ریش سفیدان افغان، میانجی آتش بس طالبان و دولت افغانستان

به گزارش جعبه مهر، بزرگان قبایل در شرق افغانستان به دستاوردی دست یافته اند که مدت هاست دور از دسترس رهبران جهان مانده است؛ آتش بس بین طالبان و دولت افغانستان.

ریش سفیدان افغان، میانجی آتش بس طالبان و دولت افغانستان

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، توقف یک ماه خصومت ها در ولسوالی علینگار واقع در ولایت لغمان که به سختی از خشونت ها آسیب دیده است، برقرار شد تا کشاورزان محلی بتوانند گندم برداشت کرده و محصلان هم در آزمون های سالانه شرکت کنند.

یکی از سکنه علینگار چهارشنبه به رویترز گفت: آتش بس مساله ای است که قدرتمندترین کشورهای جهان برای برقراری آن در افغانستان تلاش کردند اما متاسفانه به آن نرسیدند.

بزرگان قبایل عریضه ای را تهیه کردند و بعد دو مقام محلی از طالبان و دو مقام دولت افغانستان آن را به امضا رساندند. یک نسخه از این عریضه به دست رویترز رسیده است. از زمان آغاز آتش بس در علینگار از روز سه شنبه هیچ خبری مبنی بر وقوع درگیری گزارش نشده است و این در حالیست که درگیری در نقاط دیگر ولایت لغمان ادامه دارد.

این آتش بس که تا 21 ژوئن (31 خرداد) ادامه خواهد یافت، اولین توافق از این دست در دوران جنگ نیست اما در برهه زمانی حساسی به دست آمده است. درگیری ها در سراسر این کشور در پی اطلاعیه واشنگتن مبنی بر خروج بدون پیش شرط نظامیان آمریکایی تا سپتامبر افزایش یافته است.

چندین کشور غربی و چندین کشور منطقه ای بانفوذ تا به امروز نتوانسته اند طالبان را به توقف درگیری با نیروهای افغان برای بلند مدت راضی کنند، این در حالی است که بارها برای مذاکره تلاش شده است.

یکی از ریش سفیدان علینگار می گوید، کشاورزان بابت درگیری ها تا یک سال دیگر هم با از دست دادن گندم آماده برداشت روبرو بودند. در سال های قبل دسته دسته گندم با اصابت گلوله و خمپاره به زمین های کشاورزی به خاکستر تبدیل شد.

او می گوید: دهقانان برای بدست آوردن نتیجه زحمت خود آماده می شدند و طالبان و نیروهای افغان دست به ماشه می شدند و به دنبال کوچکترین بهانه برای شلیک به یکدیگر بودند.

کشاورزان این منطقه از 22 مه برداشت گندم را آغاز می کنند. یکی از اعضای هیاتی که با دو طرف گفت وگو داشت، به رویترز گفت که این آتش بس همچنین موجب شد تا هزاران محصل از امتحاناتشان جا نمانند. به گفته او، محلی ها از این دستاورد بسیار خرسند هستند زیرا باور دارند که این می تواند نمونه خوبی برای دستیابی به آتش بس در سراسر افغانستان از طریق درستی و صداقت بزرگان قبایل باشد.

اسدالله دولتزی، سخنگوی فرماندار ولایت لغمان گفت، دولت در حال همکاری با بزرگان قبایل محلی و علماست تا این آتش بس را به مناطق دیگر هم گسترش بدهد. دولت محلی برای دستیابی به آتش بس دائم تلاش می کند، حتی اگر در سطح یک روستا، ولسوالی یا ولایت باشد. آتش بس اکنون در مرکز ولایت لغمان هم برقرار است.

سخنگوی طالبان به درخواست برای اظهارنظر پاسخی نداده است، اما یک منبع درون این گروه گفت که طالبان با این تدابیر موافقت کرده و آن را تعامل با محلی ها می داند نه دولت.

براساس توافق یک برگی که به امضای مقام های دولت محلی، ارتش و طالبان رسیده است، تصریح شد که هر دو طرف به مناطقی که قبلاً در آن محدود بوده اند، محدود بمانند و در جریان آتش بس هیچگونه تحرک و عملیاتی انجام نخواهند داد. هر دو طرف باید مسائل قبایل را مورد توجه قرار دهند و در حل آنها کمک کنند. هر طرف موارد فوق را نقض کند، از دید قبیله مقصر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10418

به "ریش سفیدان افغان، میانجی آتش بس طالبان و دولت افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریش سفیدان افغان، میانجی آتش بس طالبان و دولت افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید