سیاست در خاورمیانه در دوره پساکرونا تغییری نخواهد کرد

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران - گروه بین الملل: همه گیری ویروس کرونا در هر گوشه ای از دنیا در جریان و باعث ناامیدی بسیاری از کشورها در مقابله با این ویروس شده است. به همین سبب، مردم و دولت ها در مواجهه با این ویروس به وحشت افتاده اند و اقتصادها از هم پاشیده است. انتظار می رود این بحران بدون تمایل و همکاری جدی دنیای، بیشتر و بیشتر شود.

سیاست در خاورمیانه در دوره پساکرونا تغییری نخواهد کرد

با توجه به تأثیر بسیار زیاد این ویروس بر جهان از جنبه های مختلف، بسیاری معتقدند تغییر در نظم موجود جهانی و روابط بین الملل در دوره پساکرونا اجتناب ناپذیر خواهد بود.

در این راستا خبرنگاران گفتگویی با رابرت ادواردز هانتر سفیر سابق امریکا در ناتو تنظیم کرده که در زیر آمده است.

رابرت ادواردز هانتر عضو ارشد مرکز روابط ترانس آتلانتیک در دانشگاه جانز هاپکینز است. وی در کارنامه خود سوابقی چون مدیریت مرکز مطالعات استراتژیک ترانس آتلانتیک در دانشگاه دفاع ملی آمریکا و سمت مشاور ارشد اندیشکده رند را دارد.

از سمت ها و مسئولیت های دیگر وی در دوه های مختلف می توان به این موارد اشاره کرد: مشاور سیاست خارجی سناتور ادوارد ام. کندی (از سال 1973 تا 1977)، محقق ارشد شورای توسعه خارجی (از سال 1970 تا 1973)، محقق مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژی((IISS از سال 1967 تا 1969، همکاری در پروژه پولاریس (Polaris) نیروی دریایی، عضو هیأت سیاست دفاعی ویلیام کوهن وزیر دفاع بیل کلینتون (رئیس جمهور سابق آمریکا)، معاون انجمن پیمان آتلانتیک (از سال 1998 تا 2001)، محقق مرکز علوم و امور بین الملل بلفر در دانشگاه هاروارد، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ناتو، عضو شورای روابط خارجی و عضو انجمن کنترل تسلیحات و انجمن علوم سیاسی آمریکا.

*ویروس کرونا چه تأثیراتی بر نظم فعلی جهان خواهد گذاشت؟

اکنون خیلی زود است در این مورد صحبت کنیم. بخشی از این تأثیر بستگی به این دارد که آیا طبقه سیاسی ایالات متحده آمریکا درس هایی را که اجازه می دهد رهبری ما در چند سال گذشته بلغزد، آموخته است.

رقبا برای کسب قدرت سعی خواهند کرد جایی که آنها خارج شدند را انتخاب کنند و این مکان ها شامل خاورمیانه خواهد شد. من انتظار جهت گیری مجدد زنجیره های عرضه را دارم، شاید تلاش ها (حداقل در ایالات متحده) برای کاهش وابستگی به چین باشد. اما به یاد داشته باشید که منافع مالی و بخش خصوصی یکسان خواهند بود. چین و روسیه امیدوار هستند که از مواضع نسبی در مورد سایر کشورها و کل سیستم سود ببرند.

*اگرچه شیوع ویروس، رویکردهای رئالیسم و اصل محوری این مکتب یعنی خودیاری را در کانون توجه قرار داده است، اما نواقص رویکرد رئالیسم را که مبتنی بر امنیت دولتی با موضوع امنیتی نظامی است را نشان داده است. شیوع ویروس همچنین نشان داد که اقتصادهای نظامی نیز قادر نیستند امنیت ملت ها و دولت ها را در دوره پسا کرونا حفظ کنند. نظر شما در مورد این چیست؟

من همیشه فکر کرده ام حداقل برای ما، امنیت دولتی و امنیت انسانی باید با همدیگر پیش فرایند.

*اگر بپذیریم که نظم جهانی پساکرونا، نسبت به نظم فعلی متفاوت می باشد آیا این تغییرات، ساختاری و اساسی خواهند بود؟ کدام مفاهیم تغییرات اساسی را تجربه خواهند کرد؟

هنوز مشخص نیست که آیا نظم پساکرونا با نظم فعلی متفاوت خواهد بود یا خیر. اکنون خیلی زود است در این مورد صحبت کنیم. رقابت ها و مبارزات موجود احتمالاً کم و بیش یکسان باقی می مانند. سیاست خاورمیانه بعید است تغییر کند. البته اگر کشورهای تأثیرگذار منطقه همگی درک کنند که آنها مشترکاً یک بازی خود-مخرب متقابل را دنبال می کنند، می تواند تغییر کند. اما من انتظار ندارم سیاست در خاورمیانه تغییر کند.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5892

به "سیاست در خاورمیانه در دوره پساکرونا تغییری نخواهد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست در خاورمیانه در دوره پساکرونا تغییری نخواهد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید