دلزدگی در رابطه عاطفی، چند راه چاره برای تقویت رابطه زناشویی

به گزارش جعبه مهر، دلزدگی زناشویی یک فرآیند تدریجی است که ذره ذره وارد زندگی می گردد و آنقدر موثر است که می تواند زندگی را دچار تغییر و تحول کند.

دلزدگی در رابطه عاطفی، چند راه چاره برای تقویت رابطه زناشویی

به گزارش خبرنگار، دلزدگی در رابطه عاطفی یکی از رایج ترین و درعین حال خطرناک ترین اتفاقاتی است که می تواند برای دختر و پسر رخ دهد. دلزدگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و از سوی شما یا شریک عاطفیتان رخ دهد، این امر مهم است تا دلیل اصلی آن را پیدا کنید و برای حل آن کوشش کنید. دلزده شدن از شریک عاطفیتان امری طبیعی بوده که به راحتی می توانید آن را حل کنید اما اگر از آن غفلت کنید احتمالا تا مدت ها مجبور باشید یک رابطه سرد و بی روح را تحمل کنید و شاید حتی آن را از دست بدهید.

دلایل دلزدگی شریک عاطفی تان از رابطه

امروزه یکی از شکایت های اصلی بسیاری از دختران و پسران دلزدگی طرف مقابل در رابطه است به شکلی که این دلزدگی می تواند تحت تاثیر عواملی باشد که یا به رابطه خصوصی شما مربوط می شود یا به دلایل شخصی طرف مقابل و همینطور پیش آمدن شرایطی به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه که ممکن است موجب سردی ارتباط شما با شریک زندگی تان شود مانند کنترل کردن،تغییر رفتار و اعمال در جهت منفی،داشتن ارتباط بیش از حد با دوستان تان، عدم درک متقابل، صلب حریم شخصی، جنگ و دعوای همیشگی بر سر موضوعات بی اهمیت، بیش از حد غرغر کردن، حضور زنی دیگر در زندگی شما و... .

برای فرار از دلزدگی، رابطه عاطفی خود را تقویت کنید

داشتن برنامه و انجام یک سری از کارها برای تقویت رابطه زناشویی در هر زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است، به گونه ای که عمل کردن به آن موجب تقویت رابطه عاطفی شما با همسرتان می شود مانند مخاطب خوبی بودن، شگفت زده کردن، برنامه ریزی برای یک تفریح مشترک، مرور خاطرات شیرین باهم بودن و... که نشان دهد شما بعد از گذشت سال ها از رابطه مشترک تان هنوز به فکر ایجاد انگیزه برای خوشحالی و همدلی با زوج عاطفی خود هستید.

جواد خلعتبری روانشناس در گفت وگو با خبرنگاران، درباره دلزدگی عاطفی میان زوجین اظهار کرد: عامل اصلی طلاق عاطفی عدم درک، به تفاهم نرسیدن، برطرف نشدن احتیاج ها و بعد از آن عدم برقراری رابطه صحیح که در نهایت منجر به طلاق قانونی زوجین می شود که عامل آن می تواند انتخاب غلط معیار های اولیه و اقتصاد عشقی باشد که به درستی بنیانگذاری نشده است و با کوچک ترین اختلاف، تعارضات زناشویی اوج می گیرد.

وی اضافه کرد: زوجین در روابط خود بیشتر از برطرف احتیاج هایشان، در پی خواسته هایشان هستند و زمانی که این خواسته ها افزایش پیدا می نماید به جای ابراز احتیاج در پی بروز شبه احساس از خود هستند یعنی قضاوت ها و... را وارد رابطه می نمایند که فرد حس درک نشدن پیدا نموده و در طرف مقابل هم این احساس را به وجود می آورد.

این روانشناس ادامه داد: ریشه چنین رفتار هایی به سست بودن پایه های صمیمیت در دوران کودکی برمی شود. افرادی که دچار طلاق عاطفی می شوند معمولا ته واره هایی از خاطرات گذشته زندگی را بقچه نموده و وارد رابطه می نمایند. این افراد نوعی نگرش از خود، دیگران و آینده می سازند که مربوط به رفتار هایی هستند که در کودکی اطرافیان با آن ها داشته اند یا مسائلی که برای آن ها رخ داده است.

خلعتبری خلق وخوی فرد را مهم دانست و بیان نمود: در این مواقع تعاملی بین حالت های سرشتی فرد به وجود می آید که موجب شکل گیری این تله ها در زندگی او می شود. یعنی با یک کم توجهی، دیرآمدن، فراموشی تاریخ تولد و... ته واره ها به وسیله یک عامل محرک فعال ساز اوج گرفته و فرد درد های هیجانی سرد یا گرم مانند (ناامنی، اضطراب، خشم و آشفتگی) را تجربه می نماید.

وی توضیح داد: افراد معمولا سعی در جبران کاهش درد ناشی از این ته واره ها دارند و بلافاصله در پی سبک های مقابله ای رفته که این شیوه ها مربوط به خلق وخو یا همانندسازی رفتار اطرافیان است که در پی احساس ناامنی سراغ اجتناب کردن، جبران افراطی یا تسلیم شدن می فرایند، به گمان اینکه این رفتار های مقابله ای دوران کودکی باز هم می توانند کارآمد در ایام عظیمسالی باشند و دیگر پاسخ فرد مبتنی بر گفتار و زمینه نبوده و موجب اختلاف می شود.

وی با اشاره به رفتار های بیش بود یا کم بود که موجب طلاق عاطفی می شود، اضافه کرد: داشتن انتظارات بیش از حد، بی توجهی، غر زدن، سرزنش و... سبب جداشدن و خیانت زناشویی یا چندهمسری در مردان شده که آسیب های خانوادگی را در پی دارد.

این روانشناس با اشاره به احتیاج های اساسی هر انسان مانند عشق، محبت و امنیت که محکم نماینده پایه های صمیمیت است و موجب شکل گیری دل بستگی ایمن می شود، بیان نمود: در واقع طلاق عاطفی می تواند برای کسانی اتفاق افتد که آن دل بستگی ایمن در میان آنان شکل نگرفته باشد یعنی دل بستگی ناایمن اجتنابی یا اضطرابی دارند که منجر به یک دل گسستگی شده و در نهایت باعث عدم برقراری ارتباط سالم می شود.

وی رهاشدگی مزمن هیجانی، نقض و شرم، بی اعتمادی و بدرفتاری یا انزوای اجتماعی را از ته واره های دل زدگی عاطفی دانست و اضافه کرد: والدین اگر در شکل گیری استقلال و اعمال محدودیت های واقع بینانه، عملکرد ضعیف داشته باشند ته واره شکست، بی کفایتی، استحقاق عظیم منشی و نگاه عمودی در فرزند شکل می گیرد.

خلعتبری گفت: احتیاج انسان به بازی و تفریح، بیان خواسته ها و هیجانات سالم که موجب ایجاد ته واره کمال گرایی می شود، می تواند به روابط فردی آسیب برساند که حتما این افراد احتیاج دارند با مراجعه به روانشناسان مسائل رفتاری خود را درمان نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10865

به "دلزدگی در رابطه عاطفی، چند راه چاره برای تقویت رابطه زناشویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلزدگی در رابطه عاطفی، چند راه چاره برای تقویت رابطه زناشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید