهریور) منتشر می گردد و انتظار می رود که این واکسن در همین ماه مورد تأیید نهایی قرار بگیرد.

دمیتری یف با اشاره به اینکه در روسیه قوانین سختگیرانه ای برای تأیید واکسن وجود دارد اظهار کرد: مسئله ایمنی واکسن برای دانشمندان روسی در وهله نخست اهمیت قرار گرفته است و مصونیت داوطلبان تزریق کرونا در روسیه، تا به امروز 100 درصد بوده است.

با توجه به گزارشات منتشرشده و اعلام رسمی مقامات روسی مبنی بر توزیع واکسن در تاریخ 15 اوت (25 مردادماه)، اما این سؤال برای همه ما پیش می آید که آیا می تواند به واکسن فراوریشده روس ها امیدوار بود؟ با این حال مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران و کارشناس سازمان دنیای بهداشت در پاسخ به همین سوال از سوی خبرنگاران گفت: متاسفانه محصولاتی که روسیه به عنوان واکسن کرونا فراوری نموده، هنوز مورد تأیید مراجع بین المللی قرار نگرفته است. محرز با بیان اینکه برای قبول موفقیت یک واکسن باید یکی از سه مرکز معتبر دنیا آن را تأیید کند، گفت: سازمان بهداشت دنیای یا سازمان غذا و داروی آمریکا یا اتحادیه اروپا باید واکسن ساخت روسیه را تأیید نمایند که تا به حال این اتفاق نیفتاده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7025

به "آیا واکسن کرونای روسیه حتمی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واکسن کرونای روسیه حتمی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید