شیردهی به دو یا چندقلوها

به گزارش جعبه مهر، از هر کسی از اطرافیان که تا به امروز شرایط مشابهی را گذرانده است، هدایت بخواهید: شیر دادن به دوقلوها یا چندقلوها (در مقایسه با کسانی که تنها باید یک نوزاد را شیر بدهند)، احتیاج به کوشش (و البته فداکاری) بیشتری دارد و مسوولیت تغذیه بیش از یک کودک، می توانند بسیار خسته کننده باشد. ممکن است شما نگران باشید که شاید بدن

شیردهی به دو یا چندقلوها

شیردهی به دو یا چندقلوها

آنچه باید بدانید

از هر کسی از اطرافیان که تا به امروز شرایط مشابهی را گذرانده است، هدایت بخواهید: شیر دادن به دوقلوها یا چندقلوها (در مقایسه با کسانی که تنها باید یک نوزاد را شیر بدهند)، احتیاج به کوشش (و البته فداکاری) بیشتری دارد و مسوولیت تغذیه بیش از یک کودک، می توانند بسیار خسته نماینده باشد. ممکن است شما نگران باشید که شاید بدن شما نتواند شیر کافی برای تغذیه بیشتر از یک کودک را تامین کند. یا ممکن است از این بترسید که شیر دادن به دوقلوها ممکن است خیلی وقت گیر باشد و شاید وقتی برای استراحت شما باقی نماند؛ که البته نگرانی بیموردی هم نیست و نوزادان شما ممکن است در هفته های اول پس از تولد، هر نیم ساعت یکبار گرسنه شوند. هنگامی که غذا دادن به دوقلوها را آغاز کنید، ممکن است احساس کنید که زندگی شما دیگر فقط از دو چیز تشکیل شده است: شیردهی و خستگی! وقتی دو یا چند نوزاد همواره گرسنه در برابر شما هستند، مسائل شایع مانند دردناک شدن پستانها یا تَرَک خوردن نوک آنها، تورم و سفت شدن سینه ها و کم بودن مقدار شیر، همچنین نگرانی در خصوص اینکه آیا نوزادان شما سیر می شوند یا نه، ممکن است بسیار بیشتر از حد توان شما به نظر بیایند. با این حال، اگر پیشاپیش برای نگهداری از آنها برنامه ریزی کنید و پس از تولدشان از پزشک نوزادان، متخصص شیردهی، دوستان و افراد فامیل یاری بگیرید، می توانید با موفقیت به آنها شیر بدهید.

مسائل شایع در شیردهی نوزادان دو یا چند قلو

دانستن پاسخ بعضی سوالات مربوط به شیر دادن به چندقلوها پیش از تولد آنها، می توانند به شما یاری کند تا بر اضطراب خود غلبه نموده و پیشاپیش خود را برای این مرحله آماده کنید. از آنجا که بیشتر دوقلوها و چندقلوها زودتر از زمان مقرر به جهان می آیند، ممکن است مایل باشید در خصوص شیر دادن و نوزادان نارس اطلاعاتی کسب کنید. در اینجا به بعضی نگرانیهای عمومی اشاره می کنیم.

آیا تغذیه نوزاد با شیر مادر، بیشتر از شیر دادن با شیشه زمان می برد؟

شیر دادن همزمان به بچه ها با شیشه، به مقدار شیر دادن به آنها با سینه وقت می برد. با این حال، در صورتی که با شیشه به آنها شیر بدهید، باید زمانی را هم برای شستن و ضد عفونی کردن شیشه ها، همچنین آماده کردن و گرم کردن شیر خشک، اختصاص دهید. بر طبق محاسبات موسسه بین المللی معروف به نام La Leche League International که در زمینه ترویج و حمایت از شیردهی مادران به نوزادان خود فعالیت می نماید، در صورتی که مادر دوقلوها در سال اول پس از تولد با سینه به آنها شیر بدهد، حدود 300 ساعت در وقت خود و بیش از یک میلیون تومان در هزینه ها صرفه جویی می نماید.

آیا باید از یک برنامه دقیق و منظم پیروی کنم، یا بهتر است برنامه انعطاف پذیری برای شیردهی داشته باشم؟

استفاده از یک برنامه انعطاف پذیر، برترین گزینه ممکن است؛ همچنین شیر دادن به نوزادان به صورت همزمان، برترین بهره وری را از وقت گران قیمت شما به همراه خواهد داشت. با این حال، بچه ها هم ممکن است برای خودشان نظری داشته باشند: ممکن است یکی از آنها بخواهد که هر سه ساعت یکبار شیر بخورد، و دیگری بخواهد هر دو ساعت یکبار سینه شما را به دهان بگیرد. بعضی از مادران بر این باورند که بهتر است به کودکی که گرسنه تر است اجازه دهند زمانِِ نوبت بعدی شیر خوردن را برای هر دو معین کند، به این ترتیب بر طبق میل او، زمان شیر دادن بعدی را مشخص می گردد. بعضی از مادران در طول روز هر وقت که کودک گرسنه شد به او شیر می دهند و در طول شب از یک برنامه منظم و معین استفاده می نمایند.

چگونه می توانم دو نوزاد را بطور همزمان برای شیر دادن، بغل کنم؟

می توانید از چند حوله عظیم یا بالشهای مخصوص شیردهی برای یاری به قرار گرفتن و ثابت ماندن نوزادها در شرایط مناسب، بهره ببرید. شما می توانید بالشهای مخصوص شیردهی را که برای دوقلوها طراحی شده اند بخرید. ممکن است چنین بالش هایی را در فروشگاههای ایرانی پیدا نکنید یا قیمت آنها با توجه به زمان محدودی که مورد استفاده قرار می گیرند، گران به نظر برسد. در این صورت می توانید با توجه به نمونه های خارجی برای خودتان مشابه آنرا بدوزید و یا از قرار دادن چند بالش و متکا در اطراف بهره ببرید. اگر از چنین لوازمی استفاده می کنید باید دقت کنید که محل شیردهی نوزاد سطح عظیم و محکمی داشته باشد تا یاری کند هر دو کودک به صورت همزمان در شرایط مناسب قرار بگیرند و در نتیجه دستهای شما آزاد باشد که بتوانید بچه ها را جابجا کنید یا اگر شیر خوردن آنها تمام شده، پشت آنها را بمالید تا آروغ بزنند. با استفاده از یک بالش مناسب، می توانید شرایط خود یا نوزادان را در حین شیردهی تغییر دهید. به اسم مثال، شما می توانید از حالت عادی نشسته که نوزاد از زیر سینه شما شیر می خورد به حالت درازکش به پهلو، تغییر شرایط دهید؛ یا اینکه می توانید از ترکیبی از این دو حالت بهره ببرید. بهتر است در هر بار شیر دادن، جای دوقلوها را برای شیر خوردن از سینه های چپ و راست عوض کنید، خصوصا اگر یکی از دوقلوها بیشتر از دیگری شیر می خورد. اگر نمی توانید دائما به خاطر بسپارید که آخرین بار کدام یک از دوقلوها از کدام پستان شیر خورده است، جای آنها را هر 24 ساعت یکبار عوض کنید. تغییر دائمی سینه ها موجب می گردد که مقدار شیر یکسانی در هر دو سینه فراوری گردد و احتمال بسته شدن مجرای یکی از سینه ها را کاهش می دهد. همچنین تغییر متناوب محل بچه ها، موجب می گردد که چشمهای آنها به مقدار یکسان به سمت راست و چپ متمایل شده و تحریک شوند. اگر دوقلوهای شما نارس هستند و یکی از آنها باید مدت بیشتری را در بیمارستان بماند، شما می توانید او را دائما از یک سینه شیر دهید و شیر سینه دیگر را بدوشید تا هر دو پستان به فراوری شیر ادامه بدهند.

آیا بدن من شیر کافی برای تغذیه مناسب بیشتر از یک کودک را فراوری می نماید؟

قانون عرضه و تقاضا در خصوص مادرانی که به دو یا چندقلوها شیر می دهند هم صدق می نماید. اگر شما هنگامی که نوزادان احتیاج دارند به آنها شیر بدهید، می توانید به بدن خود اعتماد کنید که شیر کافی را فراوری کند. در صورتی که بدن شما شیر کافی را تامین نکند، می توانید با

افزایش دفعات شیر دادن، این مشکل را رفع کنید. اگر نوزادهای شما نمی توانند تمام شیر فراوری شده در سینه های شما را بدوشند، ممکن است مجبور شوید که شیر اضافی را بدوشید. مقادیر زیادی آب را در دسترس خود نگه دارید. هنگام شیر دادن، بدن شما ماده اکسی توسین را ترشح می نماید، که ممکن است موجب تشنگی شدید شما بگردد.

از کجا می توانم بفهمم که بچه های من غذای کافی دریافت می نمایند؟

مشاورین شیردهی و پزشکان می توانند با توجه به مقدار وزنی که نوزادها اضافه می نمایند، معین نمایند که آیا بچه ها شیر کافی دریافت می نمایند یا نه. نوزادان معمولا در ابتدا بین 5 تا 9 درصد از وزن زمان تولد خود را از دست می دهند، که البته بعد از مدت کوتاهی و اغلب تا دو هفتگی، این وزن از دست داده شده را مجددا به دست می آورند. آنها باید در پنجمین روز پس از تولد، تقریبا 30 گرم در روز وزن اضافه نمایند. در صورتی که نگران هستید، از کارشناس یا مسول مرکز بهداشتی و درمانی یا پزشک متخصص اطفالی که بر شرایط کودک شما نظارت می نماید بخواهید تا وزن آنها را آنالیز نمایند.

روشهای دیگری هم وجود دارند که می توانید تشخیص دهید آیا نوزادان شما شیر کافی دریافت می نمایند یا خیر. از دست دادن آب بدن در نوزادان به ندرت رُخ می دهد؛ اما اطلاع از نشانه های سلامت کودک ضروری است تا در صورتی که مسئله ای برای کودک پیش آمد بتوانید به سرعت به متخصص بچه ها اطلاع دهید.

مواردی که نشان می دهد همه چیز به خوبی پیش می رود:

نوزادان شما در دو تا سه هفته اول، حداقل هر دو تا سه ساعت یکبار، یا حداقل هشت بار در روز، شیر می خورند.

شکم آنها حداقل سه بار در روز کار می کن، و رنگ مدفوع آنها حدودا در روز پنجم پس از تولد روشن تر شده و به رنگ زرد خردلی در می آید.

از روز پنجم بعد از تولد تا حداقل سه ماهگی، روزانه 30 تا 50 گرم وزن اضافه می نمایند.

آنها هفت تا هشت کهنه بچه یا پنج تا شش پوشک یکبار مصرف را در روز خیس می نمایند. مقدار جذب پوشک های یک بار مصرف بیشتر است، در نتیجه تشخیص اینکه چه وقت خیس می شوند، سخت است. در صورتی که مطمئن نیستید، پوشک او را دربیاورید و وزن آن را با وزن یک پوشک خشک مقایسه کنید. پوشک خیس باید اندکی سنگین تر باشد. (البته باید دقت کنید که خیس کردن پوشک به تنهایی برای مشخص اینکه آیا کودک به مقدار کافی شیر مصرف می نماید یا خیر، کافی نیست. کودکی که آب بدن خود را از دست می دهد هم ممکن است پوشک خود را خیس کند. بنابراین دفع مدفوع مناسب از نظر دفعات و حجم و همچنین از همه مهمتر مقدار وزن گیری کودک، برترین راهها برای ارزیابی شرایط کودک هستند) .

در صورتی که اتاق خلوت باشد، می توانید صدای بلعیدن کودک خود را در زمان شیر خوردن بشنوید.

احساس می کنید که سینه های شما پس از شیر دادن به کودک، سبک تر و نرم تر هستند.

شاید بهتر باشد که در اوائل دوران شیردهی، جدولی طراحی کنید و زمانهای شیردهی، اینکه آخرین دفعه کدام نوزاد از کدام سینه شیر خورده است، و همچنین تعداد پوشکهای خیس هر کدام از نوزادها را در آن یادداشت کنید.

آیا نوک پستانهای من در اثر شیر دادن به دو یا چند کودک، زخم یا دردناک خواهند شد؟

شیر دادن با سینه به چندقلوها، احتمال دردناک شدن سینه های شما را افزایش نمی دهد. آنچه موجب دردناک شدن نوک سینه ها می گردد، اشتباه قرار دادن نوک پستان در دهان کودک یا قرار گرفتن در شرایط نامناسب است، نه تعداد بچه های که شما به آنها شیر می دهید.

اگر سینه های شما زخمی یا دردناک شدند، از مخلوطی از شیر خودتان به همراه یک ماده چرب مناسب و تصفیه شده (مانند وازلین، لانولین یا دکسپانتنول) برای درمان آنها بهره ببرید. پس از شیر دادن به نوزادها، چند قطره از شیر خود را از سینه بیرون بکشید و بگذارید به مدت 5 تا 10 دقیقه روی نوک پستان بماند تا خشک گردد. شیر به خوب شدن تَرَکها و کشتن باکتریها، یاری می نماید. سپس از لانولین بهره ببرید (لازم نیست آن را بشویید)، تا نوک سینه ها را نرم و انعطاف پذیر نگه دارد. می توانید لانولین تصفیه شده را از داروخانه بخرید.

اگر به یکی از نوزادها علاقه و دلبستگی بیشتری پیدا کنم، چه کار باید بکنم؟

این اتفاق طبیعی بوده و ممکن است رخ دهد؛ خصوصا اگر یکی از نوزادها مدت طولانی تری را در بیمارستان سپری کند. در این حالت، شما زمان بیشتری برای آشنا شدن و ایجاد دلبستگی با کودکی که زودتر به خانه آمده است داشته اید و رابطه مستحکم تری با او پیدا نموده اید. یا اگر یکی از نوزادهای شما بیمار بوده است، ممکن است متوجه شوید که توجه بیشتری به او می کنید. نکته مهم آن است که باید از احساسات خود مطلع باشید و سعی کنید عشق و توجه یکسانی را به نوزادان خود ابراز نمایید. خوشبختانه، شیر دادن با سینه به نوزادها، شما را در تماس نزدیک با هر دوی آنها قرار می دهد و می تواند فرآیند ایجاد دلبستگی بین شما و هر دو نوزاد را تسریع کند.

آیا ضروری است که گاهی اوقات به خودم استراحت دهم؟

لازم نیست که شما دائما مشغول کار باشید. در واقع، علاوه بر اینکه این کار لازم نیست، برای شما ضروری است که از این کار اجتناب نمایید. هنگامی که بچه ها خوابیده اند، اگر می توانید شما هم بخوابید. هرگاه احساس خستگی مفرط می کنید، کسانی را که قرار است به شما یاری نمایند (اول از همه همسرتان را)، خبر کنید. بگذارید زمانی که شما می خواهید استراحت کنید، او مسوولیت را بر دوش بگیرد، حتی اگر این مدت تنها 15 تا 20 دقیقه باشد. سعی کنید با پیاده روی، گرفتن یک دوش گرم یا خواندن مجله در یک اتاق دیگر از محدوده ای که صدای نوزادها را می شنوید دور شوید. هنگامی که برنامه منظم شیر دادن به آنها کاملا جا افتاد، می توانید یک شب را به همراه همسر یا یکی از دوستان خود در خارج از خانه خوش بگذرانید. (می توانید یاد بگیرید که چگونه شیر خود را دوشیده و به نوزادها یاد بدهید که آن را از شیشه بخورند، تا بتوانید مدتی بیشتر از یک یا دو ساعت را خارج از خانه بگذرانید). به خاطر داشته باشید که شما قبل از اینکه مادر بشوید هم یک زندگی داشته اید. اکنون زمان آن فرا رسیده است که آن زندگی را که رها نموده اید، ادامه دهید.

برای یاری، به کجا می توانید مراجعه کنید؟

افرادی را که می توانند به شما یاری نمایند، قبل از تولد نوزادها معین کنید. پس از تولد بچه ها، به مقدار کافی دردسر خواهید داشت که دیگر وقتی برای دنبال یاری گشتن برای شما باقی نمی ماند.

پزشکی را بیابید که شما را به شیر دادن با سینه تشویق نموده و از ایده های شما در خصوص مراقبت از کودک، پشتیبانی کند.

مادران دو یا چندقلو را در میان دوستان یا فامیل بیابید تا بتوانید از تجربیات آنها هم بهره ببرید. همچنین می توانید در بخش گفتگو نی نی سایت به یکی از گروههای مربوط به مادران دوقلوها بپیوندید یا در قسمت شیر دهی از تجربیات مادرانی در شرایط مشابه با خودتان بهره ببرید.

با یکی از متخصصین شیردهی در انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر تماس بگیرید تا در حل مسائل شیردهی به شما و نوزادانتان یاری نمایند. اگر باید برای مدتی در بیمارستان از نوزادان شما مراقبت گردد و شما نمی توانید شیر دادن را بلافاصله پس از زایمان آغاز کنید، دوشیدن شیر خود را از روز اول آغاز کنید. می توانید این شیر را در محفظه های استریل در یخچال یا فریزر نگهداری کنید تا بعدا مورد استفاده قرار دهید.

با اعضای خانواده، دوستان و همسایگان صحبت کنید تا ببینید که آیا آنها می توانند پس از زایمان در پختن غذا، تمیز کردن خانه یا انجام خریدها، به شما یاری نمایند یا خیر. با دوستان و اعضای خانواده که شیر دادن با سینه به دو یا چندقلوها را تشویق می نمایند، ملاقات کنید. سعی کنید از ملاقات با کسانی که ممکن است شما را از این کار منصرف نمایند، خودداری کنید.

مهمتر از همه این که سعی نکنید یک مادر نمونه باشید که همه کارها را به تنهایی انجام می دهد. با داشتن دوقلو یا چندقلوها، شما بیشتر از کسانی که تنها یک نوزاد دارند، به یاری دیگران احتیاج داشته و در واقع استحقاق آن را هم دارید.

منبع:www.ninisite.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10898

به "شیردهی به دو یا چندقلوها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیردهی به دو یا چندقلوها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید