خبرنگاران راه دسترسی و تامین آب شرب مهمترین نیازهای عشایر قم است

به گزارش جعبه مهر، قم - خبرنگاران - استاندار قم با تاکید بر ضرورت تامین زیر ساخت ها در مناطق عشایری این استان گفت: راه دسترسی و تامین آب شرب از مهمترین نیازمندی های عشایر قم به شمار می آید.

خبرنگاران راه دسترسی و تامین آب شرب مهمترین نیازهای عشایر قم است

بهرام سرمست روز یکشنبه در جلسه بررسی مشکل های عشایر و روستاهای قم در تالار امام جواد (ع) استانداری قم گفت: در سال جهش تولید در کنار بخش های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی موضوع عشایر مغفول مانده و باید مورد توجه باشد.

سرمست تامین زیر ساخت ها را یکی از الزام ها در بخش عشایر قم عنوان کرد، و با اشاره به طرح آبرسانی به مناطق عشایری قم و روستاهای موجود در محور قم - تهران گفت: در استان سعی می کنیم، تمام دستگاه های اجرایی و خدماتی را در پشتیبانی از این طرح هماهنگ نموده و سهم هر کدام را نیز پای کار بیاوریم تا بتوانیم اعتبار مورد نیاز برای طرح تامین آب شرب مناطق عشایری قم که فاقد کد آبادی هستند، را فراهم کنیم.

استاندار قم همچنین با بیان اینکه طی سالهای 98 و 99 شاهد بارندگی های خوبی در سطح استان بودیم و این باعث شد در بخش مراتع، تولید علوفه و کشاورزی رونق خوبی داشته باشیم، گفت: باید از وقوع آتش سوزی ها در مراتع استان پیشگیری شود و برای همین منظور نیز ستاد بحران تشکیل، و به دستگاه های ذیربط ماموریت داده شده که تمام ظرفیت های محلی و اجرایی را به کار بگیرند، و از ورود خسارت ها به مراتع نیز جلوگیری به عمل آید.

استاندار قم عملیاتی کردن طرح آبرسانی به نقاطی از استان که عشایر در آن استقرار دارند، را قدم بسیار موثری در خدمات رسانی بهتر به جمعیت عشایری قم دانست و گفت: دستگاه های اجرایی و خدماتی و همچنین شرکت شهرک های صنعتی نیز باید بر اساس تفاهم هایی که از ابتدا داشتیم، برای این طرح اقدام کنند.

استاندار قم در انتها بیان نمود: اگر سهم سازمان امور عشایری کشور در تامین اعتبار لازم برای طرح فوق تحقق یابد در سال 1400 شاهد تامین این زیر ساخت در حوزه عشایری استان خواهیم بود.

عشایر قم متشکل از سه طایفه کلکو، شاهسوند و زند هستند.

جمعیت عشایری قم 358 خانوار شامل 225 تَن است که بیشتر در مناطق مرکزی قم متمرکز می باشد و شغل آنها دامداری و پرورش دام است.

طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، قم دارای 127 روستا با جمعیت بالای 20 خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از 55 هزار و 865 تن است که در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگی می کنند. /

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6492

به "خبرنگاران راه دسترسی و تامین آب شرب مهمترین نیازهای عشایر قم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران راه دسترسی و تامین آب شرب مهمترین نیازهای عشایر قم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید