لزوم برداشت 300 هزار مترمکعب درختان افتاده هیرکانی

به گزارش جعبه مهر، درختان بر زمین افتاده و شکسته جنگل علاوه بر قدرت تخریبی در زمان بروز سیل، یکی از دلایل اصلی آتش سوزی و بروز آفت های فراوان در جنگل است.

لزوم برداشت 300 هزار مترمکعب درختان افتاده هیرکانی

به گزارش جعبه مهر به نقل از سبزینه، از نظر کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی وجود 10 تا 15درصد این درختان وجوب الزامی برای جنگل دارند و بقیه قابل برداشت هستند. در حال حاضر وجود 300هزار مترمکعب درختان شکسته و افتاده، جنگل های هیرکانی مازندران را به انبار باروتی مبدل نموده و هر لحظه احتمال شعله ور شدن حریق، گونه های نادر گیاهی و جانوری را تهدید می نماید.

بیش از 90درصد آتش سوزی های جنگل های شمال عمدی است و آتش سوزی های سهوی نیز به دلیل بی احتیاطی گردشگران و طبیعت گردان، عرصه های ملی را تهدید می نماید؛ از این رو وجود 300هزار مترمکعب درختان افتاده و شکسته در دل جنگل های مازندران در بروز حریق بر کسی پوشیده نیست. سالانه سطح قابل توجهی از جنگل های هیرکانی در مازندران دچار حریق می گردد و کمبود امکانات و وجود درختان افتاده و شکسته، بر شدت آتش سوزی می افزاید و خسارت های زیادی به بار می آورد.

محسن موسوی تاکامی، مدیرکل منابع طبیعی مازندران (ساری) با اشاره به این که در خاتمه سال گذشته و فصل بهار بارش های خوبی داشیم که به رویش هایی منجر شده است، گفت: متعاقب آن گرمایش بالایی داشتیم و دمای بالا و خشک شدن علف ها، خطر بروز حریق را بیش تر خواهد نمود.

وی با بیان این که باید از بروز حریق در جنگل های شمال پیشگیری و مردم را در این حوزه فعال کنیم، توضیح داد: 794هزار هکتار جنگل در منطقه وجود دارد که قدمت بیش از 49میلیون ساله دارد و بخشی نیز ثبت یونسکو شده است.

موسوی تاکامی با اظهار این که 13سال برای ثبت جهانی جنگل های مازندران زمان صرف شد، به ارزش و اهمیت آن اشاره نمود و گفت: بیش از 80 گونه صنعتی در جنگل های استان وجود دارد.

وی با تأکید بر لزوم پیشگیری از بروز حریق در مناطق صعب العبور گفت: با امکانات موجود مهارکردن حریق در مناطق صعب العبور سخت خواهد بود و باید گردشگران و طبیعت گردان در این زمینه توجه لازم را داشته باشند.

مدیرکل منابع طبیعی مازندران (ساری) به امکانات موجود برای مهار آتش سوزی در جنگل ها و مراتع اشاره نمود و گفت: 13هزار و 500 خانوار بهره بردار در مراتع وجود دارند و بیش از 90درصد مراتع دارای طرح های مرتع داری هستند.

  • درختان شکسته تهدیدی فراروی جنگل هستند

موسوی تاکامی با عنوان این که مراتع به بهره برداران واگذار شده و آن ها از این عرصه ها حفاظت می نمایند، توضیح داد: در حوزه جنگل یکی از خطرات عظیم به ویژه در فصل برگ ریزان، درختان شکسته و افتاده موجود در بستر جنگل است که با کوچک ترین سهل انگاری دچار حریق می گردد. تا خاتمه سال97 سازمان جنگل ها طبق قانون می توانست نسبت به برداشت درختان افتاده و شکسته اقدام کند، اما در حال حاضر بیش از 300هزار مترمکعب درختان افتاده و شکسته در بستر جنگل وجود دارد که تا به امروز نسبت به نشانه گذاری حدود 70هزار مترمکعب اقدام شده و بخشی نیز خارج شده است.

مدیرکل منابع طبیعی مازندران (ساری) یادآور شد: با این اوصاف تدابیری در حال اتخاذ است تا نسبت به مشخص تکلیف درختان افتاده و شکسته اقدام کنیم.

وی با اظهار این که از سال جاری برداشت درختان افتاده و شکسته طبق قانون از جنگل ممنوع شده است، گفت: تحت هیچ شرایطی اجازه خروج و برداشت چوب از جنگل را نداریم. موسوی تاکامی شمار شرکت های بهره برداری را که به امر حفاظت راهنمایی شدند 13شرکت اعلام کرد و گفت: در حال حاضر بیش از یک هزار و 200 نفر از نیروهای حفاظتی و مجریان طرح ها درحال حفاظت از جنگل ها هستند.

  • بخش های مختلف برای مهار آتش سوزی مشارکت نمایند

مالک پهلوان، رئیس انجمن مرتع داران کشور نیز با اشاره به گستردگی مراتع در استان مازندران درباره پیشگیری از حریق اضافه کرد: با توجه به بارندگی فصل بهار، رویش علف های مرتعی و خشک شدن آن در فصل گرما، بروز حریق در فصل گرما اجتناب ناپذیر است، اما برای مهار آتش سوزی باید بخش های مختلف از جمله مرتع داران مشارکت نمایند.

پهلوان با اظهار این که مشارکت تشریفاتی و ابزاری نباید باشد، گفت: در حوزه البرز شاهد آتش سوزی وسیعی هستیم، اما در مازندران میزان حریق تا 80درصد کاسته شده است.

وی شمار بهره برداران را 13هزار خانوار اعلام کرد و گفت: هم گرایی و هم نوایی خوبی با منابع طبیعی و تشکل های مرتع داری در استان مازندران وجود دارد. پهلوان با بیان این که در استان های شمالی مراتع قشلاقی اندک وجود دارد، گفت: مراتع تبدیل به ویلاسازی شده یا زیرکشت های دوم محصولات رفت، از این رو دولت باید یارانه های علوفه های دامی را به مراتع سوق دهد؛ زیرا 574هزار هکتار مرتع در کشور وجود دارد و 55درصد فرآورده های پروتئینی و لبنی را دام های وابسته به مراتع فراوری می نمایند.

پهلوان باعنوان این که 916هزار بهره بردار مرتعی در کشور وجود دارد، گفت: هر تعاونی مرتع داری را به عنوان پایگاه اطفای حریق مجهز کنیم تا از بروز حریق در مراتع پیشگیری کنیم.

رئیس انجمن مرتع داران کشور با بیان این که مراتع مازندران خرده مالکی هستند، اضافه کرد: بهترین مراتع را در سلسله البرز داریم و باید طرح های مرتع داری شاکله طرح داشته باشد و خشک سالی و حریق را در این طرح مورد توجه قرار دهیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7081

به "لزوم برداشت 300 هزار مترمکعب درختان افتاده هیرکانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم برداشت 300 هزار مترمکعب درختان افتاده هیرکانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید