خطر عوارض قلبی دائمی در مبتلایان شدید کرونا، سن سکته های قلبی در حال کاهش است

به گزارش جعبه مهر، معاون مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بعضی عوارض قلبی در موارد شدید کرونا مشاهده شده که ممکن است دائمی گردد، اما در حال حاضر صحبت در این زمینه زود و بسیاری از موارد در این زمینه در حال تغییر است.

خطر عوارض قلبی دائمی در مبتلایان شدید کرونا، سن سکته های قلبی در حال کاهش است

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، علیرضا مهدوی روز در نشست خبری مجازی که به مناسبت روز جهانی قلب به صورت ویدیو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار گردید، اضافه کرد: برنامه های متخلفی از سال ها قبل روی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر وجود دارد. چاقی نیز یک بیماری محسوب می گردد. کنترل وزن در حوزه تغذیه و فعالیت فیزیکی تعریف می گردد. در برنامه ایراپن، ارزیابی میزان فعالیت بدنی و آموزش در این زمینه و ارزیابی شرایط تغذیه را داریم. در سال های گذشته نیز کارشناس تغذیه به مراکز سطح یک اضافه شده که وظیفه مشاوره تغذیه را بر عهده دارد.

مهدوی ادامه داد: همزمان با کرونا، بعضی خدمات در دوران قرنطینه متوقف شد. خدماتی که حیاتی نبود، بر اساس احتیاج افراد و در صورت مراجعه، ارائه می گردد. در عین حال دستورالعمل هایی برای بچه ها و نوجوانان و بزرگسالان ارائه شده است. برای فعالیت بدنی نیز راه چاره هایی پیشنهاد شده است. در این دوران، اصول تغذیه و فعالیت بدنی اهمیت دارد و باید جدی گرفته گردد.

وی اظهار کرد: هدف ما از پویش فشار خون این بود. افرادی که از قبل مبتلا به فشار خون بالا بودند یا کسانی که فشار خون بالا داشتند و نمی دانستند را بیماریابی کنیم و به آن ها خدمات بدهیم. این اقدام با پوشش بیش از 90 درصد انجام شد. مراقبت و غربالگری فشار خون در سطح یک خدمات سلامت ارائه می گردد. هر شخص بالای 30 سال اگر به خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت مراجعه کند، اگر فشار خون بالا یا دیابت یا پیش دیابت داشته باشد، تشخیص داده می گردد.

مهدوی ادامه داد: اگر فرد مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا باشد، پیگیری و مراقبت می گردد. با آغاز کووید 19، بعضی خدمات کاهش یافت. زیرا همه سیستم درگیر ارائه خدمت در زمینه ویروس کرونا بود و از طرفی بیماران هم رغبتی برای مراجعه به مراکز برای کنترل یا ارزیابی اولیه نداشتند. در نتیجه 50 تا 60 درصد خدمات نسبت به زمان مشابه در سال قبل کمتر شد. از تیر ماه کم کم خدمات شیب افزایشی یافته است.

معاون مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری های واگیر دوره ظهور و بروز معینی دارند. بیماری های غیرواگیر این طور نیستند و در سرانجام سال آمار را می شماریم. خدمات سطح یک در زمینه بیماری های غیرواگیر کاهش یافته است. این به علت تمرکز روی بیماری کووید 19 رخ داده است. در خصوص بیماری ها و عوامل خطر، مطالعه عوامل خطر بیماری های غیرواگیر هر پنج سال یک بار انجام می گردد. آخرین بار این مطالعه در سال 95 اجرا شده است.

وی اضافه کرد: تعداد سکته های قلبی یا مغزی در این ماه های اخیر را می گردد استخراج کرد، اما این در شرایطی است که ثبت ها و ارائه خدمات کم شده است؛ بنابراین باید این موضوع را به سرانجام سال موکول کنیم تا آمار دقیقی ارائه بدهیم.

مهدوی گفت: هدف اصلی سند بیماری های غیرواگیر، کاهش 25 درصدی مرگ و میر زودرس در سنین 30 تا 70 سالگی به دلیل این بیماری هاست. سن سکته های قلبی در حال کاهش است. در حال حاضر دیابت نوع دو را در جوانان هم بیشتر می بینیم که به علت کم تحرکی است. از طرفی مصرف چربی مضر بیشتر شده و مصرف میوه و سبزی کاهش یافته است. 60 درصد جمعیت بالای 18 سال کشور، دچار اضافه وزن یا چاقی هستند. این به علت نوع زندگی است. کشور های در حال توسعه به علت ماهیت توسعه و شرایط شهرنشینی و زندگی ماشینی دچار این اتفاق شده اند. مردم باید ترغیب به فعالیت بدنی کافی و تغذیه سالم شوند. مصرف نمک و چربی کمتر و جایگزین کردن مواد غذایی بی ضرر اهمیت دارد.

معاون مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: کنترل بیماری غیرواگیر تنها بر عهده وزارت بهداشت نیست و بعضی موارد احتیاجمند قانون گذاری است.

معاون مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان نمود: اصلاح شیوه زندگی برای افرادی که هنوز مبتلا به بیماری های قلبی نشده اند و برای خود بیماران اهمیت دارد. دوری از دخانیات و الکل نیز در زمینه پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های غیرواگیر اهمیت دارد.

وی ادامه داد: در امسال همزمان با روز جهانی قلب، از ابتدای مهر ماه، پروژه ویژه ای برای معین خطر قلبی و عروقی در افراد بالای 30 سال در حال اجرا است. این پروژه با روش متفاوتی انجام می گردد. این خدمات از سال 95 در سطح یک به تمام افراد بالای 30 سال در حال ارائه است. کسانی که می خواهند بدانند در 10 سال آینده چقدر ممکن است دچار حادثه قلبی و عروقی شوند، می توانند به پایگاه های سلامت مراجعه نمایند. وقتی میزان خطر معین گردد، با توصیه های بهداشتی به آن ها یاری می گردد تا میزان خطر را کم نمایند.

مهدوی گفت: چاقی یکی از مهم ترین عامل بیماری های قلبی و عروقی است و در کنار آن دخانیات. خانم ها کمتر از آقایان در معرض خطر هستند. تا زمان دوران یائسگی، بیماری های قلبی و عروقی به طرز چشمگیری کمتر است. ولی بعد از این دوران، در سنین بالا میزان مرگ و میر خانم ها و آقایان به علت بیماری های قلبی و عروقی برابر است.

وی ادامه داد: سکته های قلبی و مغزی در رأس این بیماری ها هستند. عمده مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی به علت سکته های مغزی و قلبی است.

معاون مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: حدود دو دهه است که مصرف قلیان رو به افزایش و فراگیرتر شدن است. مصرف قلیان در سال های اخیر به دلیل تنباکو های معطر به شکلی شده که بیشترین مصرف نماینده آن، جوانان هستند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7645

به "خطر عوارض قلبی دائمی در مبتلایان شدید کرونا، سن سکته های قلبی در حال کاهش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر عوارض قلبی دائمی در مبتلایان شدید کرونا، سن سکته های قلبی در حال کاهش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید