زریوار ثبت جهانی شد

به گزارش جعبه مهر، تالاب زریوار به عنوان بیست و پنجمین تالاب ایران در کنوانسیون رامسر ثبت شد.

زریوار ثبت جهانی شد

به گزارش مهر، مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان در پیامی به مناسبت ثبت دنیای تالاب زریوار (یا زریبار) در کنوانسیون رامسر گفت: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، تالاب زریوار واقع در شهرستان مریوان استان کردستان، نگین غرب کشور به عنوان 25مین تالاب ایران در کنوانسیون رامسر (1971) ثبت شد. این دستاورد بزرگ را که مصادف با روز دنیای تالاب (World Wetland Day-2nd Feb) سال 1397 است، به تمامی مردم شریف کردستان به ویژه دوستداران محیط زیست تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

کنوانسیون رامسر، پیمانی مربوط به تالاب های مهم بین المللی، به ویژه تالاب های زیستگاه پرندگان آبزی است که برای حفاظت از تالاب ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آن ها در سال 1971 میلادی در شهر رامسر به تصویب رسید. در ابتدا این معاهده به امضای نمایندگان 18 کشور شرکت نماینده رسید، اما امروزه 169 کشور دنیا عضو این پیمان هستند.

این پیمان با کوشش اسکندر فیروز رئیس وقت سازمان محیط زیست ایران تهیه شد. تعریف تالاب در این کنوانسیون بسیار موسع است و شامل مرداب ها و باتلاق ها و لجن زارها یا آب های طبیعی یا مصنوعی اعم از دایمی یا موقت است که آب های شیرین، تلخ یا شور در آن به صورت راکد یا جاری یافت شود- از آن جمله است آب های دریا که عمق آن ها در پایین ترین نقطه جزر از شش متر تجاوز ننماید.

ایران با 252 تالاب، تا پیش از این 35 تالاب را در قالب 24 عنوان در کنوانسیون رامسر ثبت نموده بود که اکنون تالاب زریبار تعداد عناوین ثبتی ایران را به 25 رسانده است. به این ترتیب حدود یک و نیم میلیون هکتار از 3 میلیون هکتار تالاب های کشور در کنوانسیون رامسر ثبت شده است.

در کنوانسیون رامسر فهرستی با عنوان مونترو وجود دارد که تالاب هایی که تا حدودی کاربری خود را از دست داده اند در آن فهرست به ثبت می رسند؛ اکنون 6 تالاب ایران از جمله ارومیه و هامون در این فهرست قرار دارند البته این به معنای خروج کامل از رامسر سایت نیست بلکه کشورها بعد از بهبود بخشیدن آن تالاب ها می توانند آن را از فهرست مونترو خارج نمایند.

وضعیت تالاب های ایران که رامسر سایت ثبت شده اند نیز چندان مناسب نیست. بر اساس نتایج پروژه ارزیابی آسیب پذیری رامسر سایت های ایران، 37 درصد دارای سطح آسیب پذیری زیاد، 42 درصد سطح آسیب پذیری متوسط و 21 درصد دارای سطح آسیب پذیری اندک هستند.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 1058

به "زریوار ثبت جهانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زریوار ثبت جهانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید