فرزندپروری فست فودی در اینستاگرام؛ مفید یا مخرب؟

به گزارش جعبه مهر، رفتارهای پرخاشگرانه، نافرمانی ها و کنترل قشقرق های بچه ها از دغدغه های همیشگی والدین بوده است. فعالیت روانشناسان کودک در اینستاگرام کار را برای والدینی که با بهانه هایی چون بالا بودن هزینه های مشاوره های روانی و اشتغال از دریافت درمان های روانشناختی سر باز می زنند؛ راحت نموده است.

فرزندپروری فست فودی در اینستاگرام؛ مفید یا مخرب؟

در رویکرد شناختی-رفتاری به والدین تکنیک های برای فرزندپروری ارائه می گردد و از آن جایی که این تکنیک ها به صورت عینی به آنها می گوید چه طور باید رفتار نمایند، پتانسیل ارائه شدن در اینستاگرام و کسب محبوبیت را هم دارند.

پست هایی با عناوینی مانند اینکه با قشقرق کودک چه کنیم یا چگونه به کودک مدیریت خشم یاد دهیم یا با بد غذایی کودک چه کنیم و از این دست پست ها که کوشش دارند با تکنیک هایی مانند زمان ساکت، پاداش، نادیده گرفتن، چارت رفتاری به شما آموزش دهند با مسائل کودک خود چه کنید،از این نوع پست ها هستند.

اما نکته ای که در این فرزندپروری های فست فودی نادیده گرفته می گردد این است که این تکنیک ها به صورت پلکانی تجویز می شوند. به این معنا که پیش از انجام داده هر تکنیک ضروری است تمامی مراحل قبل از آن طی گردد. در غیر این صورت ممکن است در کوتاه مدت رفتار مورد نظر با این تکنیک ها رفع گردد اما به علت طی نکردن مراحل پیشین و در نظر نگرفتن چرایی رفتار کودک و عدم فراهم سازی بستر لازم در دراز مدت رفتاری با شدت بیشتراز کودک مشاهده کنید.

بهبود روابط، یادگیری چگونگی والد کافی در مقابل والد کامل و فهم شناختی، جسمی و هیجانی کودک در جهت رشد، برترین یاری را به والدین می نماید.

به یاد داشته باشید که تجویز هر تکینک برای کاهش و یا افزایش رفتار دلخواه والدین در کودک، مستالزم شناخت کودک شما به صورت فردی و بستر خانوادگی شماست. تکنیک های روانشناختی برنامه ای است که فرد به فرد فرق دارد. استفاده از این تکینک ها بدون نظارت روانشناس بیش از این که مفید باشد، برای کودک شما آسیب زا خواهد بود.

در این باره بخوانید:

پذیرش نژادهای مختلف را از کودکی آموزش دهیم

با این 3 نکته دانش آموزان بدقلق را به درس خواندن تشویق کنیم

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10967

به "فرزندپروری فست فودی در اینستاگرام؛ مفید یا مخرب؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرزندپروری فست فودی در اینستاگرام؛ مفید یا مخرب؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید