دولت ایتالیا با استعفای نخست وزیر سقوط کرد

به گزارش جعبه مهر، دولت ایتالیا در میانه اوج گیری اختلاف میان دو حزب اصلی حاضر در ائتلاف حاکم از جناح راست افراطی به اوج خود رسید، سقوط کرد.

دولت ایتالیا با استعفای نخست وزیر سقوط کرد

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش یورونیوز، جوزپه کونته نخست وزیر پوپولیست ایتالیا بعد از ظهر سه شنبه 29 مرداد در مجلس سنای این کشور در رم حضور یافت و پس از یک سخنرانی طولانی استعفای خود از مقام نخست وزیری کشور را این چنین اعلام نمود: من در اینجا به این تجربه دولتی سرانجام می دهم زیرا میل دارم از این دوره نتیجه گیری مناسبی داشته باشم. نزد رئیس جمهوری خواهم رفت تا استعفای خود را به او تقدیم کنم.

این استعفا به معنی اعلام رسمی جدایی میان دو حزب حاضر در ائتلاف حاکم یعنی لیگا به رهبری ماتئو سالوینی و جنبش 5 ستاره به رهبری لوئیجی دی مایو است. جدایی این دو حزب پس از 14 ماه زمامداری مشترک کشور به معنی شکست مهم ترین ائتلاف سیاسی کشور و سقوط دولت بود. ماتئو سالوینی علاوه بر رهبری حزب متبوع خود، وزیر کشور و معاون نخست وزیر ایتالیا بود.

جوزپه کونته در سخنرانی خود با انتقاد شدید از بی مسئولیتی معاون خود ماتئو سالوینی، او را آغازگر بحران در دولت و عامل سقوط آن خواند و گفت: سالوینی نشان داده است که تنها به فکر منافع شخصی خود و حزب متبوعش است. تصمیم های او خطرات زیادی را برای کشور به همراه دارد.

او در بخش دیگری از سخنرانی خود با یادآوری پرونده یاری اقتصادی روسیه به سالوینی، از وی به دلیل انجام ندادن یا تأخیر در انجام مأموریت های مهم دولتی به شدت انتقاد کرد. مخالفان ماتئو سالوینی او را به پول دریافت از دولت روسیه برای فعالیت کارزار تبلیغاتی حزبی خود در زمان انتخابات گذشته متهم می نمایند.

آقای کونته همچنین گفت که ماتئو سالوینی بارها در نشست های مهم سیاسی با نشانه های مذهبی حاضر شده تا از این طریق مخاطبان مذهبی را نیز به خود جلب کند در حالی که به گفته وی، لائیسیته جزئی از ارزش های دموکراتیک جمهوری ایتالیا محسوب می گردد. در این هنگام چند تن از سناتورهای مدافع سالوینی از جای خود برخاسته و به نشانه اعترض به سخنان کونته، علامت صلیبی را که به گردن داشتند نشان دادند.

  • بحران سیاسی در ایتالیا | سالوینی از انتخابات زودهنگام می گوید

  • مردی بدون سابقه سیاسی سکاندار چهارمین اقتصاد اروپا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 2684

به "دولت ایتالیا با استعفای نخست وزیر سقوط کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت ایتالیا با استعفای نخست وزیر سقوط کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید