لکه های فرش را چگونه پاک کنیم؟

به گزارش جعبه مهر، تهران (پانا) - ریختن هر گونه از مایعات، یا ردپای گلی روی فرش در روزهای بارانی، می تواند شما را عصبی کند و یا برای خرید عوامل پاک کننده گران قیمت که فرش ها را تمیز کنید بیرون بروید، یا ترجیح دهید، از خدمات حرفه ای برای تمیز کردن فرش بهره ببرید علاوه بر آن، فرش های تمیز احتمال کمتری برای آلوده شدن با موجوداتی مانند سوسک فرش و کک و احتمال کمتری برای سوختگی فرش است اما، نیازی به عجله نیست، زیرا خودتان می توانید با روشی که در این بخش خواهیم گفت یک پاک کننده ارزان با استفاده از بعضی از مواد خانگی تهیه کنید.

لکه های فرش را چگونه پاک کنیم؟

این مواد تمیز نماینده خانگی، نه تنها باعث صرفه جویی پول شما می شوند، بلکه از بچه شما نیز در برابر مواد شیمیایی مضر موجود در پاک نماینده ها، محافظت می نمایند. شما باید مشتاقانه بدانید که کدام کالای خانگی که در کابینت نگهداری می کنید، برای تهیه تمیزنماینده فرش خانگی و از بین بردن لکه ها مفید است اجازه دهید تا به آنها نگاهی بیاندازیم.

فرش و موکت تان را به همین راحتی برق بیاندازید

12 دستورالعمل پاک نماینده خانگی فرش:

1. جوش شیرین و پودر بوراکس:

بوراکس، یک تمیزنماینده سازگار با محیط زیست است، که لکه ها را به صورت مؤثری پاک می نماید و ذرات گرد و خاک را از فرش حذف می نماید ، جوش شیرین، که یک جذب بوی عالی است، بو را از بین می برد و به فرش طراوت می بخشد. برای تهیه این پاک نماینده، فقط به یک فنجان جوش شیرین، 1 فنجان پودر بوراکس، 1 قاشق غذا خوری سبزیجات خشک و چند قطره روغن احتیاج دارید.

نحوه تمیز کردن فرش در خانه

2. جوش شیرین و سرکه سفید:

مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین، یک عامل پاک نماینده بسیار عالی است این دو عنصر ،دارای خواص شیمیایی متفاوتی هستند، سرکه اسیدی است، در حالی که جوش شیرین خنثی است هنگامی که با هم مخلوط می شوند، دی اکسید کربن فراوری می نمایند، که باعث ایجاد حباب های تمیزنماینده و بی نظیری می گردد. در کنار این دو ماده، شما بعلاوه به مایع ظرفشویی معمولی و آب گرم ،احتیاج دارید بعلاوه میتوانید برای تمیز کردن فرش ها از جوش شیرین و آب گرم نیز بهره ببرید.

درست کردن محلول خانگی برای تمیز کردن فرش

3. سرکه و آب داغ :

سرکه ،طبیعتا به شدت اسیدی است، این ویژگی آن باعث شده تا یک ترکیب عالی برای تمیز کردن فرش باشد ؛ بوی نامطبوع، را از بین می برد و خاک و لکه ها را نیز از بین می برد. شما می توانید از سرکه ،به صورت خالص بهره ببرید یا آن را با آب داغ مخلوط کنید ، به علت ساختار بسیار اسیدی اش، ابتدا آن را روی بخشی از قالیچه مرطوب تست کنید، و سپس روی کل فرش بریزید این یک پاک نماینده فرش کارآمد خانگی است.

4. آب لیمو و پراکسید هیدروژن:

این پاک نماینده فرش خانگی، نه تنها آسان تهیه می گردد، بلکه موثر نیز می باشد ؛ پراکسید هیدروژن ،سفید نماینده عالی است که از اکسیژن برای شکستن پیوندهای بین باکتری ها، خاک و سطح فرش استفاده می نماید اضافه کردن چند قطره لیمو در این مایع باعث قوی تر شدن محلول می گردد، و به این ترتیب به از بین بردن ذرات چسبیده به فرش یاری می نماید.

تمیز کردن لکه فرش با لیمو

5. ذرت، جوش شیرین و برگ بو:

جوش شیرین موجود در آن، خواصی دارد که لکه ها را به خود جذب می نماید و یک لکه بر قوی است، و برگ بوها فرش ها را بدون بو می نماید ،از آنجایی که هیچ محصول مایعی در تهیه این پاک نماینده استفاده نمی گردد، در میان برترین پاک نماینده های خانگی فرش قرار می گیرد. بعلاوه می توانید از جوش شیرین، نشاسته ذرت و پودر تالک معطر نیز به عنوان تمیزنماینده فرش بهره ببرید.

6. آمونیاک و سرکه:

آمونیاک، یک پاک نماینده ارگانیک و طبیعی است، اما می تواند تغییر رنگ فرش را ایجاد کند، پس قبل از استفاده، آن را امتحان کنید بوی آن بعلاوه می تواند باعث مشکلاتی مربوط به ادرار حیوانات خانگی را ایجاد کند، بنابراین حتما هنگام استفاده از آمونیاک، اقدامات ایمنی را انجام دهید. مخلوط سرکه و آمونیاک ،یک راهکار عالی برای تمیزکاری است و سرکه، لک و بوی بد را از بین می برد.

پاک کردن لکه فرش با سرکه

7. سرکه و پراکسید هیدروژن:

ترکیب این دو ماده، به نابودی میکروب ها و دیگر باکتری های عفونی یاری می نماید علاوه بر این، در تمیز کردن لکه ها، پاکسازی فرش و از بین بردن بوی آن نیز موثر است. این مخلوط در صورت استنشاق بسیار مضر است، بنابراین هنگام استفاده از آن باید اقدامات لازم انجام گردد و احتیاط کنید. پراکسید هیدروژن ،یک ماده سفید نماینده است که لکه های فرش را بدون آسیب رساندن به رنگ فرش، ازبین می برد و سفید می نماید سرکه به طور گسترده به عنوان یک محصول پاک نماینده فرش طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

8. سرکه سفید، نمک و روغن:

سرکه سفید ،دارای خاصیت اسیدی قوی است، بنابراین می تواند لکه های قوی که حیوانات خانگی شما باعثش شده را پاک کند برای استفاده ، هر نوع پارچه مناسب است. خواص طراوت دهی آن با افزودن روغن افزایش می یابد روغن نیز ،با میکروب ها و باکتری هایی که در فرش قرار دارند، مبارزه می نماید. نمک موجود در این پاک نماینده در برداشتن لکه های آب آلبالو و امثال آن، بسیار موثر است ، این یکی از پاک نماینده های خانگی مشهور فرش است، زیرا پاکیزگی و بوی خوشی را به همراه دارد. به جای آن، سرکه سفید را می توان با صابون مایع و آب گرم ترکیب کرد ،تا یک نوع تمیزنماینده فرش ساخته گردد.

درست کردن یک محلول قوی برای پاک کردن فرش

9. شکر قهوه ای و پوست لیمو:

شکر قهوه ای و پوست لیمو با هم، برترین پاک نماینده خانگی فرش هستند این پاک نماینده ،دوست محیط زیست است و بعلاوه غیر سمی و همراه با پاکسازی فرش، پوست لیمو نیز آن را معطر نیز می نماید شکر قهوه ای، بعلاوه به معطر شدن آن نیز یاری می نماید.

10.جوش شیرین، سرکه و پراکسید هیدروژن:

این پاک نماینده، در از بین بردن لکه ها و بوی ادرار سگ بسیار مفید است ، اگر محلی از فرش که سگ ادرار نموده، هنوز مرطوب است، کمی دستمال کاغذی را روی محل خیس قرار بدهید تا ادرار را جذب کند پس از آن، از این مخلوط برای تمیز کردن آن بهره ببرید. مایع ظرفشویی معمولی را نیز می توانید با پراکسید هیدروژن مخلوط نموده و بهره ببرید.

تمیز کردن فرش با محلول های خانگی

11. پودر بوراکس و سرکه:

پودر بوراکس، یکی از پاک نماینده های اصلی خانگی فرش است، و به علت اینکه فسفات و کلر ندارد، از لحاظ سلامت بسیار سازگار با محیط زیست و مطمعن می باشد کک ها را می کشد و یک ماده فوق العاده برای کشتن سوسک فرش است، از طریق ایجاد کم آبی و خاصیت ضد باروری آن، بنابراین فرش را تمیز و بدون عفونت می نماید ؛ برای این روش احتیاج به پودر بوراکس، سرکه، کمی نمک، جاروبرقی و بخار شوی دارید. بوراکس و جوش شیرین نیز می تواند به صورت ترکیبی باهم، برای نابود کردن بوی فرش استفاده گردد.

تمیز کردن فرش با محلول های خانگی قوی

12. گلیسیرین و بیکربنات سدیم:

گلیسیرین، به شکل خالص، یک نوع اسید است که حلال و قابل جذب است به همین علت است که در پاک کردن لکه ها بسیار موثر است بی کربنات سدیم یا جوش شیرین، بوی بد را از بین می برد. علاوه بر این روغن اوکالیپتوس و سرکه باعث قوی تر شدن این پاک نماینده می شوند ، گلیسیرین، بعلاوه می تواند با آب و مواد شوینده مایع برای پاک کردن لکه های فرش استفاده گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11058

به "لکه های فرش را چگونه پاک کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لکه های فرش را چگونه پاک کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید