سیستم ارتباطی مغز با کامپیوترتوسط محققان ایرانی ساخته شد

به گزارش جعبه مهر، رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی ایران با اشاره به ساخت یک پروژه استراتژیک به عنوان سامانه های واسط مغز-کامپیوتر توسط محققان این پژوهشگاه، گفت:این پروژه استراتژیک به دنبال گسترش سیستم های ارتباطی مغز با کامپیوتر بر مبنای سیگنال های مغزی است.

سیستم ارتباطی مغز با کامپیوترتوسط محققان ایرانی ساخته شد

عباس عرفانیان امیدوار استاد مهندسی پزشکی دانشگاه علم و صنعت ایران و رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی ایران در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران گفت: پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی به ساخت سامانه های واسط مغز-کامپیوتر پرداخته است؛ به طور کلی باید در این رابطه بگویم یکی دیگر از اهداف مهندسی عصبی گسترش سیستم های ارتباطی مغز با کامپیوتر بر مبنای سیگنال های مغزی است.

وی اضافه کرد:در حال حاضر سیستم های ارتباطی مغز با کامپیوتر بر مبنای سیگنال های مغزی یک مورد تحقیقاتی زنده در مراکز تحقیقاتی جهان بوده و موضوع بسیاری از پروژه های تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده است.

به گفته رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی ایران،برای سیستم های واسط مغز- کامپیوتر کاربردهای زیادی مطرح شده است بسیاری از افراد در نتیجه سانحه و یا به دلیل بیماری توانائی های حسی حرکتی خود را از دست داده اند و قادر به انجام کارهای روزمره نیستند. پیشرفت تکنولوژی در دو دهه اخیر امکانات قابل توجهی برای این گروه از افراد مهیا نموده که می توان به ایجاد کانال های ارتباطی بین مغز انسان و ماشین اشاره نمود سامانه های واسط مغز-کامپیوتر این امکان را می دهد تا به یاری سیگنال های مغزی، بدون احتیاج به حرکت دست، بتوان یک افزار مانند جایگاه چرخدار یا یک پروتز مصنوعی را کنترل کرد و یا حتی تایپ کرد.

وی خاطر نشان کرد:سامانه های واسط مغز- کامپیوتر در آینده نزدیک فناوری های ارتباطی انسان با ماشین را تغییر خواهد دادبه طوری که در این فناوری دیگر برای کنترل تلویزیون، انتخاب کانال ها، بلند و کم کردن صدا، و روشن و خاموش کردن احتیاجی به ریموت های دتس نیست. بلکه شخص فقط با نگاه کردن به صفحه تلویزیون امکان کنترل آن را را دارد. برای روشن و خاموش کردن چراغ روشنائی احتیاجی به زدن کلید نیست بلکه با سیگنال های مغزی و بدون حرکت فیزیکی قادر به روشن و خاموش کردن آن خواهد بود.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 1108

به "سیستم ارتباطی مغز با کامپیوترتوسط محققان ایرانی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم ارتباطی مغز با کامپیوترتوسط محققان ایرانی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید