خبرنگاران بازدهی محصول زعفران در تایباد 40 درصد کاهش یافته است

به گزارش جعبه مهر، مشهد- خبرنگاران- همزمان با انتها فصل برداشت زعفران در تایباد 21 تن زعفران خشک در این شهرستان فراوری شد که نشان دهنده کاهش عملکرد 40 درصدی محصول زعفران نسبت به سال گذشته است.

خبرنگاران بازدهی محصول زعفران در تایباد 40 درصد کاهش یافته است

مدیر جهاد کشاورزی تایباد روز چهارشنبه به خبرنگار خبرنگاران گفت: سرما در ابتدای فصل برداشت این محصول و تراکنش نامناسب بارندگیهای سال قبل باعث کاهش عملکرد این محصول در سال زراعی کنونی در این شهرستان شد.

محمد میری اضافه کرد: این در حالی است که سال جاری سطح زیر کشت زعفران در این شهرستان با 650 هکتار افزایش به 6 هزار و 850 هکتار رسید که نسبت به سال گذشته هفت درصد افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: از این سطح زیرکشت 6 هزار و 200 هکتار بارور و 650 هکتار غیربارور است و به ازای هر هکتار زیرکشت زعفران 130 نفر روز از مرحله کاشت تا برداشت مشغول کار شدند.

مدیر جهاد کشاورزی تایباد ادامه داد: عملکرد زعفران خشک در کشتزارهای تایباد سال جاری در هر هکتار به بیش از سه کیلوگرم رسید و در مجموع بیش از 21 تن زعفران خشک در این شهرستان برداشت شد.

میری گفت: کشت زعفران با توجه به احتیاج کم آن به آب با استقبال شدید کشاورزان روبرو شده و به همین خاطر تامین کودهای شیمیایی و ریزمغذی مورد احتیاج، ترویج روش های نوین آبیاری، مبارزه با علف های هرز، جلوگیری از چرای دام در مزارع و ارائه هدایت ها و توصیه های فنی همه ساله برای حمایت از زعفرانکاران صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: سال جاری هزار تن انواع کود شیمیایی بین کشاورزان زعفرانکار این شهرستان توزیع شد.

مدیر جهاد کشاورزی تایباد با بیان اینکه این محصول در این شهرستان 6 هزار بهره بردار دارد گفت: برداشت زعفران همه ساله از اواخر مهر آغاز و تا اواخر آبان ماه ماه ادامه دارد و همزمان با فصل برداشت این محصول یک بازار خرید رسمی در این شهرستان راه اندازی می گردد.

میری اضافه کرد: در سال زراعی گذشته 15 تن و 500 کیلوگرم زعفران حمایتی از زعفرانکاران تایبادی خریداری شد.

او نبود صنایع فرآوری و بسته بندی این محصول را از مهمترین مسائل زعفران کاران تایبادی مطرح کرد و گفت: همه ساله با آغاز فصل برداشت با توجه به نبود صنایع تبدیلی ، زعفران کاران منطقه مجبور هستند دسترنج خود را به قیمت پایین تری به دلالان بفروشند و یا آن را برای تمیز کردن و یا جدا کردن سر گل به شهرستانهای همجوار بفرستند که بی شک این مساله از سود کشاورزان می کاهد.

85 درصد جمعیت شهرستان تایباد به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و این شهرستان هفت هزار بهره بردار بخش کشاورزی و 43 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی دارد.

مرکز شهرستان 120 هزار نفری تایباد در 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار گرفته است.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8283

به "خبرنگاران بازدهی محصول زعفران در تایباد 40 درصد کاهش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بازدهی محصول زعفران در تایباد 40 درصد کاهش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید