سوء تغذیه و کاهش وزن از عوارض شایع آلزایمر

به گزارش جعبه مهر، به گزارش خبرنگاران، پیشرفت فناوری در جوامع بشری سبب افزایش کم تحرکی و شیوع انواع اختلال های متابولیکی و بالینی شده است. یکی از اختلال های بالینی، بیماری آلزایمر است که به عنوان یک بیماری تخریب عصبی شناخته شده و شیوع آن در حال افزایش است. در حال حاضر به دلیل نبود درمان دارویی مناسب برای این بیماری، رویکردهای پیشگیرانه غیردارویی بیشتر مورد توجه قرارگرفته اند. یکی از این رویکردهای غیردارویی و مؤثر، انجام فعالیت های بدنی منظم و سبک زندگی سالم است.

سوء تغذیه و کاهش وزن از عوارض شایع آلزایمر

کتاب ورزش و بیماری آلزایمر تألیف رضا قراخانلو، داور خدادادی و سید محمدعلی عظیمی دخت شورکی با هدف معرفی انواع روش های تمرینی اعم از هوازی و قدرتی و ترکیبی و همچنین معرفی یک سبک زندگی سالم به منظور پیشگیری از ابتلا و جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر تدوین شده است. در این اثر سعی شده با ارائه یک رویکرد جدید که ترکیبی از فعالیت های ورزشی منظم و رژیم غذایی مناسب است از توسعه بیماری آلزایمر در سنین بالا جلوگیری شود.

در 6 فصل این کتاب، تأثیر انواع شیوه های تمرینی بر جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر در مراحل مختلف این بیماری مورد بحث قرار گرفته و راهبردهای تجویز فعالیت بدنی برای افراد مبتلا به این بیماری تشریح شده است. در چند فصل پایانی کتاب نیز رژیم های غذایی مناسب و شیوه زندگی سالم به افراد معرفی شده تا با به کارگیری این رهنمودها در طول زندگی در سنین پیری، کمتر در خطر ابتلا به آلزایمر قرار گیرند.

افزایش فعالیت گیرنده های انتقال دهنده های عصبی با ورزش هوازی

مطالعات زیادی نشان داده اند که بسیاری از انتقال دهنده های عصبی در بیماری آلزایمر کاهش می یابند، به ویژه استیل کولین که افزایش سطوح این انتقال دهنده عصبی به عنوان یک درمان دارویی در بیماران آلزایمری مطرح است. از دیگر انتقال دهنده های عصبی مهم، نوراپی نفرین است که در شرایط آلزایمر 70 درصد از سلول های تولیدکننده نوراپی نفرین از بین می فرایند. بیان شده است که این کاهش در بروز بیماری آلزایمر نقش دارد.

از دیگر انتقال دهنده های عصبی که در بروز آلزایمر نقش دارد، دوپامین را می توان نام برد. شمار زیادی از مطالعات حیوانی نشان داده اند که ورزش هوازی منجر به افزایش چندین انتقال دهنده عصبی ازجمله استیل کولین، سروتونین، دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین در مغز می شود. همچنین، وینتر و همکاران (2007) گزارش کردند که سطوح در گردش کاتکولامین ها (دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین) بلافاصله پس از ورزش هوازی در آزمودنی های انسانی افزایش می یابد. علاوه بر این تعیین شده است که ورزش هوازی منجر به افزایش فعالیت گیرنده های انتقال دهنده های عصبی می شود که این امر می تواند منجر به تغییر فعالیت مغزی شود. این راستا می تواند سازوکار احتمالی دیگری در ارتباط با فعالیت ورزشی و افزایش عملکرد شناختی و کاهش خطر زوال عقل باشد.

ارتباط آلزایمر با چاقی و سوء تغذیه

به نظر می رسد که چاقی و اضافه وزن با بیماری آلزایمر در ارتباط باشند. بااین حال شواهد مربوط به ارتباط چاقی که با استفاده از شاخص توده بدن سنجیده می شود، با بیماری آلزایمر متناقض است. به طور جالبی، چاقی در میانسالی خطر بیماری آلزایمر را افزایش می دهد، درحالی که چاقی در اواخر عمر، خطر بیماری آلزایمر را کاهش می دهد. بنابراین دستکاری های چاقی ممکن است ابزاری را برای جلوگیری از بیماری آلزایمر ارائه نماید.

سوء تغذیه و کاهش وزن از عوارض شایع بیماری آلزایمر هستند. میانگین شیوع سوء تغذیه در بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر حدود 5 درصد گزارش شده است. بیماران مبتلا به بیمای آلزایمر در مقایسه با افراد سالم شرایط تغذیه ای نامناسبی دارند و نشان داده شده است که شرایط تغذیه ای کمتر پایه حاکی از پیشرفت بیماری آلزایمر است. به علاوه گزارش شده است که کاهش وزن پیش بینی کننده افت سریع شناخت در بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر است. از این رو، درمان کاهش وزن و سوء تغذیه نیز ممکن است در بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر مهم باشد.

نخستین چاپ کتاب ورزش و بیماری آلزایمر در 142 صفحه با شمارگان 500 نسخه به بهای 35 هزار تومان از سوی انتشارات پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی راهی بازار نشر شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9786

به "سوء تغذیه و کاهش وزن از عوارض شایع آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوء تغذیه و کاهش وزن از عوارض شایع آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید