خبرنگاران مبارزه بیولوژیک در جنگل های زاگرس شروع شد

به گزارش جعبه مهر، دزفول- خبرنگاران- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دزفول گفت: مبارزه بیولوژیک علیه آفات برگ خوار و جوانه خوار بلوط در جنگل های زاگرس شروع شد.

خبرنگاران مبارزه بیولوژیک در جنگل های زاگرس شروع شد

علیرضا فتح الهی پنجشنبه درگفت وگو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: آفات برگ خوار و جوانه خوار بلوط از بیماری های جنگل های زاگرس هستند که اگر با آنها مبارزه نگردد باعث نابودی جنگل ها خواهند شد.

وی اضافه کرد: با همکاری اداره حفاظت محیط زیست و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان با استفاده از محلول بیولوژیکی باسیلوس تورژینسیس BT مبارزه بیولوژیکی در سطح 300 هکتار از جنگل های زاگرس شروع و محلول پاشی شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دزفول گفت: برای فعال کردن باکتری های موجود در پودرهای بی تی ضروری است از چند ساعت قبل آنها را در آب حل کرد و محلول به دست آمده را از صافی عبور داده و درون محلول پاش های موتوری ریخت آنگاه بر روی درختان پاشید به طوری که تمام درخت به محلول آغشته گردد.

فتح الهی اضافه کرد: در این عملیات از چهار محلول پاش موتوری پشتی و یک محلول پاش موتوری زنبه ای استفاده شده است

وی با بیان اینکه بهترین موقع محلول پاشی سن دوم لاروی می باشد گفت: در این منطقه حشره برگ خوار و جوانه خوار بلوط در سن لاروی 2 قرار گرفته است. حجم عملیات اجرایی این محلول پاشی 300 هکتار و پایش 6 هزار هکتار است که نسبت به سطح تقریبی 70 هزار هکتار آلودگی (آمار برآورد شده سطح آلودگی سال قبل) بسیار ناچیز است.

فتح الهی گفت: پس از پایش درصورت لزوم حدود 10 الی 15 روز بعد عملیات محلول پاشی دوباره تکرار می گردد.

230 هزار هکتار از مجموع 920 هزار هکتار جنگل های زاگرس استان خوزستان در حوزه استحفاظی دزفول واقع هستند.

پهنهٔ رویشی زاگرس شامل رشته کوه های زاگرس، وسیع ترین و اصلی ترین رویشگاه گونه های مختلف بلوط در ایران بوده و به همین دلیل این منطقه از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. جنگل های بلوط منطقه زاگرس از منتهی الیه شمال غربی کشور (استان آذربایجان غربی) شروع و سپس غرب (استان های کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان) و جنوب غرب ایران (استان های کهگیلویه و بویراحمد و فارس) را در بر می گیرد. در بین 11 استان واقع در ناحیه رویشی زاگرس، استان های فارس، لرستان و خوزستان مقام های اول تا سوم را از نظر وسعت رویشگاه های جنگلی و درختی دارا هستند.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5521

به "خبرنگاران مبارزه بیولوژیک در جنگل های زاگرس شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مبارزه بیولوژیک در جنگل های زاگرس شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید